Zima je ideální doba na plánování zahrady. Pokud jste se rozhodli pustit se do návrhu zahrady sami a máte už jasno, jak bude v hrubých rysech vypadat, můžete přistoupit k osazovacímu plánu. Je to náročná disciplína, která zvlášť amatérům sebere hodně času. Rozhodně se ale vyplatí, protože dobrý plán vám do budoucna ušetří hodně peněz a času.
Výběr rostlin do zahrady bývá pro mnohé skvělou odměnou, přeci jen právě rostliny považujeme za výrazový prostředek, který bude na každé zahradě středem zájmu. Pokud už tedy máte za sebou plánování konceptu a studie, které jsme vám přiblížili v minulém díle tohoto miniseriálu, pak se můžete směle vrhnout na zpracování osazovacího plánu. Jeho úkolem je rozmístění rostlinného materiálu v zahradě tak, aby bylo jasné, o jaké druhy jde. Z projektu je také nutné vyčíst počet kusů, a to jak u dřevin, tak i u trvalek či cibulovin.
Zkratky jsou základ plánu
Do projektu se vám zřejmě nevejdou celé názvy rostlin, které se skládají z rodového a druhového označení. Rodovým názvem rozumíme první slovo v označení dané rostliny, zatímco druhem rozumíme slovo následující. Například u třapatky zářivé je třapatka rodem a zářivá druhem.
Odborníci specializovaní na tvorbu projektů rostliny označují latinskými názvy, pokud se ale v sortimentu neorientujete, bude pro vás snazší rostliny označovat českými ekvivalenty. Vzhledem k nedostatku prostoru pro celoslovné označení se doporučuje použití zkratek, z nichž bude hned na první pohled zřejmé, o jakou rostlinu se jedná. V případě břízy bělokoré tedy můžete použít zkratku BŘBĚ (zahradní architekti používají latinské názvy, takže se v jejich výstupu můžete setkat například s touto formou označení – BePe, což označuje latinský název břízy Betula pendula).
U trvalek lze využít číselné nebo dokonce celoslovné označení, opět záleží na vašich preferencích a také na tom, zda celé názvy rostlin projekt nezahltí a nesníží tak jeho přehlednost. U každé rostliny rovnou zapisujte počet kusů na danou plochu.
Solitérní stromy se značí samostatně, rostliny skupinové ovšem propojujte značkami, takže bude stačit jedna zkratka pro více rostlin. Počet kusů píšeme za zkratku dané rostliny. Pokud se například v keřovém záhonu ve vzájemné blízkosti nacházejí břízy bělokoré, zaznamenáme jejich počet takto – BŘBĚ/3. Podobně postupujeme při označení počtu trvalek.
Drobné rostliny se v projektu nerozkreslují po jediném kuse, ale rovnou se vyznačuje celá plocha, kde bude daný druh růst. U cibulovin a trvalek totiž platí, že k sobě sesazujeme více rostlin od jednoho druhu, aby se docílilo lepšího estetického efektu. Takovéto políčko si pak můžete zvýraznit nebo rovnou vybarvit takovou barvou, která bude odkazovat například na barvu květů nebo pokud se jedná o rostlinu s okrasným listem, pak bude odkazovat na specifické zbarvení olistění.
Méně je více
V jednoduchosti je krása, což platí snad ve všech oblastech lidské činnosti. Dokonce to platí i pro trvalkové nebo keřové výsadby, které bychom chtěli mít co nejpestřejší, ale právě druhové sjednocení bude tou nejmocnější zbraní.
Kolik druhů tedy dát například do trvalkového záhonu? Záleží na jeho stylu i velikosti, ale skvělého efektu dosáhneme při použití 10 až 12 druhů. Rostliny se snažte navrhovat tak, aby vytvářely větší plochu.
Výsadba „kusovek“ nemá větší smysl, záhony působí neuspořádaně a mnohé druhy časem z výsadby vymizí třeba i z toho důvodu, že je vytlačil bujnější soused. Ve skupinách mají rostliny jednoduše větší šanci „uspět“ v druhové konkurenci.
Skryté pasti
Výběr rostlin je poměrně zajímavý a co si budeme nalhávat, právě nákup různých dřevin a krásných trvalek nás baví. Je hrozně těžké odolat lákavé nabídce, zvláště co se týče rostlin kvetoucích. Nenechte se úplně zlákat a myslete na to, že by zahrada měla být krásná prakticky po celý rok a dokonce i v zimě. Proto se při letním nebo jarním nákupu nesoustřeďte na nákup právě kvetoucích rostlin, protože by se tak mohlo stát, že podzim i zima budou na vaší zahradě symbolem nudy. Nejdříve tedy plánujte a rozmýšlejte, teprve potom si rostliny objednejte nebo vyberte osobně.
Dalším lákadlem bývají rostliny s okrasnými listy. Kultivary panašované, stříbřité, červené, fialové nebo v jiné barvě jsou sice atraktivní, ale stačí jich poměrně málo. Ve větším množství na sebe strhávají pozornost, což může zahradě značně uškodit. V sortimentu tedy upřednostněte rostliny pokud možno s přírodní zelenou barvou, které zaujmou zajímavým vzhledem, atraktivními květy nebo semeníky či plody.
Publikováno: 27. 1. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová