Tápete v sortimentu zahradních nůžek a pilek? Není divu, je tolik druhů a typů, že se v nich vyznají jen profesionálové a prodejci. Ať potřebujete nůžky na prořez dřevin, nebo třeba na vinnou révu, poradíme, jaké vybrat právě pro vaše potřeby.
Nejčastější typy nůžek
I přesto, že na trhu je nůžek nespočet, existuje pár modelů, které se používají nejčastěji. Nejčastěji používanými nůžkami jsou typy pro péči o dřeviny.
Na sběr bylinek nebo ovoce se používají nůžky výrazně odlehčené, u kterých není cílem přestřihnout silnou a houževnatou větev stromu, ale tenký stonek rostliny nebo slabé větve některých keřů.
V neposlední řadě se také hojně používají nůžky na řez vinné révy. Ty bývají vybaveny většinou úzkým protinožem a rukojetí, které jsou blízko u sebe. Díky těmto úpravám se tak střihač dostane lépe do hustého porostu. Lze je tedy použít také na střih i jiných typů hustě rostoucích rostlin.
Pečujeme o dřeviny
Protože jsou nůžky pro péči o dřeviny mezi zahradníky nejvíce zastoupené, existuje mnoho různých provedení pro lepší a čistější práci.
Při výběru těchto nůžek se řiďte provedením pro leváky nebo pro praváky. Zásadní rozdíl je v uložení čepele. Podcenění tohoto aspektu vede jen a pouze k nekvalitnímu řezu.
Dále věnujte pozornost také velikostem nůžek, které se značí jako u oděvů, tedy velikost S, M, L, XL. Určitě je vhodné poradit se o těchto parametrech s obchodníkem a nůžky si v obchodě vyzkoušet. Kromě toho je totiž také důležité, aby vám padly do ruky i po ergonomické stránce.
Nůžky na dřeviny a jejich vylepšení
Kromě standardních nůžek existují také nůžky s otočnou rukojetí. Rukojeť ocení hlavně střihači, pro které je střih denní náplní práce. Nedochází tak k velkému namáhání zápěstí, jako je tomu u klasických nůžek. Záleží ovšem hlavně na zvyku. Jsou zahradníci, kteří si na takové nůžky ani po delší době nezvyknou, a tak se vrací ke klasickému provedení.
Dalším vylepšením nebo spíše technickým pokrokem jsou nůžky elektrické – akumulátorové. Motor nůžek je napájen Li-ion bateriemi, které má střihač na zádech jako batoh. Hmotnost baterií se pohybuje kolem 1 kg. Tyto nůžky jsou ovšem určeny hlavně pro zahradníky, kteří stříhají prakticky každý den větší množství dřevin. Jejich nesporná výhoda spočívá v tom, že se při střihu moc neunavíte. Nevýhoda pak spočívá v poměrně vysoké ceně.
Pro práci ve výškách
Pro práci ve výškách se používá tzv. houseník, na který lze kromě nůžek uchytit také pilku na řez větví. Houseník samotný se uchytí na dlouhou dřevěnou nebo hliníkovou tyč. Tento kompletní systém nám tak umožní udržovat dřeviny i v poměrně značné výšce bez lezení po žebříku.
Pilky na dřeviny
Stejně jako nůžek na střih dřevin existuje nespočet, tak ani u pilek výrobci nezaháleli a na trhu tak najdete pilky s mnoha vylepšeními a různými typy zubů nebo rukojetí.
Mezi základní typy patří zahradnické pilky s pevným pilovým listem, dále zavírací nebo zasouvací, se zahnutým pilovým listem a obloukové (rámové). Zasouvací a zavírací pilky mají nevýhodu v tom, že mnohdy nemívají pouzdro, které lze uchytit na opasek. Oproti tomu u pilky se zasouvacím pilovým listem si můžete určit délku listu, kterou potřebujete, a v případě zavírací pilky zase oceníte její skladnost. Tyto pily se používají na menší průměry větví.
Na větší průměry se pak používá pila rámová, u které dosáhnete lepšího záběru.
Na suché a mokré dřevo
Možná jste si všimli, že mnoho výrobců uvádí jako jeden z parametrů použitelnost pilového listu na mokré nebo suché dřevo nebo dokonce univerzální použití pro oba druhy dřeva. Zásadní rozdíl pilového listu spočívá v zubech.
List na suché dřevo má vždy skupinu zubů (po třech, čtyřech) jdoucích po sobě, které jsou broušeny buď pro řezání oběma směry, nebo jenom jedním směrem.
List na mokré dřevo má mezi jednotlivými skupinami zubů specificky tvarovaný rozštípnutý zub, který slouží k lepšímu odvodu pilin. Při mokrém řezu jsou totiž pilin nejen velké, ale také mokré. Nejenže se tak lépe přichytí na list pily, ale také hrozí, že se řez zahltí velkým množstvím pilin. Oproti tomu suché piliny jsou malé a lehké, není tak problém je z řezu dostat.
Publikováno: 22. 2. 2022, Autor: | autor: Jan Vrbata