Do každého interiéru se vždy najde ta pravá pokojová rostlina. Dokonce můžeme zkrášlit i poměrně tmavý kout v bytě, kam za celý den nezasvítí slunce. Se stínem se poperou různé druhy kapradin a druhy okrasné listy. Víte, že některé slouží i jako lapače škodlivých látek z ovzduší?
Některé interiéry se zrovna intenzivním rozptýleným světlem nemohou pochlubit, přesto se i do nich najdou zajímavé pokojovky, které prostor oživí.
S nedostatkem světla se můžeme setkat i v chodbách nebo na schodištích, i sem se ovšem pokojové rostliny běžně dávají, protože i tyto poměrně neosobní prostory zútulňují. Jaké rostliny se k tomuto účelu budou hodit nejvíce?
Především ty, které ve své domovině rostou v tmavých podrostech vzrostlých dřevin a na které se už nedostane žádný sluneční paprsek. Vybírat můžete z některých méně vzrůstných palem i z některých popínavek. Svými listy potěší také různé druhy kapradin. Pozitivní zprávou také je, že některé tyto druhy jsou opravdu nenáročné na pěstování, vystačí si s úplným minimem. Navíc skvěle čistí vzduch od chemických sloučenin nebo na své listy váží prach.
Pokojovky do vlhka i sucha
Jak už jejich zařazení do stínomilných rostlin napovídá, nebude se těmto rostlinám dařit na přímém slunci, maximálně si poradí se světlem rozptýleným ve vzdálenosti alespoň dva metry od okna. Většina těchto rostlin roste v podrostech.
V případě kapradin si dávejte pozor na přeschnutí kořenového balu, tyto rostliny to doslova nesnášejí. Na druhou stranu se dají v hlubokém stínu pěstovat některé sukulentní pokojovky se silnými stonky i listy, které fungují jako zásobárna vody. Ty si zase naopak skvěle poradí s přísuškem, jejich největším nepřítelem ale bude dlouhodobé zamokření, při kterém i po krátké době mohou odumírat kořeny.
Nejoblíbenější pokojové rostliny:
Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia)
Tento druh je oblíbený nejen v domácnostech, ale často se s ním setkáváme i v kancelářských prostorách. Je to dáno tím, že kulkas nevyžaduje žádnou speciální péči. Díky svému sukulentnímu charakteru vydrží i několik týdnů zcela bez vody. Naopak mu příliš nesvědčí přelití a časté hnojení. Při výsadbě do květináče volte raději větší nádobu s pevnými stěnami. Tato pokojovka pod zemí vytváří poměrně silné kulovité hlízy, které dokáží květináč zcela zdeformovat.
Břečťan popínavý (Hedera helix)
Kdo by neznal nenáročnou popínavku, která se skvěle hodí do závěsných nádob, z nichž splývavě rostou popínavé výhony? Břečťan je ideální do místnosti s rozptýleným světlem, proto ho pěstujte s dostatečným odstupem od světlého okna. Na trhu jsou dostupné kultivary s listy s bílým i žlutým panašováním. Panašované kultivary potřebují o něco více světla než odrůda s listy tmavě zelenými. Břečťan je opravdu nenáročný, pokud ale chcete, aby pěkně rostl, pak se snažte o zachování mírně vlhkého kořenového balu. Na přeschnutí může reagovat shazováním listů. Břečťan je v interiéru oblíbený jako čistič vzduchu, dokáže totiž vázat různé chemické sloučeniny včetně nikotinu.
Tenura neboli tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)
Pokud byste hledali pokojovou rostlinu, která snese i opravdu nevybíravé zacházení prakticky s minimální péčí, pak bude skvělou volbou tchynin jazyk. Na pěstování ve stínu se perfektně hodí základní druh, ale můžete se pustit i do pěstování druhu S. cylindrica, který má dlouhé trubkovité listy. Tenura se vypořádá i s nedostatkem zálivky díky svým dužnatým listům. Hodí se i do těch nejhorších podmínek, od kterých byste očekávali, že se s nimi žádné pokojové rostliny nedokáží vypořádat. Navíc je to spolehlivý čistič vzduchu.
Sleziník (Asplenium nidus)
Tento oblíbený zástupce pokojových kapradin vytváří sytě zelené jazykovité listy, které ovšem vyžadují kromě stínu také vyšší vlhkost vzduchu. V běžném bytě proto listy občas rostou. Rostliny během zimy nedávejte poblíž radiátoru, v suchém horkém vzduchu by se jim velice rychle přestalo dařit. Sleziník je ideální rostlina do sesazovaných nádob.
Aglaonema (Aglaonema commutatum)
Tyto listem okrasné pokojové rostliny dostupné v nádherných kultivarech s různě zbarvenými listy rostou jako podrost v tropických lesích. Nesnáší přímé slunce, proto je pěstujte v místnosti stinné nebo s rozptýleným světlem. Květináč by měl být postavený na štěrkové lože zalité vodou, přesto by voda neměla dosahovat na dno květináče, aby nedošlo k výraznému zamokření. Oblíbené jsou kultivary jako Silver Queen se stříbrnými listy, Maria s listy stříbrně zelené barvy, Albovariegatum s listy bíle ojíněnými či Tricolor s listy bílo-růžovými.
Publikováno: 23. 2. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová