Příroda se sama každý podzim důkladně zamulčuje. Stromy shodí listí a to ochrání jejich kořeny před chladem, časem se rozkládá a dodává půdě živiny. Louky se zase využívají stařinu – neposečenou trávou, která přes zimu ochrání nejen rostliny, ale také půdu, mikroorganismy a další půdní život. Také zahrádkáři rádi používají mulč, ale často z jiných důvodů než příroda. Vždy je ale dobré vědět, kdy a jak moc mulčovat.
Mulčování kolem stromů
Přírodní zahradu plnou vzrostlých stromů není třeba mulčovat. Pod stromy je dobré trávu nesekat, ale nechat vysokou a pokosit jen 2–3x v roce. Vysoká tráva zabrání odpařování vody a stromy tak není nutné často zalévat.
Na formální zahradě, kde máte pod stromy vytvořené závlahové mísy, je mulčování nutností, a to právě kvůli lepšímu zadržování vody. Mulčovat můžete štěpkou z listnatých stromů, kůrou nebo také tenkou vrstvou čerstvě posečené trávy. Vždy je třeba dbát na to, aby se mulč nedostal ke kmeni stromů. Takzvané „mulčovací sopky“, kdy je mulč nahromaděn kolem kmene stromu, mohou mít dlouhodobě škodlivé účinky, protože může docházet k jeho podmáčení, zhutnění, úkrytu hlodavců a zavlečení patogenů.
Závlahové mísy kolem stromů můžete také osázet na vláhu nenáročnými suchomilnými letničkami nebo květinovými lučními směsmi. Vypadá to nádherně a skvěle to funguje, protože správně zvolené letničky ke svému životu potřebují jen málo vláhy, a proto si se stromy nekonkurují.
Kdy mulčovat
Mulčování se používá k estetickým účelům, k udržení vlhkosti a živin, ke zpomalení růstu plevelů a k ochraně kořenového systému. Na podzim mulčujeme především proto, abychom ochránili rostliny před zimními mrazy. Tuto ochranu odstraňujeme na jaře, kdy přestanou hrozit velké noční mrazy.
Ve všech ostatních případech by se mulčování mělo provádět na jaře. Samozřejmě záleží na načasování. S mulčováním na jaře počkejte co nejdéle, aby se půda prohřála a částečně vyschla. Pokud aplikaci provedete příliš brzy, zpomalí se prohřátí půdy a to může podpořit choroby a růst plísní. Zároveň zhutňuje půdu a snižuje její provzdušnění.
Organický mulč není důvod na jaře odstraňovat. Postupně se rozkládá a následně se zapracovává do půdy, kam dodává cenné živiny. Starý mulč byste však měli uvolnit a půdou pod ním provzdušnit, abyste umožnili proudění vzduchu a pronikání vody.
A kdy se do mulčování pustit? Záleží to hlavně na lokalitě a také průběhu jarního počasí, i když obecně se doporučuje mulčovat od poloviny do konce jara. Pokud bylo počasí obzvláště chladné a vlhké, odložte práci na květen nebo červen.
Jak mulčovat
Způsob mulčování závisí na typu použitého mulče a na rostlině. Používáte-li kůru pro vylepšení vzhledu záhonů, postačí jen slabá vrstva 2,5–5 cm. Pro regulaci plevele, zadržení vlhkosti a ochranu kořenů potřebujete nastlat alespoň 15 cm kůry nebo štěpky. Zdá se to hodně, ale plevele jsou velmi vitální a dokáží se prorůst vysokou vrstvou překážkou.
Publikováno: 18. 3. 2022, Autor: | autor: Julie Veselá