Zahrádkáři se dělí na dvě skupiny – ti, kteří uklízejí na podzim, a na jarní uklízeče. Dnes už víme, že pro ekosystém, užitečné druhy hmyzu, včel a motýlů je lepší nechat úklid na jaro. A ani ten není radno uspěchat. Kdy je ten ideální čas?
Jaro vs. podzim
V zájmu ochrany opylovačů a dalšího užitečného hmyzu provádějte úklid zahrady vždy raději na jaře než na podzim.
Nejde o otálení, ale o důležitý způsob ochrany ekosystému. Suché části rostlin chrání hmyz, umožňují růst mikrobů a v konečném důsledku dále v potravním řetězci podporují ptáky a další živočichy.
Kdy není brzy?
Existuje velmi dobrý důvod, proč s úklidem zahrady počkat. A tím jsou opylovači. Mnoho z nich, jako jsou včely a motýli, přezimuje právě v odumřelém rostlinném materiálu. Tam přečkají chladné počasí a na jaře se objeví, aby se vrátili ke své dobré práci. Odstraníte-li stařinu ze záhonů příliš brzy, riskujete, že mnoho z nich zahubíte.
Dobrým pravidlem je počkat, dokud teploty přes den trvale nedosáhnou 10 °C.
Jak se chovat při samotném úklidu
I samotný úklid byste měli provádět tak, abyste ochránili co nejvíce užitečného hmyzu.
Včely se mohou ukrývat například v dutých stoncích rostlin. Poté, co je ustřihnete, je na několik týdnů uložte na hromadu někde v koutě zahrady, aby se včely mohly vylíhnout. Můžete je také nechat na zemi nebo je svázat do svazků, které zavěsíte na stromy nebo ploty.
Při prořezávání keřů a jiných dřevin dávejte pozor na kukly a zámotky. Pokud některá větev hostí některou z nich, ponechte ji prozatím na místě.
V hromadách listí zase hnízdí motýli, berušky a další užitečný hmyz. Přesuňte hromady listí do rohu zahrady a nechte je nějakou dobu nerušeně ležet.
Půdu na záhonech neudusávejte mulčem, dokud není všeobecně teplo, abyste neblokovali hnízdění včel a dalšího hmyzu v zemi.
Publikováno: 23. 3. 2022, Autor: | autor: Julie Veselá