reklama

5 tipů, kam sázet pnoucí růže

Jsou-li růže královny květin, pak jsou ty pnoucí jejich císařovnami. Znáte krásnější pohled než na záplavu růžových květů pnoucí se po domě či plotě? Jak si takovou nádheru pořídíte na své zahradě?

i (Zdroj: shutterstock.com)
5 tipů, kam sázet pnoucí růže

Růže nejčastěji sázíme na místa, kde jejich krása nejlépe vynikne. Nebo na místa, která potřebujeme pozvednout.

Pnoucí růže potřebují oporu, naštěstí nejsou v tomto směru nijak náročné, hlavně musí být na slunci. Skvěle je podepřou jehličnaté stromy, pergoly, altány a treláže nebo kovové oblouky a vstupní brány do zahrad, případně i zídky u teras.

Růže u zdi

Růže vytvářejí působivou pokrývku oprýskaných zdí. Často se na nich dobře uchytí díky svým ostnům. Pro růže volíme vždy jen takové místo, kam pravidelně nezatéká například z okapu nebo tak blízko u zdi, kde by růže byly nuceny přebývat v trvalém suchu. Tím správným místem bývá vzdálenost přibližně ½ metru od stěny. Šlahouny růží ke zdi odtud snadno dosáhnou. Pokud by byl problém s upevněním růží, můžeme situaci řešit pomocí treláže. Na správně zvoleném stanovišti a chráněné poloze mohou pnoucí růže dosáhnout klidně i výšky prvního patra.

5 tipů, kam sázet pnoucí růže
i (Zdroj: shutterstock.com)
5 tipů, kam sázet pnoucí růže

Besídky, altány a pergoly

Růže zde můžeme spolehlivě vést jak ve vodorovné, tak v převislé poloze. Kolem konstrukce je třeba ponechat dostatek místa, jednotlivé letorosty totiž nejprve vyrůstají do prostoru. Kovové konstrukce nejdřív dobře natřeme a růže k nim upevňujeme pomocí izolovaného drátku nebo plastových úvazků. Pozinkované drátky pálí, jakmile je slunce rozehřeje.

Květinové loubí

Bude-li loubí sloužit k procházení, mělo by být vysoké nejméně 2,2 metru. Vzdálenost příček je ideální kolem 50 cm. Na jejich konstrukci je s ohledem na rostliny nejvhodnější dřevo. V takovém případě dřevo nezapouštíme do země, abychom mu zachovali co nejdelší trvanlivost, ale přišroubujeme ho k zabetonovaným pásům přibližně ve výšce 10 cm.

Jsou-li konstrukce loubí kovové, je třeba je natřít kvalitním nátěrem, neboť při uvolňování výhonů růží by jinak docházelo k poškozování konstrukce. Je třeba si v tomto případě uvědomit, že k jedné tyči nelze uvázat mnoho výhonů. Aby si růže nekonkurovaly, sázíme je stejně z obou stran.

5 tipů, kam sázet pnoucí růže
i (Zdroj: shutterstock.com)
5 tipů, kam sázet pnoucí růže

Růže a ploty

Ploty a růže mohou rozehrát doslova nevšední podívanou. K plotům volíme odrůdy růží, které nebudou plot příliš převyšovat. Jako další možnost se nabízí volba růží se slabšími výhony, ty pak můžeme vést po plotě vodorovně. Je třeba si uvědomit, že růže porostou za sluncem. Správně zvolený směr pak může znamenat, že růže pokryjí klidně i 5 metrů délky plotu.

Růžový sloup v travnaté ploše jako solitér

Přímo impozantně vypadá růžemi obrostlý sloup zasazený v travnaté ploše. Růže vysazujeme ke sloupkům po třech. Velmi působivé jsou také růže vysazené u kmenů jehličnatých stromů.

Nesmíte však vysadit růže přímo pod korunu, v těchto místech je trvale sucho, což by růžím nesvědčilo. Růže vysaďte až do míst, kde je půda vlhká. Ideální jsou nenáročné a silně vzrůstné druhy růží. Ty sice pokvetou pouze v červnu a červenci, zato efekt bude v tomto období kouzelný.

5 tipů, kam sázet pnoucí růže
i (Zdroj: shutterstock.com)
5 tipů, kam sázet pnoucí růže

Publikováno: 25. 3. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová