Čistění odpadních vod je jedna z možností, jak nejen šetřit s vodou, ale také šetřit životní prostředí. I přestože existuje několik způsobů, jak lze s odpadní vodou nakládat, patří domovní čistírny odpadních vod (DČOV) jednoznačně mezi nejlepší možné řešení. Než si však DČOV pořídíte, je dobré vědět několik zásadních věcí.
Nutná legislativa
Prvně je třeba si uvědomit, že čistička odpadních vod je vodní dílo, které podléhá stavebnímu ohlášení nebo povolení (vodohospodářské rozhodnutí či řízení). Dále také záleží na tom, jak chcete s vyčištěnou vodou nakládat. Jestliže ji plánujete vypouštět do povrchových vod, podléhá povolení také odboru životního prostředí.
Aby stačilo podat pro stavbu čističky odpadních vod pouze ohlášení, je nutné splnit zákonem dané požadavky. Čistička musí například splňovat certifikaci – označení symbolem CE. Dále je nutné předložit úřadu projektovou dokumentaci a v neposlední řadě také musíte doložit, jak budete s vyčištěnou vodou nakládat. Mějte na paměti, že i přestože se jedná o přečištěnou vodu, v zákonech je tato voda stále definována jako voda odpadní.
Pokud nemůžete podat ohlášení, musíte podat žádost ve vodohospodářském řízení. I přestože má tato forma oproti ohlášení také jisté výhody, v dlouhodobém výsledku jsou výhody převáženy nevýhodami.
Co všechno je konkrétně nutné splnit?
Žádné „univerzální“ návody, jak přesně postupovat, neexistují. Jak vodní, tak stavební zákon, kterému čističky odpadních vod podléhají, se novelizují téměř každým rokem. Vždy si tedy zjišťujte konkrétní znění zákonů v době, kdy chcete o čističku žádat. Solidní a odborná firma by se měla v této problematice určitě orientovat. Nejlepší je navštívit předem dotčené úřady a zjistit si, co přesně po vás budou chtít.
Žumpa patří k nejméně šetrným způsobům nakládáním s odpadní vodou. Buduje se tak pouze v místech, kde jiné řešení není možné.
Využíváme přečištěnou vodu
Mnoho budoucích provozovatelů čističek odpadních vod řeší často otázku, jaké jsou možnosti využití odpadní vody. Možností je sice několik, ale lze je rozdělit do dvou kategorií:
- zálivka zahrady
- recyklace vody v domácnosti
Zaléváme zahradu
Tato možnost je vždy velmi diskutabilní. Proč? Jednak bude úřady zajímat, jak budete s vodou nakládat v zimě a jednak je dobré zvážit zalévání užitkové části zahrady. Z pohledu úřadů tak počítejte, že vám určitě stanoví podmínky na používání čističky.
Budete muset příkladně dokladovat, že necháváte vyčištěnou odpadní vodu v zimě vyvážet do místní čističky odpadních vod a také vaše bude pravděpodobně podléhat dalším kontrolám. Jelikož se bude jednat o podmínky, na základě kterých bude vydáno ohlášení, je třeba je dodržet, jinak mohou nastat nejen finanční nepříjemnosti.
Užitkovou zahradu není určitě dobré přečištěnou vodou pravidelně zalévat. Občas (například jednou za měsíc) to ničemu neuškodí. I přestože je voda přečištěná, obsahuje pro naše tělo nezdravé látky, které se nám například přes zeleninu mohou dostat do organismu. Obecně je toto použití diskutabilní. Zálivka okrasné části zahrady je ovšem bez problémů.
Čtěte také:
- Plánujeme užitkovou zahradu
- Květen – nejnáročnější měsíc na zahradě
- Moderní zavlažovací systémy do zahrad
Recyklujeme…
Nejlepším způsobem využití přečištěné vody je její recyklace v samotné domácnosti, odkud pochází. Nejlépe je toto řešení aplikovatelné na nové stavby. U stávajících staveb vás bude určitě čekat několik stavebních úprav, které mohou být někdy velmi složité. V mnoha případech se to ale i tak vyplatí.
V současné době na toto řešení dává stát dotace a pravděpodobně ještě dlouhou dobu bude. Vodu lze samozřejmě použít na splachování WC, mytí podlahy, oken nebo také auta, dále je možné ji použít ke sprchování a mytí. Zde záleží na zvolené třídě čištění a k tomu použitých vhodných filtrech. Možné to však je.
Díky recyklaci vody v domácnosti se také vyhnete schvalování a kontrolám ze životního prostředí. Celý proces povolení stavby se tím výrazně zjednoduší a urychlí, stejně jako se výrazně sníží i vaše náklady na vodu.
Publikováno: 13. 5. 2022, Autor: | autor: Jan Vrbata