Brachyscome iberidifolia – všelicha iberkolistá má svůj domov v Austrálii. Říká se jí modrá sedmikráska anebo australská kopretina. Její květy mají mnoho různých barev. V našich podmínkách ji pěstujeme jako letničku. Nejlépe vynikne v závěsných koších, ale radost vám udělá i v zahradě.
Pěstujte si vlastní brachyscome
Semena této letničky zakoupíte běžně v obchodech. Sehnat je není žádný problém. Počítejte ale s tím, že k dostání jsou spíš barevné směsi než odrůda s jednou barvou květů.
Pro brzké kvetení je třeba vysít všelichu již v březnu do teplého pařeniště, nebo doma do truhlíku. Nejpozději je možné vysévat začátkem dubna. Vzhledem k miniaturním rozměrům semínek je lepší smíchat je s pískem, aby nedošlo k příliš hustému vysetí na jednom místě.
Pomocí rozprašovače vody zeminu s vysetými semínky zvlhčete. Truhlík nebo bedýnku s výsevem přikryjte skleněnou deskou. Umístěte truhlík na slunném teplém stanovišti, například na okenním parapetu v místnosti.
Jak je to se zakoupenými rostlinkami
Nemáte-li čas anebo prostor na výsev, zakupte si již vzrostlé květiny. Kvetou po mnoho týdnů, postačí odstraňovat odštípnutím odkvetlé květy. Květy se rozevírají na koncích dlouhých stonků mezi jemně zpeřenými lístky.
Běžně začínají všelichy rozkvétat v červenci, ale v obchodech zakoupíte kvetoucí rostliny již obvykle koncem května. Denně se na rostlinách otvírají nové květy, a to až do podzimu.
Malé vzpřímeně rostoucí rostliny v květináčích jsou ošetřeny inhibitory růstu. To znamená, že když tyto prostředky ukončí své působení, rostlina se stane opět převislou.
Podmínky pěstování
Vzhledem k tomu, že všelichy silně větví, po celou vegetační sezonu vytvářejí dlouhé převislé výhonky dlouhé do 30 cm. Původní druh má květy vždy modré se žlutým nebo bílým základem. Nově vyšlechtěné druhy ale mají i jiné barvy květů, například fialové s hnědým středem.
Množit ji můžete řízkováním, ale stačí se spolehnout na běžné pěstování ze semen.
Čtěte také:
- Staré druhy trvalek pro novou dobu
- Květiny pro venkovskou zahradu vás nezklamou
- Kopretina řimbaba – něžný kvítek s velkou silou
Zastřihování není nutné. Všelichy potřebují slunné místo a humózní propustnou zeminu. Dávají přednost vzdušným místům a pravidelnému týdennímu přihnojování. Jedná se o snadno pěstovatelné letničky, které dělají velkou parádu hlavně v závěsných miskách a truhlících na balkonech. Ideální je nekombinovat je s jinými druhy a spíše vysadit několik rostlin téhož druhu do jednoho závěsu.
Jak si poradit při problémech
Mšice a zažloutlé listy bývají jediným nepřítelem všelich. Mšicí se zbavíte jednoduše – silným proudem studené vody ve sprše. Dojde-li však k silnému napadení, pomohou jen postřiky.
Žloutnou-li rostlině listy, je to příznak nedostatku vody. Rostliny potřebují zalévat v letních vedrech i denně. Žloutnutí listů ale může způsobovat i příliš lehká zemina. Pak pomůže vylepšit koupenou zeminu.
Foto: Shutterstock.com
Publikováno: 17. 5. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová