Každá zahrada si nejen po zimě zaslouží pořádný úklid, díky kterému bude vypadat jako z magazínu o bydlení. To však zabere spoustu úsilí a času, což nemusí vyhovovat zrovna každému. Pokud ale víte, jak na to, a máte k tomu i správné nářadí, nemusíte se ničeho obávat. Přečtěte si náš krátký průvodce, se kterým zahradu uklidíte raz dva během pár dní.
Zahradu je třeba zavčas připravit na novou sezónu
Zahradě dají nejvíc zabrat zimní měsíce, a to zejména pokud jste zanedbali její zazimování. V takovém případě vás na jaře čeká nepříjemné překvapení v podobě nevzhledného trávníku, přerostlých stromů a nepořádku prakticky kamkoliv se podíváte. A co podceníte na jaře, to se v létě jen těžko dohání. Nemusíte se však obávat, i toto má své řešení – připravte se však, že se při úklidu pořádně zapotíte.
Práci vám může alespoň trochu ulehčit správné nářadí, se kterým bude úprava zahrady mnohem jednodušší. Za pomyslný základ, který by neměl ve vaší dílně chybět, jsou považovány hrábě, klasická lopata, rýč a motyčka. S takovou výbavou dokážete upravit velkou část zahrady, aniž byste museli investovat do drahých zahradních strojů.
Neobejdete se ani bez maličkostí jako jsou pracovní rukavice či kleště. Pokud chcete trochu ušetřit, vyplatí se nářadí nakoupit v supermarketech, které zpravidla nabízí vlastní značky zahradního nářadí, a to s příznivější cenovkou. Širokou nabídku sortimentu nabízí například Kaufland leták, kde během sezóny můžete najít většinu nářadí s výraznou slevou.
Připravte půdu pro vaši úrodu
Jestliže se chystáte na zahradě pěstovat zeleninu či ovoce, je určitě na místě pustit se i do úpravy půdy. Jedině tak budete moci dosáhnout opravdu pořádné úrody, kterou vám bude závidět nejeden zahrádkář. Před sezónou je půda většinou suchá a postrádá většinu živin. Ty jí můžete dodat prostřednictvím hnojiv a dalších přípravků, které obsahují veškeré potřebné minerály.
Za tímto účelem můžete využít i vlastní kompost, který se řadí mezi nejkvalitnější typy hnojiv. Použít ho však můžete i například ve skleníku, kterému byste měli po zimě také věnovat svoji pozornost. Růst rostlinek můžete podpořit prostřednictvím klasického hnoje – zkušení zahrádkáři doporučují především slepičí či kravský hnůj.
Čtěte také:
- Harmonogram péče o skleník a pařeniště během celého roku
- Jak si poradit s dřevitým materiálem po podzimním řezu?
- Dřevoplast – ideální materiál pro terasy. Jak ho čistit?
Věnujte trochu pozornosti i svému trávníku
Na novou sezónu je třeba připravit i trávník. V první řadě je nutné vyčesat odumřelé části trávy ven z trávníku a zbavit ho i případných zbytků listí. Následně se můžete přesunout k jeho hnojení, čímž podpoříte růst nové trávy. Sáhnout můžete po běžně dostupných přípravcích, nebo babských radách, které jsou někdy i mnohem účinnější.
Trávníku mohou pomoci i alternativní hnojiva jako dřevěný popel či pivo, které mu dodají všechny potřebné živiny. Tím však péče o trávník nekončí – pokud chcete, aby byl opravdu kvalitní a vypadal dobře i po estetické stránce, je nutné starat se o něj v průběhu celého roku. Nevyhnete se tedy sekání minimálně jednou za čtrnáct dní a v období sucha i zalévání.
V posledních letech trápí většinu zahrádkářů právě sucho, které ovlivňuje nejen úrodu, ale i trávníky. Běžně se můžete setkat s tím, že se vám na něm objeví žluté či dokonce hnědé fleky vypálené od slunce. Jediným řešením je pak pravidelné zalévání buď manuálně pomocí zahradní hadice, nebo prostřednictvím automatické závlahy, která se o vše postará za vás.
Publikováno: 20. 6. 2022, Autor: | autor: Komerční prezentace