Začátkem léta jsou slimáci nejaktivnější, a pokud proti nim nezasáhneme včas, může se stát, že z úrody moc nezbude. Jak s nimi na zahrádce účinně zatočit?
Plzák španělský se v 90. letech rozšířil prakticky do celé Evropy z Pyrenejského poloostrova na dovážené zelenině a v současnosti je považován za největšího škůdce nejen u nás, a to zejména proto, že nemá mnoho přirozených nepřátel. Vyskytuje se nejčastěji na zahradách, hustě porostlých plochách, zaplevelených stanovištích, kde lze v jejich spodních patrech předpokládat vlhko. Vyhovují mu proto také zastíněné plochy a neobdělávané plochy s vysokou vegetací. Po dešti tato místa opouští a vydává se za potravou (větší jedinci jsou schopni se přesunout i na vzdálenost až padesát metrů).
Abychom ochránili úrodu a zároveň zničili co nejvíce kusů, které by mohly klást vajíčka a tak zakládat další generace, musíme proti nim zasáhnout v době, kdy jsou nejaktivnější. Dobrou motivací, proč proti nim zahájit tažení, je fakt, že dospělý jedinec zkonzumuje za sezonu až 1 kilogram rostlinné hmoty.
Seberte, kolik unesete
Nejlépe se slimáků zbavíte sbíráním. Ideální doba ke sběru je brzy po ránu nebo za soumraku, kdy je vidět a slimáky ještě vysoké teploty nezahnaly do podzemních úkrytů. Způsob sběru i likvidace si musí každý přizpůsobit své povaze a možnostem. Pokud je nechcete nějak drasticky likvidovat (topení, solení a podobně), odneste je daleko za vesnici, někam na louku nebo do lesa, odkud nemají šanci napadnout nějakou zahradu.
Nemají rádi hrubé povrchy
Kolem záhonů je třeba vytvořit ochrannou bariéru nebo záhon vyvýšit. Plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem. Další účinnou mechanickou metodou je obsypat záhony kolem dokola nějakým hrubým materiálem jako jsou piliny, kamenná moučka, vápno nebo dřevěný popel. Nejúčinnější je ale písek, protože první jmenované jsou účinné jen za suchého počasí.
Čtěte také:
- Slimák – jak na malého nepřítele na vaší zahradě?
- Jak vypudit krtka ze zahrady
- Síla mšic je v jejich množství. S těmito zaručenými přírodními prostředky se jich zbavíte
Zkazte jim chuť
Dobrou strategií se jeví, když na zahradě vysadíte některé z rostlin, které slimáci nemají rádi. Tyto rostliny mohou být například na okrajích záhonů. Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny.
Granule na slimáky
Další účinnou metodou je použití přípravku, který slimáky zabije. Vyberte takový, který je čistě přírodní, jeho účinnou látkou je fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje ve volné přírodě, a proto není při náhodném požití škodlivý pro lidi, domácí mazlíčky, ježky, ptáky ani další zvířata, která se na zahradě mohou vyskytovat. Pozitivní je, že účinnost granulí nesnižuje ani déšť, zálivka a vlhké počasí, kdy jsou slimáci nejaktivnější. Slimák, kterým se jím nakrmí, zaleze do vlhkého úkrytu, kde uhyne. Nezůstávají vám tak jejich mrtvolky na záhonu.
Babské rady proti slimákům:
- Existuje celá řada lidových metod: sůl, pivo, popel, zajímavá je i metoda mulčování listů kapradin nebo rajčat do ohrožených porostů.
- Pivo v kelímku zapusťte do země, vůně je přiláká, oni spadnou do kelímku a utopí se.
- Kafe je pro ně smrtelný jed i odpuzovač, lógr z turka rozlévejte kolem záhonů.
- Udržujte zahradu uklizenou a neposkytujte jim přirozené skrýše. Obzvláště milují úkryty pod kameny, prkny nebo ve vysoké trávě.
- Pořiďte si Indické běžce, tyto kachny se osvědčili jako jedinečný likvidátor otravných plžů.
- Večer nastražte na záhony pytle, prkna nebo velké listy. Ráno pod nimi slimáky sesbírejte.
Z dostupných zdrojů vytvořila Julie Veselá, Foto: Shutterstock.com,
Publikováno: 14. 7. 2022, Autor: | autor: z dostupných zdrojů zpracovala redakce