reklama

Kvetoucí chodníky. Jak na ně?

Pěšiny, stezky a chodníčky jsou nedílnou součástí všech zahrad. Propojují různá zákoutí zahrady. Kromě zcela praktického využití však mohou chodníky plnit i okrasnou funkci, zvláště tehdy, jsou-li posázeny zajímavými rostlinami, půdopokryvnými mechy, které vydrží jistou zátěž.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kvetoucí chodníky. Jak na ně?

Na výběr je dostatečné množství rostlin

Seznam rostlin, které jsou vhodné k tomuto účelu, není zas tak krátký, jak si možná myslíte. Je ale samozřejmé, že všechny  tyto rostliny vyžadují také péči. Je jen třeba vybrat takové druhy, které vydrží zátěž a oživí chodníky příjemnou zelení a zajímavými barvami květů.

Nízké nároky na údržbu jsou nejcharakterističtější pro půdopokryvné rostliny. Které tedy vybrat, aby se efekt kvetoucích chodníků ukázal v plné kráse i na vaší zahradě?

Isotoma fluviatilis (Pratia pedunculata)

Kvete krásně modroučkými květy, někdy nafialovělými, stačí jí k tomu polostín, ale lépe prospívá na slunci. Na vlhkém chodníku a v prostorech mezi kameny se cítí jako doma. Patří k jedněm z nejběžnějších rostlin využívaných pro cesty a chodníky. Hlavním důvodem takovéhoto jejich využití je to, že perfektně zvládají pochozí zátěž. Snadno se množí a skvěle se rozrůstá. Vyjímá se mezi dlažebními kostkami.

Kvetoucí chodníky. Jak na ně?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Kvetoucí chodníky. Jak na ně?

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Pěkné šedozelené jemné lístky a krásně růžové květy mateřídoušky úzkolisté neboli mateřídoušky časné ozdobí každý chodník i pěšinku v zahradě. Jedná se o rostlinu velmi tolerantní k suchu. To je důvod, proč se jí bude skvěle dařit i mezi vyhřátými dlaždicemi.

Kvetoucí chodníky. Jak na ně?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Kvetoucí chodníky. Jak na ně?

Irský mech – Irisch moss (Chondrus crispus)

Vyjímá se skvěle mezi dlažebními kostkami. Daří se mu dobře na písčitých površích. K úspěšnému růstu však bezpodmínečně potřebuje stálý zdroj vlhkosti. Je ideální rostlinou pro vyplňování zatravňovacích betonových nebo plastových bloků, do mezer mezi dlažebními kostkami a na méně frekventované stezky v zahradách.

Čtěte také:

Cotula squalida (Leptinella Squalida) – mechovec kostrbatý

Dorůstá do výšky pouhých 5 cm. Má rád kyselejší propustnou půdu a dobře snáší sešlap. Právě to je důvod, proč jej bez obav můžete využít mezi kameny nejen do chodníků, ale i do skalek. Je mrazuvzdorný do –17 °C. Perfektně se rozrůstá do stran. V oblibě má polostinná stanoviště. Poléhavé zakořeňující lodyhy nesou mezi lístky od června do července půvabné žluté květy.

Kvetoucí chodníky. Jak na ně?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Kvetoucí chodníky. Jak na ně?

I když jsme jmenovali jen několik typů rostlin vhodných na chodníky a zahradní stezky, jistě se najdou ještě další, které oceníte na své zahradě. Patří k nim například Lysimachia nummilaria, Ceratostigma plumbaginoides, Alchemilla alpine, Soleirolia Soleirolii.

Co říkáte na květinové chodníky? Pořídíte, nebo je vám líto po rozkvetlé kráse šlapat?

Text: Zuzana Bohdalová, foto: shutterstock.com

Publikováno: 22. 7. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová