Vodní prvky patří na zahradu stejně, jako je voda přirozenou součástí přírody. Zvláště v létě oceníme schopnost vody osvěžit a ochladit okolí. V tom zvláště vniká vodopád, při jehož klokotání se nám bude příjemně odpočívat.
Vodopád je sice z hlediska konstrukce nejnáročnější ze zahradních vodních prvků, ale také nejefektnější. Přes různá úskalí, která vás při jeho stavbě mohou potkat, se zcela jistě vodopád stane ozdobou vaší zahrady.
Vodopády se dělí na formální a neformální. Formální typ vodopádu představují přísné geometrické tvary a bývá sestaven z cihel, betonových prvků nebo kamenů pravidelného tvaru. Jako takový je vhodnější do moderních zahrad. Neformální vodopád má naopak přírodní charakter. Po jeho stranách bývají často zbudovány skalky a jeho tvary jsou nepravidelné.
Kromě toho, zda si pořídíte formální nebo neformální vodopád, se ještě musíte rozhodnout, zda bude kaskádovitý čili bude za sebou následovat několik vodopádů, anebo samostatný. Pro celkové vyznění v kontextu zahrady je také důležité, jestli chcete úzký a dlouhý, což vaši zahradu celkově opticky prodlouží a zúží, nebo nízký, který opticky pozemek zkrátí a rozšíří.
Jak vybrat správné místo
Nepsaným pravidlem je propojení vodopádu se zahradním jezírkem, proto musíte počítat s dostatkem místa. Důležitá je také návaznost umístění vodopádu na rozvodové sítě a okolí. Aby vodopád vypadal přirozeně, je třeba ho naplánovat ve velikosti odpovídající velikosti jezírka. Vhodnější je také umístění jezírka ve svahu anebo můžete vodopád pojmout jako součást toku.
Dobré je počítat s posezením, které budete chtít mít jistě právě v blízkosti vodopádu s jezírkem. Jistě uvítáte, když na vodopád budete vidět z terasy a z domu. Žádné vodní prvky by neměly být stíněny stromy. Jejich velikým nepřítelem jsou listnaté dřeviny, které vodu znečišťují, a stín zase napomáhá tvorbě mechů.
Zajistěte si těžkou techniku
Při výstavbě se neobejdete bez těžké techniky, která musí mít přístup na místo stavby přístup – speciálně bagr na modelaci terénu, případně jeřáb k přemisťování velkých kamenů.
Také bude třeba natáhnout rozvodové sítě – čerpadlo a osvětlení se neobejdou bez elektřiny. Obvyklá hloubka pro kopání kabelů je stanovena na 60 cm. Zajistěte si, aby při kopání nedošlo k poškození již stávajících instalací.
Pro konstrukci vodopádu je nezbytně nutné čerpadlo. Ponorné můžete být umístěno přímo v jezírku a navíc se hodí pro většinu typů zahrad. Mělo by mít filtr na zachytávání nečistot. Předem byste měli mít dostatečně promyšlené, jak a kde čerpadlo ukryjete, aby nerušilo idylu při posezení na zahradě.
Foto: shutterstock.com
Publikováno: 30. 7. 2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová