Zahrada může být krásná, zajímavá a barevná i po odkvětu rostlin. Stačí do ní přidat prvek v podobě okrasných dekoračních kamenů, mulče, nebo štěrku. Toto vylepšení pomůže přes léto potlačit růst plevelů a výpar vody a navíc dá zahradě vyniknout v zimním období. Různé barvy a struktura těchto materiálů vylepší vzhled záhonů, chodníčků, ale i míst, kde se jen velmi obtížně cokoli pěstuje.
Barvené dřevní mulče
Dřevní mulč je štěpka z odkorněného dřeva. Dá se velmi dobře barvit. Barvení se provádí výhradně pomocí ekologicky nezávadných barev. Dřevní mulč se svými vlastnostmi podobá mulčovací kůře, má však až o 30 % delší životnost a navíc i jeho barevný odstín se udrží až několik let. Dřevěnou štěpku lze zakoupit v různých barvách, klidně i modrou, žlutou nebo zelenou. Největší odbyt je ale trvale u štěpky hnědé, cihlové a oranžové barvy.
Kam se hodí: Barvený dřevní mulč je ideální pro dekorování předzahrádek, reprezentativních jehličnatých a listnatých výsadeb a do míst se stálezelenými rostlinami. Vyšší cena je jedinou jeho nevýhodou.
Barevné ladění: Dříve, než zvolíte pro svou výsadbu konkrétní barvu dřevního mulče, berte v úvahu především okolní barvu, dále její proměnu v průběhu roku a v neposlední řadě i zahradní stavby jako jsou kůlna, plot či fasáda domu. Vždy by měl mulč s těmito prvky barevně ladit.
Aplikace: Na cesty a silně zatěžovaná místa je třeba položit vrstvu ve výšce 10 centimetrů. Pro zabránění růstu plevelů a nadbytečnému odparu vody postačí mulč ve vrstvě 4–6 cm. Pokládkou mulčovací textilie pod dřevní mulč můžete ušetřit až polovinu potřebného materiálu.
Dekorativní kameny
Dekorativní kámen do zahrady patří stejně jako jiný přírodní materiál. Vždy je nutné vybírat jej s citem. Stejně tak to platí i pro výběr velikosti, tvaru a druhu kamenů. Snažíme se vybírat takový druh kamene, který se vyskytuje v blízkosti našeho pozemku a tvoří přirozenou součást okolního prostředí. Náležitou pozornost je třeba věnovat i rozmisťování kamenů na zahradě.
Barevné ladění: V tmavých zahradách se dobře uplatní světlý kámen, ten vnese mezi rostliny jas. V případě, že se však ve vaší zahradě odráží světlo až příliš, neváhejte a umístěte do zahradní výsadby několik černých, hnědých nebo šedých kamenů. Máte-li rádi jásavé barvy a vesele vyhlížející zahrady, pak zvolte několik kusů kamene zbarveného do žluta nebo do růžova.
Aplikace: Máte-li již na zahradě nějaký kámen, pokračujte s umisťováním téhož druhu, neboť ideální je, máte-li na zahradě jen jeden druh kamene. Pokud s kamenem teprve začínáte, zohledňujte materiály použité v okolí. Dekorativní kameny mohou v zahradě podtrhnout krásu určitých zajímavých míst nebo vytvořit spojovací prvek mezi různými částmi zahrady.
Oblázky a štěrk
Stejně jako barevná štěpka mohou v zahradě plnit dekorační funkci také štěrk a oblázky. Oblázky se nejlépe uplatní u zahradních vodních ploch, jako jsou potoky nebo jezírka. Štěrk se využívá k pokrytí chodníčků, k ohraničení záhonů k mulčování výsadeb atd.
Barevné ladění: Barevná i velikostní rozmanitost a tvarová stálost jsou nejvýraznější pozitiva dekorativních štěrků. Nevýhoda je jediná – vyšší pořizovací cena. Nejčastěji barevný štěrk pořídíte v bílé, šedé nebo hnědé barvě. Při výběru dbejte na to, abyste zvolili druh kamene, který odolává mrazům. Takový se časem nebude rozpadat.
Aplikace: Milovníci japonských zahrad nedají dopustit na kámen a písek. Patříte-li k nim i vy, pak můžete využít barevně odlišné štěrky k vytváření různých povrchů.
Publikováno: 30. 7. 2019, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová