Vitex agnus-castus čili drmek obecný patří do čeledi hluchavkovitých. Vytváří rozvětvené keře a je poměrně náročný na slunce, světlo i zálivku. Pochází z teplejších oblastí Evropy. Již staří Římané jej využívali pro jeho speciální léčebné účinky. A proč byste mu měli dát šanci vy?
Jedná se o opadavý keř se složenými listy, které jsou na dolní straně bíle plstnaté. Bledě růžové, častěji však modrofialové květy jsou uspořádány v koncových květenstvích, která kvetou od srpna až do října.
Léčebné účinky
Ne náhodou se tato rostlina přezdívala jako mnišský pepř. Mniši žijící v celibátu kořenili svá jídla mletými semeny drmku, aby mohli snáze dodržovat celibát a potlačovat tak své pohlavní pudy. Účinky drmku by se daly svým působením přirovnat k přírodním ženským hormonům. U žen pomáhají zvládat bolestivou menstruaci, upravují menstruační cyklus a jeho nepravidelnosti. Drmek zabírá při menopauze nebo ženské neplodnosti. Léčí akné a podporuje ovulaci. Užívá se jako tinktura po kapkách nebo ve formě čaje.
Čtěte také:
- Bylinková zahrádka: Jaké bylinky vám na zahradě nesmí chybět?
- Přírodní aromaterapie na zahradě
- Bylinky, které ulevují od stresu
Účinnou částí rostliny je plod
Plodem drmku obecného jsou peckovice, mají antibakteriální a antimykotické účinky. Bobule jsou aromatické, sbírají se v říjnu a rozemleté se přidávají k provonění pochutin. Čaj z drmku obecného připravíte spařením vřelou vodou v konvici. Na jednu konvici dejte 3 čajové lžičky sušeného plodu drmku. Pijte 2x denně. Chuťově není příliš lákavý, navíc mírně pálí na jazyku a v ústech, takže jej můžete vylepšit lžičkou medu.
Existují i další druhy drmků:
- drmek okrouhlolistý (Vitex rotundifolia)
- drmek čínský
- Vitex pinnata
- V. parviflora,
- V. trifolia
- V. glabrata
- V. negundo
- V. doniana
- V. altissima
- V. divaricata
Drmek okrouhlolistý patří k zajímavým okrasným rostlinám, které vyniknou jako efektní solitéry.
Některé tropické druhy drmků, například Vitex cymosa, V. grandiflora, V. triflora, V. cienkowskii, se využívají pro přípravu nápojů, konkrétně jejich jedlé peckovice. Je možné je konzumovat i v čerstvém stavu.
Pěstování drmku obecného
V našich podmínkách se drmek obecný pěstuje jako přenosná nádobová rostlina kvůli své citlivosti na mráz. Počítejte ale s velkou nádobou, neboť drmek může dorůst až do velikosti 6 metrů. V oblibě má humózní propustnou půdu, plné slunce a dostatečnou vlhkost.
Text: Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com
Publikováno: 29. 7. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová