reklama

Nastává čas podzimní výsadby ovocných dřevin

Ovocné dřeviny zažívají zlaté doby, protože i v okrasné zahradě si sem tam něco rádi vypěstujeme svépomocí. Navíc i ovocné stromy přináší okrasný efekt. Pokud ještě žádné nemáte, pak právě teď je nejlepší čas na jejich výsadbu. Mějte při ní však na paměti několik důležitých pravidel.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Nastává čas podzimní výsadby ovocných dřevin

Ptáte se, kdy seženete nejkvalitnější výpěstky ovocných dřevin? Určitě na podzim, kdy pěstitelé nabízejí jak rostliny kontejnerované, tak i v pozdějším období ty prostokořenné.

Od září máte na výběr z pestré nabídky rybízu, angreštu, borůvek chocholičnatých, muchovníků až po mišpuli a rakytník, které se vysazují v kontejnerované podobě. Během října se ovšem na trhu objeví i další ovocné stromky, které jejich pěstitelé právě vyndali z půdy. Jedná se o prostokořenný materiál, který je třeba před samotnou výrobou ošetřit.

Jak správně vybrat dobrý stromek

I na podzim máte možnost v zahradnictví získat ovocné stromy jako jabloně, hrušně, slivoně a třešně pěstované v kontejnerech. Tyto rostliny ovšem zřejmě nebyly vyprodány již na jaře v prostokořenné podobě. Výjimku tvoří ovocné druhy sloupovitého tvaru, které jsou prodávané většinou v kontejneru.

Na podzim se ovšem u běžných pěstebních tvarů vyplatí počkat na rostliny vyndané čerstvě z půdy, tzv. prostokořenný materiál. Vybírejte si pokud možno stromy vypěstované na vhodné podnoži. Pěstitel by vám měl být určitě schopný říct, jak rychle stromek poroste. Rychlost jeho růstu totiž ovlivňuje právě podnož.

Do malé zahrady si proto nevybírejte rostliny na bujné podnoži. Stejně tak při výběru pěstiteli sdělte, o jakou lokalitu se jedná, abyste se nedočkali odrůd vhodných do jiných podmínek.

Stromky by neměly mít mechanicky poškozený kmínek. Dejte pozor na poškození kůry, na chorobami a škůdci napadené větve. Deformované větévky mohou být znakem napadení mšicemi během sezony. Tyto větve je třeba zkrátit nebo zcela odstranit v závislosti na stupni a míře poškození. Kořeny by měly být prostorově rozprostřeny a bujně rozvětvené, ačkoliv před výsadbou je ještě budete muset trochu sestřihnout.

Nastává čas podzimní výsadby ovocných dřevin
i (Zdroj: shutterstock.com)
Nastává čas podzimní výsadby ovocných dřevin

Výsadba nových ovocných dřevin

Pokud patříte mezi netrpělivé zahrádkáře a nechcete na vzrostlý strom čekat dlouhé roky, můžete si například jabloň, hrušeň nebo třeba různé odrůdy slivoní pořídit již ve vzrostlé podobě. Takový strom bude nejspíš dostupný v kontejneru nebo v pozdním podzimu v balové formě.

Rostlinu budete muset vysadit do mnohem větší výsadbové jámy, než je průměr balu. Při výsadbě mu přilepšete dobře zetleným kompostem nebo zahradnickým substrátem, který například v poměru 1:1 promíchejte se stávající zeminou. Pokud by byla kvalita stávající půdy opravdu nízká a vy byste strom vysadili pouze do kvalitní zeminy, kořeny by dlouho neopustily výsadbovou jámu, což by se projevilo na jeho vitalitě a konec konců i v nízké stabilitě. Kvalitní půdu proto vždy promíchejte se stejným poměrem stávající zeminy, aby si dřevina rychleji zvykla na stávající podmínky.

Čtěte také:

Vzrostlé stromy ukotvěte a upravte kořeny

Vzrostlé stromy je třeba kotvit dvojicí nebo trojicí dřevěných kůlů se špicí a stabilizovat pomocí textilních úvazků. Výsadba menších ovocných výpěstků v prostokořenné podobě je ovšem už mnohem rychlejší a snazší, zvláště pokud jste si z obchodu přinesli kvalitně zapěstovanou rostlinu.

I přesto je nutné rostlině upravit kořenový systém. Silné kosterní kořeny sestříhněte ostrými nůžkami, aby rána nebyla roztřepená. Drobné kořínky jen o část zkraťte. Korunku upravte tak, aby byly větve pokud možno rozprostřeny do prostoru. Křížící se výhony a větve jakkoliv poškozené a napadené chorobami odstraňte. Slabé větévky buď odstraňte celé, nebo jen zkraťte na pupen.

Stromek pak usaďte do takové výšky, aby několik centimetrů nad půdní povrch vyčnívalo místo roubování. Jinými slovy, roub nesmí být zahrnut zeminou, aby nezahníval. Stromek zeminou zasypávejte postupně a pečlivě přitom vrstvy zeminy hutněte, aby nikde nevznikly vzduchové kapsy. Nakonec kolem stromku vytvořte zálivkovou mísu s vyvýšenými okraji, do které budete nalévat zálivkovou vodu. Ta se díky vyvýšeným okrajům nerozlije dále od kmínku.

Stromek nakonec stabilizujte kovovou nebo dřevěnou tyčí, ke které stromek přivážete textilním úvazkem nebo silnějším provázkem. Drátky spíše nepoužívejte, protože se na ně často zapomíná a snadněji zarostou časem do kmínku.

Nastává čas podzimní výsadby ovocných dřevin
i (Zdroj: shutterstock.com)
Nastává čas podzimní výsadby ovocných dřevin

Výsadba ovocných keřů pěstovaných v kontejneru

Pokud si domů ze zahradnictví donesete ovocné dřeviny pěstované v kontejnerech, bude pro vás výsadba jednoduchá a rychlá. Jamku vytvořte větší asi o deset centimetrů, než je současný průměr kořenového balu. Rostlinu vysaďte do takové hloubky, abyste horní vrstvu kořenového sytému překryli jen slabou vrstvou výsadbového substrátu.

Při míchání stávající zeminy a kvalitního kompostu nebo zahradnického substrátu postupujte podobně jako v případě výsadby vzrostlého ovocného stromu. Vždy míchejte v poměru 1:1, nikdy nesázejte pouze do vylepšené zeminy, ze které by kořeny neprorůstaly do okolní půdy.

Text: autorský článek Lucie Peukertová, odbornice na zahradu, foto: shutterstock.com

Publikováno: 2. 9. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová