reklama

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Kdo by nechtěl po náročném dni relaxovat ve vyhřáté vaně s voňavými bylinkami? Pokud jste během léta nelenili a udělali si pořádnou zásobu bylinek na zimu, máte teď možnost svou píli zúročit. Z bylinkových zásob si vyrobte skvělé bylinné soli, díky kterým se dostanete znovu do kondice.

i (Zdroj: Shutterstock)
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Na jejich výrobu toho navíc nebudete moc potřebovat. Kromě léčivých rostlin a soli si vystačíte ještě s výživnými rostlinnými a stoprocentními esenciálními oleji, které solím dodají výživné a vonné látky.

V obchodech sice seženete soli a bylinky do koupele všech možných značek, ale vyrobit si je můžete v klidu a v pohodě v domácích podmínkách. Kromě toho, že si vyrobíte kvalitní produkt bez jakékoliv chemie, navíc vás to bude i bavit.

Bylinkové soli do koupele nejsou na výrobu nic složitého, budete vlastně potřebovat jen několik ingrediencí. Kvalitu výsledného produktu ovlivňují nejen bylinky a samotná sůl, ale také případné vylepšující složky, kterými mohou být vyživující rostlinné oleje nebo stoprocentní esenciální oleje, které koupelovým solím dodají výživné složky, ale také překrásnou vůni.

Kdy si připravit bylinkovou lázeň

Bylinné koupelové soli lze používat prakticky během celého roku, ale užijete si je hlavně na podzim, během zimy nebo v předjaří, kdy se mohou dostavit některé zdravotní potíže a jistě se také rádi prohřejete v teplé vaně.

Aby bylinná sůl splnila svou funkci, přidejte jí do vody tak 4 polévkové lžíce, samozřejmě záleží na množství použité vody. Bylinkové soli se ovšem hodí i pro koupel chodidel před pedikúrou.

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
i (Zdroj: Shutterstock)
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Co na výrobu budete potřebovat

Bylinnou sůl si můžete samozřejmě připravit jen ze dvou základních surovin, které ovšem musí být v odpovídající kvalitě. Skvěle poslouží například hrubozrnná himalájská nebo hrubozrnná či jemná mořská sůl, kterou promícháte se sušenými bylinami, které byly pěstovány ekologicky šetrným způsobem, to znamená, že na jejich ošetření nebyly použity žádné syntetické přípravky ani chemická hnojiva. Už jen tyto dvě složky odvedou skvělou práci, ale proč si tělo nehýčkat dalšími složkami, které navíc ošetří suchou nebo citlivou pokožku?

Čtěte také:

Do soli klidně přidejte polévkovou lžíci mandlového nebo avokádového oleje. Po koupeli pak nebudete muset již dodatečně používat žádný výživný tělový krém, oleje totiž pokožku přirozeně ošetří. Skvělou aromaterapii si připravíte přidáním několika kapek stoprocentního esenciální oleje.

Pokud se touto tematikou již nějakou dobou zabýváte, jistě víte, že se pro každé roční období hodí jiný esenciální olej. Jsou také propastné rozdíly v kvalitě u jednotlivých, běžně dostupných, značek. To, že se produkt dostal na český trh, rozhodně neznamená, že se jedná o čistý a kvalitní produkt. Nízká kvalita se většinou ukáže již na prodejní ceně.

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
i (Zdroj: Shutterstock)
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Recept na výrobu relaxační bylinné koupelové soli s chrpou, levandulí a okvětními plátky růže

Potřebujete:

  • 1,5 šálku hrubozrnné himalájské soli,
  • 1 šálek mořské soli,
  • 1 až 2 polévkové lžíce sušeného květu levandule,
  • 1 polévková lžíce sušeného květu chrpy bez zákrovu,
  • 1 až 2 polévkové lžíce nahrubo nadrcených okvětních plátků růže (nejlépe směs růžové a červené, aby směs hezky vypadala),
  • 1 polévková lžíce bylinného macerátu v mandlovém oleji (macerát z levandule),
  • 6 kapek směsi stoprocentních esenciálních olejů – růže a levandule.
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
i (Zdroj: Shutterstock)
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Postup výroby:

Tato prohřívací bylinková sůl se hodí hlavně pro podzimní a zimní koupele. Dokáže perfektně uvolnit unavené a přetažené svaly a navíc vás příjemná vůně esenciálních olejů a bylinek samotných přivede znovu do letního období.

V první řadě si smíchejte uvedené množství obou druhů solí, do kterých pak přidejte bylinky. Ty byly voleny s ohledem na léčivé účinky, ale také na jejich přirozenou vůni a vzhledové vlastnosti.

Sušené okvětní plátky růže nadrťte v hmoždíři nikoliv na prach, ale na hrubší částice. Chrpu již nemusíte nijak drtit, její okvětní lístky jsou samy o sobě poměrně drobné. Levanduli rozdrobte ručně na jednotlivé kvítky a promíchejte se solemi.

Tento recept je sestaven již pro pokročilejší výrobce domácí kosmetiky, přesto není nijak složitý. Budete k němu potřebovat levandulový macerát v mandlovém oleji, který je třeba připravit asi tři týdny před samotnou výrobou soli. Asi pět polévkových lžic sušené levandule macerujte asi tak v jednom větším šálku mandlového oleje ve sklenici při pokojové teplotě. Po uplynutí macerování je třeba olej přecedit přes plátýnko. Toto množství samozřejmě na jednu dávku bylinkové soli neupotřebíte, klidně si vyrobte méně nebo macerát přidávejte i do dalších produktů domácí přírodní kosmetiky.

Přidaný macerát pečlivě promíchejte se solí a bylinkami a nakonec ještě přikápněte 3 kapky esenciálního oleje z růže a tři toho levandulového. Hotový produkt uchovávejte třeba ve skleněné patentové sklenici, kterou ozdobte stuhou a visačkou s vypsanými použitými surovinami.

text: autorský článek bylinkářka Lucie Peukertová, foto: shutterstock

Publikováno: 20. 9. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová