Zahrada by měla nabídnout zajímavé podměty nejen v sezóně, ale také v zimě, kdy je jich obzvláště pomálu. Jak ale zajistit, aby byla zahrada atraktivní po celý rok? Zahradní architekti sázejí na v zimě kvetoucí druhy, trvalky se zajímavými semeníky a dřeviny s barevnou nebo zajímavě strukturovanou borkou.
Na dřevinách široká veřejnost oceňuje především jejich vzhled, olistění nebo atraktivní květy. Barva a struktura borky a mladých výhonů některých druhů často ustupuje do pozadí, ačkoliv v zahraničí se s těmito kráskami setkáte v každé významné zahradě. Zahradní architekti jsou si ovšem tohoto bonusu v říši dřevin vědomi a s tímto šikovným pomocníkem rádi pracují. Právě dřeviny s atraktivní kůrou dokážou do kompozice vnést opravdu nevšední kouzlo, které oceníme především v období, které je skoupé na barvy, krásné květy i listy. Hlavní sezona dřevin s atraktivními kmeny a výhony přichází během zimy a v předjaří.
Jak využít dřevin s barevnou borkou?
Odpověď na otázku, kde se dají tyto dřeviny v kompozici využít, není úplně jednoduchá. Možností je totiž opravdu hodně a záleží na stylu zahrady a samotné kompozici, kde tento velký potenciál využijeme. Pestré barvy mladých výhonů i kmenů se využívají mnohdy pro pohled z dálky, ale stejně tak jsou zajímavé i při vytváření barevného detailu. Skvěle se doplňují s druhy se zajímavou strukturou borky, okrasnými trávami i s trvalkami s okrasnými semeníky. Spolehlivě se uplatňují v moderně pojaté kompozici městské zahrady i v celoročně atraktivní zahradě. Slouží pro tvorbu barevně vyvážených kombinací i pro barevné kontrasty.
Zajímavé možnosti nabízejí také dřeviny se zajímavou strukturou kůry. Patří sem dřeviny s borkou, která je silně zvrásněná nebo se třeba odlupuje v deskách nebo v podobě dlouhých vláken. Dobrým příkladem jsou platany a některé druhy bříz. Zajímavá struktura slouží spíše pro pohled zblízka, je tedy dobré takové dřeviny vysazovat v takových místech zahrady, kde se často pohybujeme a kde máme možnost prozkoumat detail kmene.
Bříza znovu na výsluní
V moderních zahradách odvádějí skvělou práci především břízy. Najdete mezi nimi druhy s atraktivním zbarvením i zajímavou strukturou kmene. Dobrým příkladem je oblíbená bříza himalájská (Betula jacquemontii) v kultivaru Doorenbos s čistě bílou kůrou, která se navíc papírovitě odlupuje. Do bronzových tónů se zase zbarvuje kmen břízy čínské (B. albosinensis). Odstíny červených barev zase najdete mezi okrasnými třešněmi (Prunus sp.), kde vyniká především bohatá skupina sakur.
Čtěte také:
- Seriál stromy v zahradě: Stromy s atraktivní borkou a zajímavým podzimním zbarvením listů
- Stromy s dekorativní kůrou jako ozdoba zahrady
- Seriál stromy v zahradě – Jehličnany a co od nich očekávat
Zajímavou podívanou připravují mohutné dřeviny, platany, které se hodí především do velkých zahrad. V našich podmínkách se daří například platanu javorolistému (Platanus acerifolia), jehož borka je typická deskovitým odlupováním, které zanechává barevné skvrny na kmenu. Pestré barvy mladých výhonů vás zaujmou především u rodu svíd nebo jinak také nazývaných dřínů. Výhony svídy výběžkaté (Cornus stolonifera) „Flaviramea“ se barví do hráškově zelené, svída krvavá (C. sanguinea) „Midwinter Fire“ překvapí nízkým vzrůstem a oranžově laděnými výhony nebo svída bílá (C. alba) „Sibirica“ dodá vaší zahradě temně vínovou barvu.
Nenahraditelné pestré svídy
Pestré výhony svíd zná jistě každý. Tyto okrasné keře se opět šplhají do zahradnické síně slávy, protože právě jejich výhony se uplatňují všude tam, kde oceníme rychlý růst a pestré barvy. Ovšem tento efekt si musíme zasloužit, krásu si nezasloužíme zcela bez práce.
Pestrých barev se totiž dočkáme pouze u mladých výhonů, staré dřevo barvy postupně ztrácí. Jestliže se chcete těšit z krásy výhonů každý rok, čeká vás pravidelné předjarní zmlazování keřů, při kterém odstraníte všechno staré dřevo a ponecháte pouze letošní výhony. Na jaře dřevina vyžene další mladé výhony, které keř doslova zaplaví pestrými tóny.
Text: autorský článek Lucie Peukertová, odbornice na zahradu, foto: shutterstock
Publikováno: 29. 9. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová