Smuteční floristika je specifickým oborem už proto, že emotivnost okolností vyžaduje technicky dokonale zpracované aranžmá, u něhož je navíc kladen velký důraz na jeho trvanlivost. Také proto se ve smuteční floristice častěji používají rostliny určitých druhů.
Technické zásady smuteční floristiky
Smuteční kytice, věnce nebo aranžmá, které pokládáme na hrob, musí lépe než jakákoli jiná dekorace odolávat nepřízni počasí. Bez další péče, jako je například dolévání vody, by měly vydržet i několik dnů. To je důvodem, proč se často tvoří dekorace na hrob z jehličí, chvojí a sušených rostlin. Ve smuteční floristice je nadmíru důležitá také pevnost. Aranžmá na hroby často převážíme na velké vzdálenosti, a tak je nutné klást důraz na vázání, upevnění do aranžovací hmoty nebo drátování.
Aspekty tvorby smutečních dekorací
Výběr rostlin určitých druhů vychází mimo jiné i ze symboliky a jejího významu. Příkladem toho jsou listopadky, květiny, z nichž jsme v podstatě udělali hřbitovní květiny.
Podobně je na tom také kornoutovka, lépe známá jako kala. Ovšem zatímco listopadky zvládají velmi nízké teploty panující okolo svátku Památky zesnulých poměrně dobře, kaly nikoli.
Velmi vděčná je v tomto směru zeleň z neopadavých jehličnanů a stálezelených dřevin. Ty představují symbol naděje a víry v to, že život pokračuje i po smrti.
Tvary smutečních dekorací
Pochopitelně nejčastěji bývají smuteční dekorace zpracovávány do tvaru věnců. Věnec je tradiční, je to symbol životní dráhy člověka, která se smrtí uzavírá. Srdce je znamením lásky, která je zarmoucená ztrátou blízké osoby, na kterou nepřestává vzpomínat. Kříž je křesťanským symbolem pro překonání smrti a nakonec je tu tvar podušky. Ta je znázorněním pokojného věčného spánku zemřelého.
Barvy se symbolikou
Také barvy jsou svým významem symbolické. V případě smuteční floristiky se objevují jak na květinách nebo rostlinné výplni, tak i na přízdobách a stuhách. Barvami se symbolickým významem jsou černá, bílá, zelená a červená. Černá i bílá jsou barvy smutku, červená je barvou vyjadřující trvalou lásku a zelená je barvou naděje, naděje na zmrtvýchvstání.
Smuteční věnce
Smuteční věnce patří k nejdůležitějším smutečním dekoracím. Pro jejich výrobu je třeba zvládat nejen řadu floristických technik, ale i práci s rostlinným materiálem a přízdobami. Přízdoby jsou závislé od typu věnce a techniky jeho zdobení.
Věnce mohou mít symetrickou nebo asymetrickou přízdobu. Hodí se pro ně i přízdoba v podobě kytice anebo přízdoba ve skupinách. Často se na nich objevují i smuteční stuhy vyjadřující symbolicky posmrtnou úctu.
Zajímavý na věncích může být i segment se zdobnou výsečí nebo ovinutý segment. Často bývá přízdoba také rovnoměrně rozptýlená.
Pro vzpomínku na zesnulé je vhodná i přízdoba urny
V případě uren je nutné respektovat nejen jejich velikost, vzhled a barvu, ale i jejich umístění. Při zdobení urny je třeba dodržet hlavní zásadu, to znamená, že urna nesmí být nikdy celá překrytá rostlinami. Aranžmá může být umístěno mimo urnu, na urně anebo jej lze ztvárnit jako podložku pod urnu.
Smuteční dekorace vypichované
K častým smutečním dekoracím na hrob patří vypichované lesní kytice. Jejich základ tvoří pevná podložka a jehličiny nebo větve ze stálezelených dřevin. Ty jsou doplněny buďto exotickým materiálem, nebo sušenými rostlinami či jejich plodenstvími a semeníky. Barevný akcent v nich mohou tvořit červené plody. Za nepříznivého počasí jsou tyto materiály vhodné pro svou dlouhou trvanlivost.
Publikováno: 28. 10. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová