reklama

Připravte zahradní techniku na zimu

Nejen o automobilech, ale o všech strojích obecně platí, že pokud chceme, aby nám dlouho a dobře sloužily, musíme se o ně správně starat. O zahradní technice to platí obzvlášť. Mnohdy není čas během sezony řešit několikadenní opravu sekačky či pořízení nové. Abychom těmto problémům předcházeli, je potřeba techniku na zimu správně zazimovat. U některých strojů postačí pouze zběžná kontrola a máme hotovo, ale existují i takové, kde je nezbytné věnovat zazimování mnohem důkladnější péči.

i (Zdroj: Pixabay)
Připravte zahradní techniku na zimu

Správné zhodnocení situace vám ušetří čas i peníze

Než začnete se zazimováním a kontrolou zahradní techniky, buďte k sobě upřímní a zvažte, zda není případná práce nad vaše možnosti. Můžete se také podívat po okolí, zda místní firmy nenabízejí možnost posezonního servisu za dobrou cenu. Své možnosti nepřeceňujte hlavně u palivových motorových strojů, které jsou mnohdy velmi sofistikované.

Jednoduchá údržba elektrických strojů

Technika s elektrickým motorem je vždy jednodušší na údržbu než stroje s palivovými motory. Většinou postačí tyto stroje řádně umýt a očistit, dále utáhnout povolené šrouby a zkontrolovat, zda vše sedí na svém místě. Na čistění používejte jen k tomu určené přípravky a po omytí nechte techniku dobře oschnout. U elektrických strojů jako například motorových pil vylijte mazací olej z nádržky. Mnoho olejů během delší odstávky mění své vlastnosti a tak je lepší začít další sezonu s novým.

U benzinového motoru počítejte s náročnější údržbou

Stejně jako v případě elektrického nářadí i zde je nutné stroj řádně očistit a umýt a také zkontrolovat všechny spoje, zda nejsou povolené či jinak poškozené. Dále i zde překontrolujte lícování jednotlivých materiálů a stroj poctivě prohlédněte. Navíc je nutné vyčistit či vyměnit veškeré vzduchové filtry, pokud si nejste i po vyčistění filtru jisti jeho průchodností, vyměňte jej za nový.

Ještě než se pustíte do vylévání provozních kapalin, motor nastartujte a zkontrolujte jeho běh i otáčky. V případě, že je vše v pořádku, vypusťte jak motorový, tak mazací olej. Pohonné hmoty není nutné nezbytně na zimu vypustit, můžete do nich přidat aditivum proti zamrznutí.

U pohonných směsí je jejich vypuštění vhodnější právě díky přimíchanému oleji, který může mít za následek změnu důležitých vlastností.

Brousit nebo vyměnit?

U strojů, které mají nože či řetězy, dbejte na správné nabroušení či případné zakoupení nového kusu. I zde nepřeceňujte své schopnosti, pokud si nejste broušením jisti, ponechte broušení na odborníkovi. Ten vám nejen vše správně nabrousí a vyváží, ale také vám může dát mnohé doporučení na lepší zacházení, aby nedocházelo k rychlému tupení.

Zda je nutná výměna nebo se vyplatí součástku nechat naostřit, se můžete dočíst také v manuálu k danému stroji či přímo řetězu nebo noži. V žádném případě broušení nikdy nepodceňujte, špatně vyvážený či nabroušení nůž může vést až ke zničení motoru sekačky.

Rady na závěr

V neposlední řadě nezapomeňte zkontrolovat bezpečností prvky stroje. Vyzkoušejte pevnost a neporušenost lanek, ovládacích madel a různých řemenů. Nebojte se podívat do manuálu, kde jsou veškeré postupy údržby popsány.

Ke každému stroji, byť se může zdát jeho ovládání stejné, jako měl předešlý model, přistupujte operativně. Výrobci neustále něco zlepšují a tak je možné, že daná údržba již není zapotřebí nebo je vhodné ji provést rozdílným způsobem.

U větší techniky, jako jsou například zahradní traktůrky nebo malotraktory, je vhodné minimálně po prvním roce používání nechat kontrolu v rukou odborného servisu, který by měl vědět, co je zapotřebí doladit a překontrolovat. Myslete také na to, že mnohá vaše technika je v záruční době, a tak jakýkoliv neodborný zásah vede k porušení podmínek a tím i k zániku záruky.

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 10. 11. 2022, Autor: | autor: Jan Vrbata