reklama

Kalisie vonná – hotová domácí rostlinná lékárnička

Callisia fragrans je u nás bohužel velmi málo známou pokojovou, ale i léčivou rostlinou. Domovinou této zajímavé rostliny jsou tropické a subtropické pralesy. Má tedy ráda teplo a vlhko. Pokud jí tyto podmínky dopřejeme i u nás doma, můžeme se těšit na využívání jejích skvělých léčebných účinků po celý rok. V létě jí můžeme dopřát letnění například na balkoně nebo v polostínu na zahradě.

i (Zdroj: Pixabay)
Kalisie vonná – hotová domácí rostlinná lékárnička

Rod Callisia má několik druhů

Kalisie patří k vytrvalým rostlinám. Celý rod Callisia zahrnuje 20 druhů rostlin. Pěstováno je hned několik okrasných druhů, z nichž některé připomínají spíše sukulentní druhy, jiné jsou podobné broméliím. Květy těchto rostlin nejsou nijak nápadné, mívají bílou nebo růžovou barvu. Plodem těchto rostlin jsou tobolky.

Dospělé rostliny vyhánějí nafialovělé výhonky podobné liánám. Na konci výhonů je růžice z podlouhlých listů. V posledních letech významně narůstá zájem o kalisie vonné, které jsou stále častěji využívány jako holistické léčivé rostliny.

Pěstování je snadné

Vzhledem k velmi snadnému rozmnožování a bujnému růstu rostliny není problém si vypěstovat hned několik vlastních rostlin během roku. Každý kousek oddenku zakořeňuje snadno jak ve vodě, tak v zemině. Za 2 až 3 týdny můžete mít další novou rostlinu.

K zasazení do květináče použijte klasický zahradnický substrát. Je důležité, abyste půdu v květináči udržovali neustále vlhkou. Rostliny budou vděčné i za občasné přihnojení.

Rostlina, o niž se zajímá i NASA

Je pravda, že tato rostlina se pěstuje jako oblíbená pokojovka již dlouhé desítky let, avšak jako léčivka se začala využívat až přibližně před třiceti lety. Nejdelší zkušenosti s jejím využíváním mají v Rusku. Právě v Rusku se jí říká Zlatý vlas. Důvodem jsou zlatá vlákna táhnoucí se z listu při jeho roztržení.

O tuto rostlinu kvůli jejím až zázračným léčivým schopnostem projevila zájem i NASA. A není divu. Vědci totiž zkoumají její účinky na tak zásadní onemocnění jako je Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba a dokonce i rakovina.

Elixír zdraví, který by neměl chybět v žádné domácnosti

Kromě již výše zmíněných léčebných účinků, pro které tuto rostlinu zkoumají vědci v Rusku i v Americe, má kalisie celou řadu dalších zdraví prospěšných účinků. Kalisie a extrakty nebo tinktury z ní vyrobené vám pomohou s migrénami a bolestmi hlavy, s nesprávnou funkcí štítné žlázy, účinkují i na cukrovku, spáleniny nebo špatně se hojící rány, bojují proti virovým a bakteriálním onemocněním, s astmatem, alergiemi, nachlazením, ale i s žaludečními problémy a s arytmiemi, s bolestmi kloubů nebo s ekzémy či s nachlazením.

S kalisií můžete přemoci i závislost na nikotinu nebo alkoholu

Na kožní obtíže různých druhů lze využít mast připravenou z vazelíny a listů nebo oddenků kalisie v poměru 3 : 2. Nejvyšší koncentrace léčivých prvků je v oddencích.

Listy se mohou i žvýkat. Pomáhají tak s bojem proti nikotinové závislosti. Vyzkoušet to může každý kuřák, který chce s kouřením přestat. Jen pozor, abyste to nepřehnali s denní dávkou. Každá rostlina a také každá z jejích částí může mít jinou koncentraci léčivých látek. Držte se doporučeného dávkování. Účinek léčivých látek v kalisii se dá zesílit umístěním částí rostlin do lednice.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalisie

Publikováno: 18. 11. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová