reklama

Jak vybavit domácí dílnu

Pro někoho je zařizování dílny radost a pro někoho starost. Mnohdy kutilové tápou a neví, kde začít. Trvá jim tak dlouho, než načerpají potřebné informace. Na druhou stranu se zase může zdát, že zdědit dílnu po někom je výhoda, ale je třeba myslet na to, že mnohé nářadí padlo do ruky právě předešlému majiteli a neznamená to, že vy se s daným nářadím sžijete. Určitě se však snažte k vybavování dílny přistupovat s nadšením a ne jako s nutnou starostí.

i (Zdroj: Pixabay)
Jak vybavit domácí dílnu

Začínáme od píky

Jestliže máte jenom prázdnou místnost bez elektriky a vody apod., začněte určitě u plánování elektrických rozvodů, popřípadě vody a odpadu. Elektriku určitě konzultujte s odborníkem stejně tak jako odpad a vodu. Mnoho lidí v dílně vodu nemá, protože to nepovažují za nutné. Bohužel, věřte, že mnohdy toho sami jistě litují, protože není moc prací, kdyby se nehodil kohoutek alespoň se studenou vodou.

Pevný stůl je základ práce

I přestože se jistě najde vybavení, na kterém lze trochu ušetřit, při pořízení nového pracovního stolu (ponku) tak určitě nečiňte. Pevný pracovní stůl je nejdůležitější základ každé dílny. Spolu s bytelným svěrákem má tvořit důležitý základ pro vaši práci.

Kam s nářadím?

I zde není třeba se obávat, že bude problém najít potřebné vybavení. Výrobci nabízejí pro kutily a jejich dílnu mnoho variant úložného prostoru, takže spíš nebudete vědět, co dřív koupit. Manuál, co přesně budete potřebovat, žádný neexistuje. Řiďte se pouze selským rozumem a potřebné nářadí ukládejte co nejblíže k pracovnímu prostoru.

Myslete na to, že se v dílně bude prášit, a to i přestože budete mít instalován výkonný vysavač. Snažte se tak mít nářadí spíše ve skřínkách a v šuplících než volně na poličkách. Volně mějte jen věci, které budete používat nejvíce.

Zatočte s prachem

Pro velmi zručné a pracovité kutily se určitě vyplatí při budování dílny myslet na centrální vysavač, který půjde jednoduše napojit na mnoho pracovních strojů od brusek až po ruční kotoučovou pilu.

Určitě tento a podobné systémy, které usnadňují úklid, nepodceňujte, dílnu je vhodné z mnoha různých důvodů udržovat v čistotě, zvláště pak pokud budete pracovat s ohněm apod. Není také ani vhodné dýchat vířící prach. Budete se pak z dílny vracet vysílení, protože se vám bude špatně dýchat. Při častém dýchání prachu mohou navíc hrozit i jiná zdravotní rizika.

Než začnete s pořizováním vybavení

Před odchodem do obchodu se smiřte s tím, že nikdy nekoupíte vše potřebné, není to prostě možné. Vždy vám bude něco chybět a vždy se budete muset do obchodu vracet. To je také jeden z důvodů, proč vás tam jednoho dne bude znát celý personál, což není nikdy na škodu. Nemusíte se ovšem ničeho obávat, nebudete první ani poslední.

Vybavit dílnu není na pár hodin, po čase sami zjistíte, jaké nářadí potřebujete a s čím se vám dělá lépe a s čím hůře. V neposlední řadě nezapomeňte na lékárničku, která musí být opravdu dobře vybavená a umístěná na dostupném místě.

Mezi základní vybavení patří

  • Šroubováky – zakupte vícero druhů (křížové, ploché apod.), dále můžete zakoupit i elektrikářské šroubováky. Ty poznáte tak, že mají bužírku nataženou téměř k hlavě.
  • Kladivo, palice – opět si pořiďte různé velikosti. Zakupte jak klasická kladiva, tak gumové paličky a dřevěné palice.
  • Kleště – štípačky, kombinované kleště, sikovky, s dlouhými čelistmi apod.
  • Měřidla – svinovací metr, rozkládací metr, pásmo, úhelníky apod.
  • Stahovací nářadí – svorky. Zakupte různé druhy a různé velikosti.
  • Pily – na dřevo, na železo, lupínkové pily.
  • Sady klíčů a imbusů – kupte určitě sady, kde je vícero velikostí a také mnoho různých typů a nástavců.
  • Popisovače – tužky, lihové fixy.
  • Nože – obecně zakupte nejen nože, ale také nůžky apod.
  • Smirkový papír – smirkový papír není tak drahý, aby ho nebylo možné zakoupit v různé zrnitosti a na různé typy broušení (mokré, suché) apod.

Elektrické přístroje

Elektrické přístroje rozhodně kupujte s rozmyslem. Je nářadí, které se vyplatí půjčit, protože není tolik potřeba a naopak. Chybu určitě neuděláte s vrtačkou, bruskou (úhlová, vibrační, pásová) a pilami (přímočará, ruční kotoučová).  Zbylé pomocníky je dobré dokupovat dle potřeby. Může se jednat například o kompresor na čistění, horkovzdušnou pistoli, hoblík a další.

Zdroj: projekt DIY

Publikováno: 21. 11. 2022, Autor: | autor: redakce