reklama

Vrtačky a vrtací kladiva: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Pro mnohé kutily je otázka volby vrtačky i v dnešní době stále nejasná a často se tak můžeme setkat s řemeslníky, kteří na vrtání do zdi používají běžné vrtačky s příklepem, které používají celý život také ve své domácnosti. Dalším důvodem je, že se moc kutilů nechce ze začátku zajímat o problematiku vrtaček, především protože na běžné drobné práce stačí veskrze vrtačka s příklepem. Otázka, co pak se zárukou, když výrobce zjistí, že byla vrtačka nesprávně používaná, je pro mnoho lidí až na posledním místě.

i (Zdroj: Shutterstock)
Vrtačky a vrtací kladiva: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Základ tvoří tři stroje

Základní skupiny, mezi kterými lze vybírat potřebného pomocníka, tvoří elektrické šroubováky, vrtačky a vrtací kladiva. Byť je vrtačka nejuniverzálnější, stále platí, že při volbě vhodného nástroje na danou práci, je výsledek lepší a práce efektivnější. Dále lze samozřejmě jako dnes téměř u všech jiných strojů, vybírat mezi akumulátorovým elektrickým pohonem a elektrickým pohonem.

Na šroubování jedině s elektrickým šroubovákem!

Mnoho kutilů je toho názoru, že než vytahovat na pár vrutů vrtačku, je lepší vytáhnout ze šuplíku šroubovák a pustit se do práce. V případě pár vrutů tomu tak opravdu je, ale když už je vrutů více, budou vaše ruce za elektrický šroubovák rády. Sice tento pomocník nezvládne nic víc než šroubovat vruty do dřeva, cihel nebo betonu, ale nebojte se, je v tom velmi dobrý. U těchto strojů je téměř vždy nástroj (bit) upínán do rychloupínacího sklíčidla.

Univerzální vrtačka

Vrtačka patří mezi nejpoužívanější nářadí nejen každého kutila, ale také profesionálních firem. V domácnosti i na zahradě zastane všechny běžné práce. A pokud koupíte vrtačku s příklepem, zvládne i občasné vrtání do zdi. Zde najdeme jak rychloupínací sklíčidlo, tak starší typ sklíčidla, kdy je nutné k povolení a utažení nástroje použít speciální kličku.

 

Vrtání do zdí jedině s vrtacím kladivem!

Pro vrtání děr do silných železobetonových zdí nebo i pro častější vrtání do jiných typů zdí slouží právě vrtací kladivo, které nejvíce kutilů nahrazuje v jeho práci právě obyčejnými vrtačkami. Vrtací kladivo poznáte v obchodech na první pohled. Stačí se podívat na mechanismus upínání nástrojů, kdy namísto rychloupínacího mechanismu je tzv. SDS systém. Samozřejmě i do něho lze klasickou upínací hlavici dokoupit.

Typy příklepu

Hlavní rozdíl mezi vrtačkou s příklepem a vrtacím kladivem spočívá kromě síly hlavně v příklepu. Uvnitř vrtačky s příklepem jsou dvě ozubená kola, zuby těchto koleček přes sebe přeskakují, a tak se vytvoří příklep. Bohužel, i přestože je počet příklepů poměrně veliký, mají malou energii.

U vrtacího kladiva najdeme uvnitř pneumatický píst, který je poháněn elektromotorem. Výsledný počet úderů zde sice není nijak veliký, ale jejich energie je mnohem větší než v případě příklepové vrtačky. Tento údaj se udává v Joulech, jedná se o jeden ze zásadních parametrů vrtacího kladiva.

Důležité parametry

Při výběru vrtačky se zaměřte na její příkon, kdy obecně platí, že čím je vyšší, tím je silnější i vrtačka. Podívejte se také na upínací mechanismus nástroje a jeho rozsah. V neposlední řadě se soustřeďte na krouticí moment.

Krouticí moment patří bezesporu k velmi záludným parametrům. I proto jej obchodníci velmi zkreslují zápisem „maximální krouticí moment“. Tento údaj vám toho bohužel mnoho nepoví. Údaj maximální je vlastně běh vrtačky bez odporu. Bohužel při jakémkoliv vrtání nebo šroubování k odporu docházet bude, a tak bude i úměrně tomuto odporu klesat hodnota točivého momentu. Daleko smysluplnější je parametr jmenovitý krouticí moment. Tato hodnota udává moment, který je schopen motor vytvářet nepřetržitě. I proto je jeho hodnota několikanásobně menší a výrobci ji tak neradi uvádí.

Jaká hodnota krouticího momentu je ta dostačující?

Tuto otázku si asi pokládá mnoho zákazníků. Pravdou je, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď, ne taková, aby zákazníka stoprocentně uspokojila. Záleží totiž na materiálu, do kterého je vrtáno či šroubováno, na velikosti vrutu nebo vrtané díry, dále pak na tom, v jakém stavu máte vrtací nástroj (typů existuje několik – do dřeva, železa, oceli, zdiva…). Také záleží na rychlosti otáčení nástroje. Je to obecně poměrně složité téma, kde je vhodná spíše osobní zkušenost nebo poohlížení se po tabulkách, kterých je na internetu také poměrně dost.

Pár rad závěrem

Při koupi vrtačky si všímejte také její váhy a manipulačních možností. Dále se zaměřte na kvalitu provedení, která musí odpovídat ceně. Tedy lícování materiálů, možnosti příslušenství, pevnost a odolnost držadel a jiných částí. Také se ptejte na možnosti servisu a zjistěte si i něco málo o stálosti značky, jen tak se nestane, že nebudete mít za rok vrtačku kde reklamovat.

 

Publikováno: 2. 12. 2022, Autor: | autor: Jan Vrbata | zdroj: osobní zkušenost redaktora