Žádná zahrada se neobejde bez zahradních cest, které nás zavedou nejen ke vchodovým dveřím, ale třeba také do užitkové části zahrady, do garáže nebo zahradního domku. Ne vždy je třeba některé zahradní stavby a prvky propojovat cestami, někdy si vystačíme i s nášlapnými kameny usazenými do trávníku. Ukážeme vám, jaké materiály se hodí pro povrchovou úpravu cest, jaké se hodí i do vlhkého stínu a s jakými mohou být naopak problémy.
Cílem každé zahradní cesty je dovézt nás do cílového místa na pozemku pokud možno suchou nohou. Od materiálů použitých na povrchovou úpravu očekáváme dlouhověkost, odolnost a samozřejmě také zajímavý vzhled, který si rozumí se zahradním stylem. Ne vždy se to ovšem v praxi povede.
Asi největším hybatelem při výběru materiálu totiž bývají finance, což nelze nijak kritizovat vzhledem k různé cenové relaci. Zatímco někteří z nás si cestu vytvoří sami, jiní vzhledem k časové náročnosti a celkové složitosti technologie pokládky daného povrchu raději povolají odbornou firmu.
S cestami to příliš nepřehánějte
Zahradní cesty mají za úkol praktické propojení těch nejdůležitějších staveb nebo prostorů na zahradě, mezi kterými se nejčastěji pohybujeme. Nemá smysl propojovat každé zákoutí, zbytečně by tak došlo k narušení zahradního konceptu, nehledě na zbytečné finanční výdaje.
Nejčastěji cesta spojuje například dům s garáží, dům se zahradním domkem na nářadí nebo třeba s prostorem s umístěným bazénem, kam se potřebujete dostat pohodlně za každého počasí.
Na méně frekventovaná místa je poměrně zbytečné pokládat zpevněný povrch, mnohdy si vystačíte jen s jednoduchou pěšinou, kterou zpevníte jen částečně, a to s použitím nášlapných kamenů položených do trávníku.
Druhy zpevněných povrchů
I na jediné zahradě můžete mít více typů zahradních cest. Prostor kolem domu nebo příjezd na pozemek či do garáže bývá většinou zpevněný, protože se u něj očekává větší odolnost vůči zátěži. Asi nejoblíbenější je v tomto případě klasická zámková dlažba z barveného betonu, ale čím dál tím častěji se vracíme i k tradičním materiálům.
O slovo se opět hlásí klasický kámen z místního lomu, který vychází finančně poměrně příznivě, nebo žulové kostky různých rozměrů.
Pro venkovské i městské zahrady se perfektně hodí kámen štípaný, jeho pokládka je ovšem poměrně časově náročná. Nicméně u tohoto materiálu oceníte jeho univerzálnost, rozumí si totiž jak s klasickou venkovskou architekturou, tak i s domy moderního městského stylu.
Asi nejširší nabídku objevíte v sekci betonových dlažeb, které zaujmou bohatou škálou provedení. Máte na výběr z různých velikostí, tvarů a dokonce i barev. Zatímco v Anglii nebo Holandsku se běžně setkáte s dlažbami cihlovými, v našich podmínkách s tímto povrchem prakticky nepřijdete do styku.
Cesty a pěšiny nezpevněné
Ne vždy je třeba vytvořit cestu zpevněnou. Na některá místa v zahradě se nemusíte vždy dostat jen po dlažebních kostkách nebo betonové zámkové dlažbě, ale poměrně oblíbené materiály bývají také štěrk, mlat nebo třeba štěpka.
Přírodní materiály v podobě štěrku a dřevěné štěpky bývají také oblíbené v přírodních zahradách, kde by beton působil nepřirozeně. Nevýhodou těchto materiálů je potřeba jejich obnovy. Zatímco štěpka se během let částečně rozloží, štěrk se poměrně snadno roznese po okolí.
Co rozhoduje o výběru vhodného povrchu cest
- finanční hledisko
- náročnost realizace a možnost pokládky svépomocí
- estetické hledisko
- potřeba údržby
- nosnost a odolnost vůči zatížení hlavně na těch površích, po kterých se bude pohybovat těžká technika
- u přírodního kamene nás zajímá jeho dostupnost – blízkost lomu apod.
Publikováno: 6. 12. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: abecedazahrady, pinterest