reklama

Platany – majestátní stromy s nádhernými kmeny

Krásně rostlé mohutné stromy, které zdobí zajímavě odlupující se borka – tak by se daly zkráceně popsat platany. Spíše než v zahradách se s nimi setkáváme v parcích, stromořadích anebo jako se solitéry. Mnohé z deseti známých druhů rostou v Mexiku a v USA. Velmi netradičně vypadá i jejich plodenství.

i (Zdroj: Shutterstock)
Platany – majestátní stromy s nádhernými kmeny

Využití platanů při výsadbách

Robustní rozměry platanů, jež potřebují k svému růstu hodně místa, jsou předurčeny spíše k solitérní výsadbě, která je velmi efektní. Stromy pěstované jako vysokokmeny se dají velmi dobře využít k alejovým výsadbám. Mohou nahrazovat aleje lipové nebo jírovcové.

Tyto stromy patří k těm nejatraktivnějším. Kromě zajímavého růstu se pyšní i pěknými listy a některé druhy jsou zvlášť dekorativní díky své odlupující se borce. Velmi okrasně působí i v zimě, a to díky svým na zimu přetrvávajícím plodům, které jsou složené z jednosemenných oříšků. Květy těchto stromů jsou však spíše nenápadné a jednopohlavní.

Pěstování a množení

Pro platany jsou nejvhodnější hluboké výživné půdy. Tyto stromy potřebují nutně dostatek vláhy. Ideální jsou pro ně slunná stanoviště, teplé a dostatečně provzdušněné půdy.

Je možné je množit semeny, dřevitými řízky, hřížením nebo výlomky. Chceme-li pro množení využít vylomený proutek, musí obsahovat kousek dvouletého dřeva. V příznivých podmínkách se může podařit i výsev ze semen. Nejčastější forma množení platanů je dřevitými řízky. Kultivary se roubují na podnože Platanus hispanica, a to nejlépe v březnu až dubnu nebo v květnu až červnu.

Rizika nemocí

Při nepříznivých podmínkách mohou platany trpět tracheomykózami. K napadání stromů těmito vaskulárními onemocněními dřevin dochází obvykle z důvodu poruchy vodního režimu. Na vině bývá především nedostatek vody, anebo teplotně extrémní podmínky.

Platan javorolistý
Tento druh platanu patří k oblíbeným parkovým stromům. Platanus acerifolia může dosáhnout výšky až 50 metrů. Má mohutnou rozkladitou korunu. Jeho borka se odlupuje v opravdu velkých kusech. Listy mohou být 3–5laločné. Šířka plodenství se pohybuje mezi 25–35 mm. Na jedné stopce jsou nejčastěji 2 oříšky, ojediněle se vyskytnou i tři nebo jen jeden.

Platanus pyramidalis
Jedná se o menší strom s protáhle vejcovitou spíš vystoupavou korunou. Jeho spodní větve  nepřevisají. Listy má spíše širší než dlouhé, obvykle trojlaločné.

Platan východní
Na Balkáně, v malé Asii a na Krétě se často pěstuje právě odrůda Platanus orientalis. Jedná se o strom vysoký mezi 18 až 30 metry. Plody – oříšky jsou ježaté a na stopce se vyskytují obvykle po 3–6 kusech. Borka těchto stromů se odlupuje ve velkých částech. Listy jsou hluboce 5–7laločné.

Takzvaný platan ‚Mirkovec‘ je jediným zakrslým typem platanů. Roste pozvolna a na konci léta se jeho listy zbarvují do červena, na podzim jsou krásně purpurové.

 

Publikováno: 9. 12. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: abecedazahrady