reklama

Tvorba zahradního konceptu jako základu zahradní kompozice

Při plánování zahrady je třeba mít jasnou představu o tom, co v zahradě chcete mít. Ať chcete oslovit odborníka nebo se do realizace zahrady pustíte svépomocí, je třeba si uvědomit, že je ideální své představy nakreslit nebo poznamenat na papír. Touto metodou si skvěle utřídíte myšlenky. Vznik konceptu má ovšem svá pravidla, pojďme se na ně podívat.

i (Zdroj: Shutterstock)
Tvorba zahradního konceptu jako základu zahradní kompozice

Během tvorby projektu zahradních úprav bývá právě koncept na jeho úplném počátku. Tento dokument jasně ukazuje rozvržení různých prvků a výsadeb v prostoru, ale ještě není tolik podrobný jako výkres osazovacího plánu nebo technického detailu.

Přesto právě z tohoto podkladu jasně zjistíte, kde jsou jaké typy výsadeb, kde bude umístěn bazén či jiný vodní prvek, kde bude postaven dřevník, kam dáte zahradní saunu nebo třeba záhony pro pěstování zeleniny.

Koncept tedy vypovídá o rozvržení zahrady jako takové. I když si svou zahradu naplánujete sami, zkuste si na papír vytvořit zjednodušený koncept, který vám pak při samotné realizaci pomůže.

Čím začít

Dát své představy na papír nemusí být vždy zrovna jednoduché, většinou máme představu o tom, co na své zahradě chceme mít, ale ve výsledku nevíme, kde budou nejlépe sloužit svému účelu.

Vždy začněte s technickými prvky, navrhněte si cesty, garáž, rozhodněte se, kde chcete zbudovat užitkovou a kde okrasnou zahradu. Naplánujte si, kde chcete mít okrasný trávník, ale stejně tak berte v úvahu hospodaření s dešťovou vodou. Už v této fázi byste měli vědět, kam umístíte jímku na dešťovku nebo nádoby, do kterých budete vodu svádět například ze střechy domu, skleníku nebo dřevníku.

Praktičnost na prvním místě

Při tvorbě konceptu si mnohdy i utřídíme myšlenky, přeci jen vidíme rozmístění prvků v prostoru naší zahrady. Schéma zahrady se samozřejmě v každém případě liší, ale berte v úvahu několik dobrých rad, které mohou podpořit užitnou funkci zahrady a vy se ze své zelené oázy budete více radovat.

Centrem dění každé zahrady bývá většinou obytná terasa poblíž domu. Na ní budete v létě grilovat a užívat si sluníčka, proto by měla být umístěna na slunnou stranu domu. Jedině tak si terasu užijete brzy na jaře i dlouho do podzimu.

Na terasu pak většinou navazují okrasné prvky v podobě květinových záhonů, okrasného trávníku nebo bazénu či koupacího biotopu. Pokud se nebráníte pěstování bylinek, vytvořte si v blízkosti terasy bylinkový záhon, kde budete pěstovat své nejoblíbenější druhy pro okořenění jídel při letním grilování. Pro bylinky tak nebudete muset běhat při každém vaření do vzdálených koutů zahrady.

Od domu či z terasy byste se měli suchou nohou dostat do dalších částí zahrady, do jakých, to záleží na vás. Většinou si potřebujeme do domu během zimy nanosit rozštípané dřevo ke krbu, proto je dobré propojit dům se zahradním domkem či s dřevníkem. Stejně tak je vhodné propojení domu s užitkovou zahradou, kde budete během sezony trávit více času.

V jednoduchosti je krása

Každá zahrada většinou snoubí praktičnost a estetiku v jednom celku, přesto vždy pamatujte, že by zahrada měla být vždy jednoduše udržovatelná, zvláště pokud nemáte zrovna volného času nazbyt. I trávník by měl mít snadno udržovatelný tvar bez zbytečných zákoutí a solitérně vysazených rostlin, které se těžko obsekávají sekačkou. V konceptu tedy pamatujte i na toto hledisko.

Stejně tak si rozmyslete, jakým způsobem budete zpracovávat zahradní odpady. Kompostér umístěte tam, kde máte nejvíce odpadu ze zahrady, ideálním místem je užitková zahrada. Stejně tak by měl být ovšem dobře dostupný i z domu, protože do kompostéru budete vyhazovat i kuchyňské odpady.

 

Publikováno: 8. 12. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Osobní zahradní architekt, Plánovač zahrady