reklama

Pomocníci pro odklízení sněhu pro malé i velké plochy

I přestože zasněžená krajina vypadá opravdu úchvatně, jsou místa, kde je třeba sníh uklidit. Většinou baví uklízení sněhu hlavně děti, které ho mají spojené se zábavou. Ne vždy je ale možné nechat děti sníh uklízet. Mnohdy na to není tolik času nebo se jedná o rozsáhlé plochy či extrémnější podmínky, jako jsou na horských chatách. A právě v těchto situacích přicházejí na pomoc se sněhem silnější pomocníci v podobě sněhových fréz.

i (Zdroj: Shutterstock)
Pomocníci pro odklízení sněhu pro malé i velké plochy

Kdo chce relaxovat, sáhne po hrablu

Pro mnoho lidí je i přes velké plochy a větší námahu úklid sněhu jistým odreagováním od všedního stresu. Nejen pro lidi s malým pozemkem a nízkými nároky, ale právě také pro ty, kteří potřebují občas odreagovat, vyrábí mnoho výrobců různá hrabla, lopaty a shrnovače na sníh.

Pro úklid malých ploch vám velmi dobře poslouží lopaty, na větší až velké plochy je lepší sáhnout po hrablech a shrnovačích. Pro co nejmenší námahu vybírejte nástroj s délkou násady, která odpovídá vaší výšce. Dále se nesnažte nahrabat co nejvíce sněhu a ten pak nejednou uklidit či odházet do dálky. Postupujte po malých částech, tím se vyvarujete následné bolesti zad a uklízení nebude po pár dnech spíše bolestivý prožitek.

Kde hrabla a síly nestačí…

Když není tolik času nebo sil, sáhněte po opravdu výkonném pomocníkovi – sněhové fréze. Není pravdou, že se frézy hodí jenom na veliké povrchy nebo obrovské množství sněhu. Tyto stroje využijete dobře také na rychlý úklid sněhu před garáží. Stačí si jenom vybrat adekvátního pomocníka.

Pro zpevněné a menší povrchy zakupte sněhové frézy jednostupňové, které dle výkonu mohou být elektrické nebo benzinové. Pokud vyžadujete stabilní výkon, zakupte frézu s benzinovým motorem. Ten oceníte hlavně tam, kde nejste schopni sníh odklízet pravidelně, a je tak možné, že místy bude sněhová pokrývka tvrdší. Přednosti elektrického motoru zase spočívají v jeho snadné údržbě a nižší váze a tím pádem i následné manipulovatelnosti se strojem.

Na namrzlý sníh nebo do extrémních podmínek

Hlavní rozdíl mezi jednostupňovými a dvoustupňovými frézami spočívá jednak v materiálech odklízecího ústrojí a jednak právě v jeho stupňovitém zpracování sněhu před vyhozením komínem ven.

Dvoustupňové frézy mají namísto pryžového odklízecího šneka kovový, ten žene sníh dál do lopatkového rychloběžného kola, které sníh odhodí do vzdálenosti kolem 10 metrů. Díky tomuto mechanizmu nejen že zvládnete odklidit i namrzlý sníh, ale také ho bez problému můžete vyhazovat i do velké vzdálenosti. Proto jsou tyto stroje obzvláště vhodné i do těch nejtěžších podmínek do hor a dalších oblastí, kde je běžný velký příval sněhu.

Výrobci mimo jiné instalují na takto výkonné pomocníky mnoho vylepšení, jako jsou světlomety, pásy místo kol nebo startovací systém, který nastartuje motor i při nízkých teplotách, a dokonce i vyhřívané rukojeti.

Na co dalšího se zaměřit?

Před samotnou koupí se dále zaměřte na ovládací prvky. Ty musejí být lehce ovladatelné i v tlustých rukavicích a musejí být v dosahu. Je nepřípustné, abyste se museli někam příliš ohýbat nebo dokonce opustit místo za strojem.

Materiály frézy musejí perfektně lícovat a pevně sedět na svých místech. Při výběru fréz do extrémních podmínek si všímejte také pevnosti materiálů. Je možné, že se strojem najedete na kámen nebo na opravdu zmrzlý sníh.

Pro majitele zahradních traktůrků nebo malotraktorů

Pokud vlastníte zahradní traktůrek nebo malotraktor, poptejte se výrobce, zda nenabízí příslušenství na odklízení sněhu. Může to být zametač či shrnovací radlice. Drtivá většina obdobného příslušenství už většinou stojí v poměru se strojem samotným jen pár korun. Snažte se na variabilitu myslet i před koupí výše zmíněného pomocníka. Ulehčíte si tak nejen čas do budoucna, ale také i peníze a hromadu sil.

 

Publikováno: 15. 12. 2022, Autor: | autor: Jan Vrbata | zdroj: Gardena, HUSQVARNA