Poslední roky se čím dál tím více vracíme k pěstování tradičních druhů, které poslouží nejen jako zdroj ovoce, ale navíc se může takový ovocný strom stát i zajímavým prvkem celé zahrady. Na trhu je rozhodně z čeho vybírat. Kromě starých odrůd můžete vyzkoušet i ty moderní nebo si na zahradu vysaďte drobné druhy ovoce. Rozhodně nemusíte zůstávat u rybízu, angreštu či malin, nevšední kouzlo mají i ty méně tradiční druhy.
Mnozí z nás si rádi nejen smlsnou na čerstvém ovoci, ale také rádi zpracují zdravou sklizeň na různé dobroty, po kterých rádi sáhnou třeba během zimy. Jestliže si pro ovoce nechcete běžet do obchodu, pak bude nejlepším řešením výsadba ovocných dřevin na vaši zahradu.
Kromě klasických ovocných stromů můžete pěstovat i drobné ovoce, které vás jistě nezklame. V tomto sortimentu totiž najdete opravdové skvosty, jejichž plody poslouží na výrobu sirupů, džemů, ovocných čajů nebo do zavařenin či léčivých tinktur.
Ovocné druhy si rozhodně nemusíte odepřít ani v případě, že vlastníte jen malý pozemek. Na trhu jsou dostupné různé pěstební tvary, které zaberou méně prostoru. Při pěstování jádrovin se zaměřte hlavně na zákrsky nebo čtvrtkmeny, které udržíte hezky na uzdě. Zajímavé možnosti umožňují také sloupovité ovocné stromy, z nichž ovšem neočekávejte závratnou sklizeň.
Tradiční ovocné stromy
Do českých zahrad se opět vrací ovocné stromy, které jsme dříve často nahrazovali okrasným sortimentem. Dnes se k těmto užitečným a krásným rostlinám opět vracíme. Na trhu je na podzim i na jaře seženete hlavně v prostokořenné formě. Během sezony pak i v kontejnerované. Pokud chcete ovšem ty nejkvalitnější výpěstky, počkejte si vždy na podzim, kdy je kvalita nabízených rostlin nejvyšší.
Rychlost růstu ovocných stromů ve velké míře záleží na druhu podnože. Stejně tak si všímejte výšky nasazení korunky. Zákrsky a čtvrtkmeny se hodí i do menších zahrad, polokmeny už vyžadují více prostoru a vysokokmeny jsou na prostor opravdu nejnáročnější, navíc se z nich ovoce kvůli výšce nasazení koruny bude v budoucnu poměrně těžko sklízet. Právě proto se vysokokmeny v minulých letech přestaly pěstovat v produkčních sadech. Dnes tyto pěstební tvary oceňujeme kvůli jejich estetické funkci na zahradě.
Kromě moderních odrůd vyzkoušejte i odrůdy staré, které byste dříve spíše objevili v některých starých sadech. Díky jejich rezistenci na současné choroby a škůdce se opět tento sortiment vrací do nabídky a rozhodně stojí za to, si několik starých odrůd vysadit na zahradu.
Drobné ovoce i do malých zahrad
Každý milovník ovoce by měl vyzkoušet různé druhy drobného ovoce. Jedná se o menší stromky nebo keře, které poskytují bohatou sklizeň. Rozhodně nemusíte zůstávat u tradičních rybízů a angreštů. Dostupné jsou i stále nebo jednou plodící maliny s plody v různých barvách.
Lesní ovoce dále reprezentují ostružiny, odrůda Thornless je beztrnná, takže se bude ovoce z dlouhých výhonů mnohem lépe sklízet. Za zkoušku stojí také malinoostružiníky nebo ostružinomaliníky. Jejich plody jsou skvělým antioxidantem a hodí se nejen do sirupů a džemů, ale dodají skvělou a výraznou chuť také pečenému čaji nebo různým zákuskům.
O trochu vzrůstnější jsou mišpule obecné, jejichž plody chutnají až po přemrznutí slabým mrazem, do té doby jsou tvrdé a svíravé chuti.
Prostorově náročnější jsou rakytníky řešetlákové. Odrůdy s oranžovými nebo žlutými plody jsou považovány za jeden z nejbohatších zdrojů vitaminu C, ačkoli tento vitamin ve velké zásobě objevíte také v plodech růží. I ty patří do skupiny drobného ovoce. Za zmínku stojí kromě klasické růže šípkové také velkoplodá růže svraskalá, která je mnohdy považována spíše za okrasnou rostlinu a její funkce coby jedlé rostliny tak bývá často zapomenuta.
Drobné ovoce do kyselé půdy
Některé ovocné druhy vyžadují při pěstování specifické pěstební podmínky. Řeč je hlavně o borůvkách chocholičnatých, kterým při výsadbě dopřejte zetlenou listovku nebo rašelinu. Kyselou půdu vyžadují také brusnice brusinky, klikvy bahenní či klikvy velkoplodé.
Publikováno: 19. 12. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ovocné kultury