reklama

Zahrada vhodná pro malé děti – jedlá a objevná

Pokud se tento rok chcete pustit do tvorby zahrady, ale obáváte se, že vám budou některé rostliny nebo zahradní prvky zapovězeny kvůli bezpečí vašich malých dětí, pojďme se společně podívat na to, jak zahradu pojmout, aby vás těšila a zároveň byla bezpečná i pro její nejmenší uživatele. Do takové zahrady navíc můžete zakomponovat i výsadby, které ocení i nejmenší děti. Ty se zde mohou mnohé naučit pozorováním květin i užitečných živočichů.

i (Zdroj: Shutterstock)
Zahrada vhodná pro malé děti – jedlá a objevná

Zahrada je místo, které by mělo sloužit celé rodině, a to i včetně dětí různých věkových kategorií. Je ovšem třeba brát v úvahu, že každé dítě je originál, takže bude na zahradě vyhledávat zcela odlišné aktivity. Tento aspekt do velké míry ovlivňuje také věk dětí.

Při tvorbě zahrady proto pamatujte, že by se měl zahradní koncept vyvíjet i s vašimi dětmi. Menší děti rády vše ochutnávají, zkoušejí hmatem a pozorují, proto je vhodné, aby byla zahrada co nejvíce bezpečná. U větších dětí se aktivity různí, všeobecně ovšem platí, že by mělo být na zahradě dostatek místa pro pohyb, k tomu nejlépe poslouží trávník.

Podporujte obrazotvornost dětí

Již u malých dětí se snažte podnítit touhu po poznání. Pozornost jistě zaujmou pestré květiny různých druhů, rostliny s listy zajímavými na omak, jako je třeba šalvěj lékařská nebo čistec vlnatý, ale také aromatické rostliny.

Jak už bylo zmíněno, zvláště malé děti do čtyř let rády vše ochutnávají, proto se raději vyhněte druhům rostlin s prudce jedovatými plody, které by mohly lákat ke konzumaci.

Do zahrady dále zakomponujte různé herní prvky. Není třeba se vždy orientovat jen na klasické herní sestavy do zahrady, děti si mnohdy vystačí s málem. Poměrně populární jsou také stavbičky z vrbového proutí, které navíc zahradě neuškodí ani po estetické stránce. Větším dětem nabídněte vzdálený kout pod vzrostlým stromem, jistě nepohrdnou ani vzrostlými keři, ve kterých si vytvoří skrýše.

Nabídněte jim poznání

Zahrada může plnit také edukativní funkci. Děti se učí nejvíce pozorováním přírody samotné, skvěle tak poslouží třeba krmítko zavěšené poblíž okna, ze kterého bude dobrý výhled.

Do záhonů a klidných zákoutí zahrady naistalujte skrýše pro užitečné živočichy, zajímavý bude třeba i hmyzí hotel postavený do záhonu mezi květiny, který brzy osídlí larvy různých druhů hmyzu.

Krmítko pro motýly mohou děti samy obhospodařovat tím, že do něj během léta budou nosit kusy ovoce.

Zapojte je do činnosti

Asi největším neduhem dnešní doby je nedostatek času, který se bohužel promítá i do vztahu dětí a rodičů. Rodiče mnohdy nemají čas děti zapojit do zahradních prací, které si raději z důvodu šetření času udělají sami.

Děti různých věkových kategorií ovšem doslova milují společné práce s rodiči, takže se vyplatí je do činnosti na čerstvém vzduchu zapojit. Nejenže se tak rychleji naučí plnění povinností, ale upevní si také vztah k přírodě.

Malým dětem můžete pomoci s tvorbou zeleninového záhonku, na kterém si vypěstují svoji první zeleninu. Začněte pěstováním nenáročné zeleniny v podobě hrachu nebo mrkve, časem lze dítě zasvětit i do předpěstování sadby.

Bezpečí jako hlavní téma

V současné době se děti snažíme chránit mnohdy i před nimi samotnými, ale je otázkou, zda je tento přístup správný. Dítě pak nepřichází do styku s běžnými komplikacemi, které by se tak naučily řešit. Zahradu je sice možné vytvořit co nejbezpečnější, ale jistá rizika tam budou zřejmě neustále.

Je ovšem nutné si uvědomit, že nejmenší děti stejně nemůžeme nechat bez dozoru a těm větším lze některé věci rozumně vysvětlit. Co ovšem udělat můžete, je omezení těch největších rizik.

Při výběru rostlin na zahradu se tak raději vyhněte druhům s dužnatými pestrými jedovatými plody. Právě ty děti lákají nejvíce. Jedovatým rostlinám se na zahradě zřejmě zcela nevyhnete, protože v sortimentu převládají, ale ne všechny představují riziko. Děti většinou nemají tendenci ochutnávat květy nebo listy, nehledě na to, že jedovaté části rostlin mívají většinou hořkou chuť, která děti odradí již při ochutnání.

Přesto vždy berte v potaz hlavně vlastnosti svého dítěte. Zatímco některé děti nemají tendenci ochutnávat nic, co důvěrně neznají, jiné to zkusí i přes zákazy, proto se řiďte hlavně svými zkušenostmi a selským rozumem. Pokud máte dítě alergika, pak na zahradu nevysazujte silné alergeny, mezi které patří kromě vrb, topolů a bříz také škumpa, která může způsobit kožní problémy, a mnoho dalších, běžně pěstovaných okrasných rostlin. Obávat se naopak nemusíte léčivých rostlin a ovocných dřevin, které si děti doslova oblíbí a rády vám pomohou se sklizní.

 

Publikováno: 20. 12. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Zahrada žije