Topení a nedostatečné větrání mají negativní vliv na klima v bytech. Suchý vzduch může mít na svědomí onemocnění dýchacích cest, vlhký naopak výskyt plísní, které způsobují alergie a další nemoci. Nejedná se tedy o malý problém. Nejlevnější způsob úpravy vlhkosti vzduchu v bytech je pěstování vhodných rostlin.
Míru vlhkosti vzduchu v bytě příliš nevnímáme, ovšem až do doby, kdy nás začne z příliš suchého vzduchu škrábat v krku. Pak je nejlepší pomocí otevřít všechna okna, udělat průvan, díky kterému se vzduch v bytě rychle vymění a s ním přijde i vlhkost. Jenže při celodenním topení bychom měli takto větrat několikrát denně. Což obvykle neděláme nebo nemůžeme například kvůli inverzi nebo silně znečištěnému vzduchu. Se suchým vzduchem pak pomohou například difuzéry, zvlhčovače vzduchu či odpařovače na topení.
Opačný problém – přílišná vlhkost – má o něco složitější řešení „V případě, že vlhkost přesahuje 60 %, je důležité zajistit v místnostech průvan tak, aby bytem proudil vzduch. Na trhu jsou také odvlhčovače vzduchu, které mohou v boji se špatným klima v domácnosti pomoci. Nezapomínejte také na správné topení a větrání,“ upozorňuje pan Ptáček, odborník Zahradního centra společnosti Bauhaus.
Dlouhodobě pomůže pěstování vhodných pokojových rostlin, které mají úžasné schopnosti regulovat klima v interiéru. Pomůžeme vám vybrat ty správné.
{"type":"import-image-group","image_ids":"[,,,1553028,1553029,1553030,1553031,1558035,1558034,1558033,1558032,1558034,1558033]}
Monstera, filodendron nebo dracéna zvlhčí vzduch
Během zimních měsíců je v českých domácnostech větším problémem suchý vzduch. Přestože je optimální 40 až 60% vlhkost, setkáváme se kvůli přetápění běžně s vlhkostí kolem pouhých 20 %.
Řešením jsou takové rostliny, které odpařují vysoké množství vody a účinně tak pomáhají zvlhčovat vzduch v místnosti. Pro takové rostliny je obzvlášť důležitá správná zálivka, zajištěná ideálně samozavlažovacími květníky, aby byl zajištěn dostatek vody. „Mezi takové rostliny, které mohou zlepšit prostředí se suchým vzduchem, patří především širokolisté rostliny, například monstery, filodendrony, fíkusy nebo dracény,“ vysvětluje pan Ptáček.
Kapradiny, břečťany či lopatkovec vysuší vlhký vzduch
Některé pokojové rostliny vzdušnou vlhkost naopak absorbují a mohou tak účinně měnit domácí mikroklima. „Pokud bojujete s vysokou vzdušnou vlhkostí nad 60 %, sáhněte po některé z kapradin nebo břečťanů. Přestože se má za to, že jsou kapradiny a břečťany venkovními rostlinami, ve vlhkém domácím prostředí, při dostatku světla a správné péči se jim bude u vás dařit,“ uzavírá Vojtěch Ptáček.
Publikováno: 8. 2. 2021, Autor: | autor: z dostupných zdrojů zpracovala redakce