Každý kaktusář toužící po krásných a prosperujících kouscích ve své chlupaté a pichlavé sbírce se snaží nemocem kaktusů pochopitelně předcházet. A většinou se to s nemalým úspěchem daří.
Kaktusy a další tučnolisté rostliny jsou poměrně odolné vůči suchu i horku, ale škodlivé organismy je mohou i přes jejich silnou pokožku přece jen napadnout. Zvláště zimní období je pro kaktusy choulostivé. Puklice, červci, štítenky a mšice jsou škůdci, kteří ohrožují kaktusy nejvíce.
Jak škůdci kaktusům škodí
Škůdci oslabují sukulentní rostliny tím, že vysávají obsah jejich buněk a vylučovanou medovicí znečišťují těla rostlin.
Svilušky
Prvním příznakem napadení sviluškami jsou nažloutlé až stříbřitě bělavé miniaturní skvrny. Při rozmnožení tohoto škůdce se kaktusy změní nejprve v barvě, získají matný sinalý vzhled. Později se pak značnou objevovat hnědé skvrny či rezavé mozolky. Svilušky zanechávají na kaktusech bělavé pavučinky. Teplé a suché prostředí jsou ideálními podmínkami podporujícími rozvoj svilušek.
Mšice
Objeví-li se na vašich kaktusech bílá vosková vlákna, která způsobují zakrňování rostlin, jsou vaše kaktusy napadeny kořenovými mšicemi (Rhizoecus cacticans). Přebývají v půdě, dobře ukryté mezi stěnou květináče a kořeny rostliny.
Půdní houby
Půdní houby, phytophory nebo pythia mají na svědomí zahnívání báze kaktusů. Příliš těžká půda a nadměrná zálivka jsou nejčastějšími příčinami rozvoje těchto kaktusových škůdců.
Plíseň šedá
Plíseň šedá má ráda vysokou vzdušnou vlhkost. Projevuje se zahnívajícími šedivými skvrnami s houbovým povlakem.
Jak zakročit proti škůdcům
Vždy je dobré vyzkoušet nejprve přírodní metody léčby napadených kaktusů. Pokud nezaberou tyto mírnější metody, použijeme k ošetření insekticidy s účinnými látkami. Nezapomeňte, že k ochraně kaktusů můžete využít pouze povolené přípravky. Navíc je nutné vždy nejprve ověřit snášenlivost těchto přípravků. Každá část kaktusu může reagovat jinak a v některých případech dokonce velmi citlivě.
Na červce a svilušky lze využít jako přirozeného škůdce například dravé roztoče, zlatoočka anebo australské slunéčko. Jakmile je však napadení příliš silné a přirození škůdci si s ním neporadí, je třeba použít insekticidy s účinnou látkou, například dimethoat či aldicarb.
Na plíseň šedou zabírá jen odstranění napadených částí kaktusu a posypání míst po odstraněných článcích.
Kořenové mšice je nutné z kořenových částí kaktusu důkladně omýt a spláchnout proudem vody. Do nové zeminy po přesazení kaktusu aplikovat aphicid anebo ošetřit zálivkou s přidaným Pirimorem. Před zálivkou s přídavkem Pirimoru musí být kořenový bal vlhký.
Jako prevenci proti půdním houbám je třeba aplikovat na kaktusy jen mírnou zálivku a od jara do podzimu pak nechat kořenový bal občas vyschnout.
Publikováno: 3. 1. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Kaktusy