reklama

Tařice, tařičky a huseníky – skalničkové trvalky do každé zahrádky

Tařičky a huseníky jsou si vzájemně v mnoha ohledech podobné. Nejčastěji je vidíme jako okouzlující půdopokryvné trvalky na skalkách, suchých zídkách a březích zahrad s různými úrovněmi. Patří zvláště neodmyslitelně k lemům záhonů a hlavně do skalek.

i (Zdroj: Shutterstock)
Tařice, tařičky a huseníky – skalničkové trvalky do každé zahrádky

Bohatý rod huseníků

Po celé severní polokouli je rozšířeno snad na 200 druhů zástupců rodu Arabis – huseníků. Většina amerických huseníků jsou rostliny velmi blízké kokoškám a řeřichám, zatímco evropské huseníky jsou spíše podobnější lžičníkům či levkojím. Z nich vyčleňovaná skupina tařičky je s nimi nerozlučně spojována.

Plané druhy s úspěchem zdomácněly

Kobercovitě rostoucí tařičky jsou rozšířené přibližně v patnácti druzích zástupců po maloasijských nebo balkánských horách a v našich zahradách velmi rychle zdomácněly. Plané druhy, ačkoli je jich poměrně mnoho, se však dnes téměř vůbec nepěstují. Skalničkáři si občas dovezou z cest po balkánských horách tařičky, buďto Aubrietu intermedia nebo Aubrietu columnae. Oba tyto druhy jsou spíše trsnatě kvetoucí a poměrně velmi proměnlivé. Jako u všech rostlin ani tařičkám a huseníkům se nevyhnulo mezidruhové křížení, ze kterého vzniklo mnoho desítek hybridů.

Hybridy s tisíci drobných kvítků

Tyto hybridy mnohdy dorůstají do slova v rozsáhlé koberce mající tisíce drobných zubatých lístečků, které se již v druhé polovině dubna téměř bez výhrady schovají pod nepřebernou záplavou květů v široké paletě odstínů nachové, růžové až téměř modré vzácně i bílé barvy. Známy jsou i odrůdy s plnými a poloplnými květy anebo další odrůdy s bíle či žlutě probarvenými okraji lístků.

Různé oblíbené odrůdy

Tařičkám je mezi huseníky nejbližší taurská Arabis aubrietoides, která má bledě purpurové květy, ale je pěstována pouze ojediněle. Zatímco jí blízká Arabis caucasica je naopak ze všech huseníků nejznámější. Snad jen nápadnějším šedavým zabarvením a většími květy se od ní liší Arabis alpina. Tato odrůda je též o něco robustnější.
Opravdovým klenotem každé skalky či zahradních kompozic je kompaktní hybrid skrývající se pod názvem Arabis arendsii. Dobře roste i na přistíněném místě. K nejvděčnějším drobným huseníkům patří Arabis sündermannii.  Nejnižším druhem je Arabis bryoides, který za květu připomíná spíše bíle kvetoucí osívky.

Množení u obou druhů je úspěšné

Zástupce obou druhů těchto půvabných rostlin, jak tařiček, tak huseníků, lze podměrně úspěšně množit kořenovými řízky, dělením trsů, ale i pouhým výsevem. Přemrznutí semen u nich není nutné, a pokud jsou vysety v pařeništi, vyklíčí zpravidla do 20 dnů.
Většina obvykle pěstovaných tařiček a huseníků dává přednost vzdušným a propustným substrátům a slunným polohám.

 

Publikováno: 17. 1. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Husenk