reklama

Kámen jako užitečný i ozdobný prvek zahrady

Asi nikdo si neumí představit zahradní tvorbu bez univerzálního materiálu, který dříve sloužil jako jedna z nejdůležitějších surovin pro stavbu. Řeč je o kameni, který nás zahradní architekturou provází několik tisíciletí. Právě kámen tvoří jednu z nejdůležitějších „ingrediencí“ zahradního prostoru, který dokáže pravé divy v podobě suchých zídek, zahradních domků i jako nedílná součást skalek, bylinkovišť a suťovišť.

i (Zdroj: Shutterstock)
Kámen jako užitečný i ozdobný prvek zahrady

Z hmoty kamene na nás dýchá stará historie, která se podepsala i na jeho celkovém vzhledu. V zahradní tvorbě ho používáme v různých podobách, ať se jedná o neopracované kusy, na nichž oceňujeme přírodní charakter i surovost, štípané kusy nebo v podobě dnes oblíbených kačírků a štěrků dostupných v různých frakcích. Skvěle se hodí pro tvorbu drobných staveb, cest a chodníčků, praktických suchých zídek nebo do květinových kompozic. Neméně důležitou funkci zastává také při tvorbě jezírek, v nichž se bez tohoto univerzálně krásného materiálu neobejdeme coby cenově dostupného obkladu.

Své uplatnění kámen najde v moderních, přírodních i okrasných zahradách. Každý zahradní koncept si najde svůj druh kamene, který mu sedne na míru. Pokud jste kráse kamene také propadli a chcete mu dát prostor i na své zahradě, určitě můžete využít místní zdroje nebo specializované prodejce zaměřené přímo na obchod s kamenem v různé podobě. Často na pozemek kámen ani dovážet nemusíte. Při terénních úpravách mnohdy objevíte poměrně bohatý zdroj na vlastním pozemku a jeho vyvážení na skládku by vás zbytečně vyšlo draho. Tento materiál naopak použijte. Vždy pamatujte, že místní kámen na zahradě působí více přirozeně než ten sebezajímavější dovezený z cizích nalezišť.

Od cesty až po zídku

Přírodní kámen se skvěle hodí také pro tvorbu cest a chodníčků. Pokud použijete kámen s vysokou tvrdostí ve větších kusech, dočkáte se také poměrně vysoké nosnosti povrchu, kterou jistě oceníte, pokud chcete dlažbu používat také pro pohyb vozidel nebo zahradní techniky. Do cest se hodí například kámen ve štípané podobě nebo jako tradiční žulové kostky, které se opět vracejí i do rodinných zahrad.

Pokud máte na zahradě svah a nevíte si s ním rady, proč nedat šanci suché zídce? Ta při správné konstrukci podrží malý svah a vyřeší terénní přechody, ale stejně tak dobře poslouží jako drobný optický předěl mezi jednotlivými částmi pozemku. Výhodou stavby suché zídky je, že pro její stavbu nepotřebujete žádné pojivo. Kámen se skládá „na sucho“ a mezery mezi kameny můžete vysypávat například zeminou. Ta dobře poslouží pro výsadbu suchovzdorných skalniček, kterým se ve spárách mezi kameny daří na jedničku. Při stavbě zídky mějte vždy na paměti, že se jednotlivé spáry musí překrývat, jedině tak bude zídka stabilní.

Solitérní kámen i mulčovací materiál

Opravdu výsostné postavení kámen zastává v zahradní kompozici. V asijských zahradách může hrát dokonce hlavní roli. Vhodně zvolený kámen působí opravdu zajímavě v podobě solitéry i ve větších skupinách. Jistě si bez něj neumíme představit skalku, kompozici suchovzdorných středomořských rostlin, tradiční bylinkoviště nebo dnes moderní suťoviště.

U specializovaných prodejců objevíte kámen také v podobě barevně zajímavých štěrků, kamenné drtě nebo kačírku. Každá frakce se hodí k trochu jinému účelu. Velikosti 4/8 nebo 8/16 mm jsou vhodné například jako mulčovací materiál do květinových výsadeb. Frakce větších velikostí se zase uplatňují ve stavebnictví nebo třeba při úpravách dna okrasného jezírka a v mnoha dalších případech. Doporučujeme, aby se druhově sjednotily solitérní či skupinové kameny s materiálem použitým na mulčování záhonů, zahrada pak působí přirozeným dojmem.

Publikováno: 18. 1. 2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad