reklama

Přirozené zdroje potravy pro ptactvo na vaší zahradě

Mnohdy postačí ptákům nabídnout přírodní zdroje potravy, které pro ně nejsou tak energeticky náročné. Skvělou lahůdkou pro ně jsou například plody na ovocných a okrasných dřevinách nebo semínka v semenících trvalek, které neuklidíte na podzim ze záhonu, ale naopak je tam necháte až do předjaří.

i (Zdroj: Shutterstock)
Přirozené zdroje potravy pro ptactvo na vaší zahradě

V dnešní době je samozřejmě možné ptákům dopřát různými směsmi semínek a lojovými příkrmy, ale bude mnohem efektivnější jim nabídnout přírodní potravu. Ta je pro ně totiž přirozená a nebude pro ně nebezpečná jako v případě nevhodně podávaných tučných příkrmů.

Existují totiž dokonce studie, které dokazují, že ptactvo dokrmované i v období, kdy to není nutné, přestává zpívat. Tím pádem není schopno k sobě najít vhodného partnera. Tito ptáci se pak tedy většinou už moc spolehlivě nerozmnožují, což může v některých případech vést k redukci populace.

Umělé dokrmování není nebezpečné, pokud je prováděno v rozumné míře a ve vhodnou dobu. Lojové koule a semínka jim poskytněte spíše při dlouhotrvající zimě a bohaté sněhové nadílce, která ptákům neumožní hledání přirozených zdrojů potravy.

Je třeba rozlišovat druhy ptactva

Všechny druhy se samozřejmě neživí stejnou potravou. Rozlišujeme ptactvo plodožravé, semenožravé a hmyzožravé. Pro většinu z nich lze na každé zahradě vytvořit dostatek přirozené potravy.

Někdy je potravy opravdu dostatek, jenže ji při podzimním úklidu zahrady odstraníme. V záhonech pro semenožravce ponechejte suché semeníky trav a trvalek, které jinak běžně ze zahrady mnoho zahrádkářů uklízí.

Dále je pak vhodné do zahrady vysadit různé druhy keřů, které drží plody na větvích dlouho do zimy. Ptáci si tuto obživu pak najdou sami, navíc není tolik tučná a nezpůsobuje těmto užitečným živočichům zdravotní problémy.

Jakými rostlinami potěšíte semenožravé ptactvo

Pokud jste na své zahradě během roku pěstovali slunečnice, můžete ptákům přilepšit nikoliv samotnými semínky, ale celými, na strom zavěšenými, semeníky. Ptáčci si semínka sami vyhledají.

Na záhonech vám mohou přes zimu zůstat semeníky některých trvalek. Skvělou službu udělají třeba třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida), třapatkovky nachové (Echinacea purpurea), zavinutky podvojné (Monarda didyma), agastache (Agastache), dobromysl obecná (Origanum vulgare) nebo třeba yzop lékařský (Hyssopus officinalis). Stejně tak užitečné budou i orlíčky obecné (Aquilegia vulgaris) a různé druhy letniček.

Hmyzožraví ptáci musí mít dostatek prostoru na vyhledávání obživy

Hmyzožravci musí většinou vyhledávat hmyzí larvičky. Ty jsou většinou ukryty ve dřevě, v odumřelé rostlinné hmotě nebo třeba v květenství okrasných trav. Na zahradě tedy raději ponechte i hromádky listí nebo jiné organické hmoty, ve které budou moci tito ptáci hledat svou potravu.

Plodožraví ptáci zavítají do korun keřů

Tyto druhy ocení různé druhy okrasných i jedlých dřevin, které rok co rok vytváří dostatek bobulí. Ideální je například růže šípková (Rosa canina), rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) nebo třeba brslen evropský (Euonymus europaeus).

Publikováno: 24. 1. 2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad