reklama

Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu

Jste-li příznivci pěstování vlastních rostlin ze semen, byť exotických, možná byste si rádi vypěstovali i kaki neboli tomel japonský (Diospyros kaki). Máte-li ve své sbírce rostlin například již avokádo nebo ananas, pak jistě oceníte i tomel, jež není nijak složité pěstovat doma jako velkou hrnkovou rostlinu.

i (Zdroj: Shutterstock)
Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu

V plodech, které jsou již zralé, tedy mají sytě oranžovou barvu, můžete najít semena, která jednoduše zasadíte, a ta vám během roku vyrostou v pěkné malé hrnkové rostliny.

V domácích podmínkách našeho zeměpisného pásma sice nikdy tyto rostliny nedosáhnou takových rozměrů, jako je tomu při růstu ve své domovině, kdy mohou dosáhnout velikosti stromu podobnému našim jabloním. V obchodě tuto rostlinu nekoupíte, jediným způsobem, jak ji získat je sami si ji vypěstovat.

Na pěstování není tomel náročný

Rostliny tohoto typu se ani neprořezávají, ani jinak neupravují. Rostou velmi pomalu. V létě je dobré umístit je ven na slunné místo, klidně i na terasu nebo na balkon. Měly by být však chráněné před větrem.

Jako zimoviště snese jak chladné, tak temné prostředí, neboť se jedná o opadavou rostlinu. V zimě je třeba zálivku výrazně omezit. V létě naopak zaléváme důkladně, a to vždy, když zemina v nádobě oschne.

Při dostatečné pěstitelské trpělivosti a pečlivosti budete mít doma po několik let zajímavou exotickou rostlinu. Počátkem června se na kaki mohou objevit nenápadné žlutobílé květy. Plody však dozrávají až na sklonku podzimu. Nejprve jsou zelené, a až změní barvu na sytě oranžovou, jsou zralé.

Odkud tomel pochází

Ačkoli se v současnosti pěstují tyto ovocné stromy jako užitkové rostliny ve všech subtropických částech světa, svůj původ mají v Asii, hlavně tedy v Číně a Japonsku. U nás si nejčastěji kupujeme toto ovoce lahodné chuti na podzim a v zimě.

Máme-li štěstí, narazíme v něm na větší hnědá, to je zralá semena, která se velmi podobají semenům dýní, s výjimkou barvy. Naleznete je v plodech velikosti většího rajského jablka.

Stromy mají velké zašpičatělé kožovité listy. Přes vegetační sezonu jsou listy sytě zelené, ovšem na podzim získávají atraktivní červenou barvu, díky které stromy vypadají obzvlášť zajímavě.

Konzumace a využití plodů

Plody se před konzumací omyjí a pak rozkrájejí na půlměsíčky a konzumují tak, že dužinu vykusujeme. U hodně zralých kousků ovoce je lepší rozkrojit plod kolmo v polovině a vyjídat z jeho slupky dužinu lžičkou.

Z kaki můžeme vyrobit chutné kompoty, marmelády anebo jej použít místo jablek do štrúdlu. Nejchutnější je čerstvé ovoce z dobře vyzrálého plodu. Na podzim, kdy plody dosahují maximální zralosti, už jsou stromky většinou bezlisté. Abyste si zajistili bohatou úrodu na svých výpěstcích, je dobré pomocí štětečku květy opylovat, přenést tak pyl pomocí štětce z květu na květ.

Podmínky pro pěstování

Semena z plodů před vysazením opláchneme a osušíme, aby nám neuhnila a následně neuhynula. Následně si připravíme teplou vodu, do které semena na 15 minut namočíme. Připravíme si zeminu pro výsev. Nasypeme ji na plech a dáme do trouby na 1 hodinu zahřát při otevřených dvířkách a spuštěné teplotě 50 °C. Pak semena vysejeme.

Pro klíčení semen je ideální teplota mezi 15–20 °C. Rovněž je důležité zajistit stejnoměrně vlhkou zeminu. Jakmile rostlinky povyrostou, přesadíme je do vhodných květináčů. V prvním roce je třeba se o rostliny starat poměrně intenzivně.

Přejeme vám mnoho úspěchů a radosti při pěstování této exotické rostliny.

 

Publikováno: 25. 1. 2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová