Možná ji znáte jako Goji, Wolfberry, Lycium chinense nebo Lyciet či Jagody Goji. Ve všech případech se jedná o kustovnici čínskou, která po celém světě dostala rozdílná pojmenování. Ale po celém světě je zároveň obdivována pro jedno – pro své úžasné zdraví prospěšné účinky na lidský organismus.
Svou chutí goji připomíná lidem nejčastěji kombinaci brusinek, třešní a šípků. Kromě lahodné chuti nám má ještě mnoho co nabídnout. Obsahuje totiž 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků, zinek, železo, selen, vápník, flavonoidy, mastné kyseliny a množství vitaminů skupiny B a C. Působí rovněž jako velmi silný antioxidant. Z nutričního hlediska patří tedy k těm nejhodnotnějším a také nejslibnějším potravinám.
Tradiční čínská medicína a goji
Účinek goji při léčbě patogenních stavů plic, ledvin, srdce, jater a sleziny je spojován s tradiční čínskou medicínou a veškerými záznamy, které o ní byly vedeny. Dlouhodobé užívání těchto plodů zpomaluje proces stárnutí, takže goji, jako by byla rostlinou věčného mládí. Posiluje imunitní systém, klouby a celkově zlepšuje zrak.
Čínská medicína také mnohokrát zdůraznila význam goji a její konzumace pro podporu potence a mužské plodnosti. Goji je zvlášť doporučována osobám trpícím vysokým krevním tlakem a lidem žijícím v dlouhodobém stresu.
Goji a hubnutí
Významnou měrou se goji podílí na detoxikaci organismu, takže je využívána u všech typů diet včetně diety redukční. Redukce hmotnosti se pak projeví jako důsledek očisty organismu a podpory správného fungování metabolismu.
Velmi nízký glykemický index goji zaručuje v těle zpomalený příjem a využívání cukrů. Osoby konzumující kustovnici netrpí extrémním hladem a celkově déle u nich přetrvává určitý pocit sytosti.
BIO goji
Někdo se může v případě sušených plodů obávat obsahu oxidu siřičitého. Jeho úkolem je zachovat u kustovnice přirozenou barvu i u sušených plodů. Oxid siřičitý je ve větším množství, než je 10 mg/kg, považován za alergen.
Pravidelnou konzumaci goji dosáhnete posílení imunity a snížení různých druhů kožních alergií, a to stojí za to kustovnici, byť s určitým obsahem oxidu siřičitého konzumovat.
V našem zeměpisném pásmu není prakticky možné setkat se s čerstvou goji. V čerstvém stavu vydrží nepoškozené plody den, dva, nejsou tedy dostatečně trvanlivé a odolné proti pomačkání. Proto se přistupuje k jejich sušení a síření.
Ovšem produkt můžete získat v sušené formě i v bio kvalitě. BIO Goji nesmí obsahovat žádné, ani stopové množství oxidu siřičitého. Pravidelně se doporučuje konzumovat goji v množství 30 ks ovoce na den. Toto množství se nedoporučuje příliš zvyšovat, a to hlavně ne na začátku, kdy goji zahrnete do svého jídelníčku.
Způsoby úpravy goji
Goji se dá konzumovat ve formě sušených plodů. V sušené formě jsou plody sice malé, ale tvrdé. Můžete je proprat studenou vodou a nechat okapat. Zjemnit chuť i tvrdost goji dokážou i mléčné výrobny, do kterých goji chvíli před konzumací nasypejte. Goji se přidává do jogurtů, sušenek, koláčů, smoothies.
Zpracovává se však i do formy nejrůznějších typů tyčinek s přidanými cereáliemi, nebo čokoládou rovněž v bio kvalitě.
Ve specializovaných prodejnách nebo přes internet si můžete zakoupit Goji šťávu neobsahující konzervanty, sladidla ani barviva. Goji šťávy tohoto typu prošly jen pasterizací, zachovávají si tedy maximum ozdravných látek.
Publikováno: 1. 2. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: doplnvitamin