reklama

Zásady tvarování a prořezávání dřevin

Prořezávání a tvarování dřevin se není třeba bát, ačkoli se těmto úkonům většina zahradníků a pěstitelů raději vyhýbá. Strach z neznámého, v tomto případě z činnosti, kterou jste dosud třeba ještě nevykonávali anebo ji řešili pouze sporadicky, lze odbourat jedině vlastními zkušenostmi.

i (Zdroj: Shutterstock)
Zásady tvarování a prořezávání dřevin

Protože pouhé sezení a přemýšlení nad střihem a tvarováním dřevin vám zkušenosti nezajistí, jednoho dne přijde čas, kdy budete muset vzít do rukou zahradnické nůžky a pustit se do toho. A i když se třeba dopustíte nějakých chyb, dotkne se to spíše vzhledu rostliny, než aby to byla otázka jejího zahubení. Postupně se střihu naučíte, získáte grif a výsledkem bude působivá zahrada s širokou paletou dřevin, která po několika sezónách ukáže výsledky pečlivého tvarování nebo prořezávání.

Opodstatnění řezu

Důvodů, proč stromy a keře prořezávat, je hned několik. Pokud se hned na prvním místě nachází tvorba květů a následně plodů, hned jako další důvod se nabízí zdraví rostlin, neboť jen prosvětlené, dýchající keře, bez zničených, polámaných větví, bez zbytečných výmladků a nevzhledných pahýlů udržíte v dobré kondici a zdravé po mnoho let. Navíc díky pěknému tvaru rostlin, pečlivě sestřižených na požadovaný vzhled, je už pak mnohem snadnější nenechat je přerůst a příliš rozkošatět.

Omezený počet rostlin k dispozici

Nemusíte se ani příliš obávat toho, že byste museli studovat a zkoušet řez velkého počtu dřevin a stromů, neboť na své zahradě máte jen několik druhů, jejichž střih se bude opakovat a tím dříve se jej naučíte. Navíc ne všechny keře a stromy průklest a řez vyžadují. V tomto směru mají obrovskou výhodu majitelé zahrad osázených jehličnany. Ovšem díky řezu a péči naopak spousta rostlin a dřevin bude vypadat mnohem lépe, kupříkladu hortenzie. Je dobré vědět předem, které ze stromů na vaší zahradě neobráží ze starého dřeva, například je to cypřišek Lawsonův (Chamaeciparis lawsoniana), abyste jej ponechali růst a při průklestu se omezili jen na úpravu velikosti koruny a lehké doladění tvaru.

Doba zmlazování stromů

Pro každý strom i keř pochopitelně existuje nejvhodnější období pro jeho řez, průklest a zmlazování. Uprostřed zimy, až do doby před začátkem růstu, můžeme zmlazovat břízu (Betula), vrbu (Salix), jírovec (Aesculus), javor (Acer), ořešák (Juglans) a jehličnany. Kdykoli v průběhu roku, ovšem s výjimkou jarního období, se provádí zmlazovací řez u buku (Fagus), dubu (Quercus), lípy (Tilia), habru (Carpinus). Okrasné slivoně a třešně, které se v našich zahradách vyskytují často, se zmlazují přibližně do poloviny léta.

Pozor:

a) Ne všechny stromy snesou silný jednorázový průklest. Ten by je mohl dokonce i zahubit. Proto je lepší takové dřeviny prořezávat několik let jdoucích po sobě, postupně, každý rok vždy menší část. I když takto prořezávaný strom bude sice dočasně vypadat nehezky, nebudete se ale muset obávat o jeho celkovou ztrátu.

b) vzhledem k tomu, že některé stromy mohou být zákonem chráněné neboť jsou již věkovité, může být i jejich zmlazovací řez postižitelný zákonem, pokud je proveden bez  povolení.

 

Publikováno: 8. 2. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Řez ovocných stromů a keřů