Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.
Pokud jste se už rozhodli, že si také pořídíte drtič nebo štěpkovač, určitě byste měli vědět, že cena není rozhodně dobrým ukazatelem kvality. Někdy totiž mohou být levnější stroje mnohem kvalitnější, než ty finančně náročné. Pokud se v této tematice příliš nevyznáte, můžete se inspirovat některým z nezávislých testů nebo referencemi uživatelů či vašich známých, kteří již mají nějakou tu zkušenost za sebou.
Na trhu lze vybírat z hobby sérií nebo z profesionálních kategorií. Při nákupu vždy zvažte, kolik dřevní hmoty budete zpracovávat a jak často to bude. Pokud stroj použijete jen párkrát do roka, nejspíš si vystačíte s hobby kategorií, která vás příliš nezatíží ani po finanční stránce.
Drtič, nebo štěpkovač?
Ačkoliv si mnozí zahrádkáři myslí, že tyto stroje plní stejnou funkci, věřte, že je mezi nimi poměrně výrazný rozdíl. Odlišnosti najdete nejen ve funkčnosti a technickém provedení ústrojí, ale také v kvalitě výstupního materiálu.
Zatímco dřevní hmota ze štěpkovače má povahu dřevěných válečků a je tedy poměrně hrubá, hmota z drtiče je naopak jemnější a tím pádem se hodí pro zcela odlišné využití.
Zatímco dřevní hmotou ze štěpkovače skvěle zatopíte v kotli, jemným materiálem z drtiče namulčujete záhony, zahradní cestičky nebo materiál v menším poměru přidáte do kompostu, který kompost obohatí o živiny. Berte ovšem v potaz, že se dřevní hmota poměrně dlouho rozkládá, proto by neměla být do kompostu přidávána ve větším množství.
Jaký je v nich rozdíl
Drtiče jsou mnohem hlučnější než štěpkovače, ale i v rámci jedné kategorie objevíte velké rozdíly. Mívají válcové nebo nožové ústrojí, které se stará o drcení větví o různém průměru. Válcové ústrojí se skládá z ozubeného válce. Tyto stroje bývají mnohem tišší než drtiče s nožovým ústrojím.
Širokou veřejností jsou oblíbené především štěpkovače, které jsou také ve srovnání s drtiči i mnohem méně hlučné. Větve drtí ozubené kolo, které dřevní hmotu tlačí k ocelové desce. Při častém používání se může stát, že dojde ke ztupení těchto nožů, pak je nutné vyměnit staré komponenty za nové nebo pokud máte techniku s regulací přítlaku ozubeného kola, bude stačit jen upravit nastavení a máte zase nějakou dobu vyhráno.
Při koupi stroje by vás měl personál obchodu obeznámit také s tím, že si štěpkovače neumí příliš poradit s čerstvým dřevem, které ústrojí nedokáže rozkrájet na válečky, ale pouze ho zploští a mírně rozdrážkuje. Proto je vhodné nechat větve několik dní proschnout na slunci.
S čím je potřeba počítat
Ústrojí drtičů ani štěpkovačů nikdy nepřecpávejte drobnými větvičkami, které stroj dokáží ucpat. Pokud přeci jen musíte zpracovat jemnější větve, je určitě dobré je sem tam prostřídat větvemi s větším průměrem, aby se ústrojí vyčistilo. Pokud se vám stroj přeci jen ucpe, určitě oceníte typy se zpětným chodem, díky němuž snadno vytáhnete nezpracované větve ven.
Při práci s drtiči i štěpkovači vždy používejte ochranné pracovní pomůcky. Určitě oceníte ochranné brýle a rukavice. Na drcené větve nikdy netlačte, stroj by se mohl zaseknout. Větve vždy jen lehce přidržujte. Většina dnes dostupných štěpkovačů i drtičů bývá vybavena bezpečnostními prvky, takže do ústrojí nelze strčit ruku nebo stroj spustit, aniž by nebyla připevněna a ochrannou páčkou zajištěna sběrná nádoba. Některé stroje navíc bývají vybaveny i praktickými kolečky, které vám pomohou s transportem.
Tito zahradní pomocníci bývají vybavení sběrnými vaky nebo plastovými nádobami, do kterých se během práce kumuluje rozdrcená dřevní hmota. Zvláště oceníte průhledné plastové nádoby, u kterých jasně vidíte, kolik vám ještě zbývá volného místa a kdy bude nutné hmotu vysypat.
Publikováno: 3. 2. 2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad