reklama

Kamenná dlažba v zahradě – jak na ni?

Praxe ukázala, že zahradní cesty a cestičky je lepší budovat až po dokončení stavby domu. Ideální komunikační trasy po pozemku mohou totiž vést jinudy, než ty naplánované na projektech. Velmi důležitým hlediskem výběru materiálu na cesty a cestičky v našich zahradách je jejich pohodlná schůdnost, bezpečnost, trvanlivost a snadná údržba.

i (Zdroj: Shutterstock)
Kamenná dlažba v zahradě – jak na ni?

Na dlažbu zahrady přírodní materiál

Na dlažbu zahrady bude jistě nejvhodnější opět přírodní materiál, tak bude výsledný efekt dokonalý.  Například nejrůznější druhy štípaných nebo lámaných kamenů v barvách hnědé, pískové či smíšených barvách. Někteří dají přednost dlažbě granitové. Existuje samozřejmě mnoho dalších druhů a typů dlažeb jako jsou vegetační a zatravňovací, keramická, betonová, cihelná, drobná mozaiková, kameninová nebo mramorová, žulové nebo břidlicové dlažební kostky. My si dnes povíme o tom, jak pokládat dlažbu z kamene, dlažbu, která v zahradě působí velmi přirozeně.

Pozor na dutiny pod kameny

Úzkou cestu na pískovém lůžku lze pokládat bez příčného spádu, protože voda může protékat skrz spáry. Jinak je bezpodmínečně nutné vytvořit spád 1 až 1,5 % v případě větší plochy vytvořit mírné zaoblení. Pod dlažebními deskami nebo kameny nesmějí v žádném případě vzniknout dutiny.

V případě nosného podloží obvykle postačí podkladní vrstva o tloušťce 30cm. Vodopropustný štěrk je nutné po položení dobře zhutnit. Je potřeba počítat s výškovou tolerancí +- 2 cm. Podkladní vrstva /vyrovnávající vrstva/: Ta se vytváří hned následně. Je to vrstva vodopropustná, vyrovnávající. Výšková tolerance je opět 1cm. Štěrk se musí stejně dobře zhutnit.

Štěrkové lůžko: Po vytvoření vyrovnávající vrstvy se provede štěrkové lůžko o tloušťce 3 až 5 cm, nezhutněné a rovnoměrně rozprostřené. Lůžko se následně srovná za pomoci Alu latě. Na provedené lůžko se nesmí stoupat.

Jak na pokládku

Pak následuje pokládka. Vždy se začíná v rohu a s použitím úhelníku /nataženou šňůrou/ na nejnižším bodě ukládané plochy. Uložená plocha je okamžitě pochůzná. Další dlažba se pokládá již ze zhotoveného úseku.

Následuje vyplnění spár:  Uložená plocha se v suchém stavu zaspáruje. Spáry se zaplňují pískem. K rozhrnutí se používá koště.

Vibrování: Plocha se očistí od spárovacího písku. S vibrační deskou opatřenou plastovou vrstvou je potřeba uloženou dlažbu zhutnit jedenkrát v podélném a jedenkrát v příčném směru.  Je třeba si uvědomit, že zhutňováním dlažby se zmenší vypočítaná výška asi o 1 cm.  Podélné nebo příčné zhutnění činí asi 2 % a další ukládané kameny jsou o cca 1 centimetr výše.

A ještě rada závěrem: nikdy nepokládejte kameny s viditelnou vadou.

Přístupové cesty a zpevněné plochy jsou neoddělitelnou součástí upraveného okolí každého rodinného domu. Ať už vyberete jakoukoli dlažbu k tomuto účelu vhodnou, měla by splnit vaše očekávání.

 

Publikováno: 10. 2. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Hornbach, svepomoci