Jste unavení, potřebujete povzbuzení nebo energii na překonání jarní únavy? Zajděte do prodejny s bylinkami a poptejte se po heřmánku, vlaštovičníku, třapatce, řepíku a šišáku. Tyto známé bylinky vám pomohou zahnat bolístky na duši i případné útočící nemoci.
Výzkumy přispívají k širšímu využívání
Již ve starověku pěstovali ve svých klášterních zahradách mniši a abatyše léčivé bylinky a koření a ty pak využívaly k přípravě někdy až tajemných receptur, které měly svůj úkol a schopnost léčit od všelijakých neduhů. Ovšem až v průběhu 19. století se studiem bylinek začaly zaobírat vědci. Dnes, po mnoha letech důkladného zkoumání víme, že rostlinné látky podobné enzymům, vitamínům, hormonům jsou velmi účinné nejen při péči o krásu a zdraví, ale dokážou napomoci i lepšímu pocitu ze života.
Vlaštovičník pro pěstěné nohy
Na okrajích cest, v zahradách i na břehu řeky se můžeme běžně setkat s vlaštovičníkem. Jedná se nejen o skvělý prostředek pro vyhubení bradavic, ale také nám pomůže v boji se ztvrdlou kůží. Jediné, co léčebný postup bude vyžadovat, je vaše trpělivost. Několik kapek čerstvého mléka, které po rozlomení stonku nebo listu bude rostlina ronit, použijte k nanesení na postižené zatvrdlé místo, a to několikrát denně. Pokud budete trpěliví, uvidíte, že kýžený výsledek v podobě hladkých pěstěných nohou se jistě dostaví.
Řepík lékařský jako pomocník v boji s nečistou pletí
Při okrajích cest, na sušších loukách a jako plevel v zahradách nacházíme často také řepík lékařský. Jeho léčivé listy dobře účinkují při průjmech, neboť mají antibakteriální účinky. Postačí přelít 1 polévkovou lžíci nasušených řepíkových listů jedním šálkem horké vody a po 5 minutách luhování je vhodné šálek vypít ještě za tepla. Celkem 3 šálky denně. Pro čištění aknózní pleti se osvědčil nálev z řepíku. Ten stahuje póry. Používá se tak, že v nálevu namáčíme vatový tamponek a postižená místa potíráme.
Třapatka zlepší naši imunitu
Jako prostředek při vyčerpání organismu, při lehčích infekčních onemocněních a také pro zvýšení celkové odolnosti organismu se využívá červených květů třapatky nachové. Účinnou tinkturu si vyrobíte ze 100g květů, ty přelijete 0,5 l 25% alkoholu a v chladu necháte stát přibližně 14 dní. Poté scedíte přes pláténko a při počátcích nachlazení užívejte asi 5 ml tekutiny vždy každé 3 hodiny. Echinacea navíc díky svým protizánětlivým účinkům pomáhá s léčbou menších ranek na kůži anebo vřídků a pupínků.
Následky stresu odstraňte heřmánkem
Nejen při rýmě a nachlazení, ale i při odstraňování následků stresu a nervozity se vyplatí popíjet čaj z heřmánku. Ten vám, pomůže i od bolesti hlavy. Koupel s květy heřmánku je skvělá pro pročištění kůže celého těla.
Publikováno: 17. 2. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Bylinky - zdraví z přírody