Z hlediska ochrany zdraví a života dětí pohybujících se často na zahradě nebo v přírodě je znalost jedovatých rostlin minimálně stejně tak důležitá jako znalost druhů okrasných či užitkových. Při nesprávném zacházení mohou jedovaté rostliny způsobit nenapravitelnou újmu na zdraví dětí.
Pokud tedy zjistíme, že některá z rostlin na naší zahradě je jedovatá, a ta pravděpodobnost je velmi velká, nemusíme hned rostliny hubit nebo vyhazovat. Postačí, když starším dětem situaci vysvětlíme a kvůli malým dětem se raději soustředíme na plevele a jiné nízké rostliny pro ně dostupnější.
Toxicita rostlin jako kritérium výběru
V rodinách s malými dětmi by měla být možná toxicita rostlin jedním z hlavních kritérií výběru při jejich nákupu, a to ať se jedná o rostliny pokojové nebo zahradní. Pro děti bývají nejčastěji přitažlivé rostliny mající výrazné barevné plody, avšak nebezpečí na děti může číhat i u takových druhů rostlin, které roní jedovatou mléčnou šťávu, případně jim rostou listy s chloupky vyvolávajícími kontaktní alergie.
Květiny patří do dětských her
Někdy se stává, že děti zapojí do svých her i květiny, vaří z nich nejrůznější lektvary a nosí je jako pokrmy a mohou je třeba i olizovat anebo sát z nich nektar. Se vším je třeba počítat. V některých případech se může objevit i alergie na pouhou vůni rostlin. Pěkné květiny v dětech mohou vyvolat touhu po ochutnání. Je pravda, že mnohé květiny jsou i jedlé, je však mnohem více těch, které jsou nekonzumovatelné a ještě více těch, které mohou být jedovaté.
Nedovolte dětem krmit rostlinami psy
Stejně tak by měly být děti poučeny o tom, že nesmějí krmit psy a jiná domácí zvířata rostlinami, o nichž nic nevědí, neboť pro zvířata mohou být jedovaté jiné rostliny anebo jiné části rostlin, než pro lidi. O rostlinách jedovatých pro psy se podrobněji rozepíšeme v některém z našich dalších článků, jelikož s příchodem jara bude tato problematika stále více aktuální, rozhodně si zaslouží více pozornosti.
Jedovatost rostlin za syrova
Bohužel i některé nejedovaté rostliny určené k přípravě pokrmů mohou být jedovaté za syrova. Obecně známým příkladem toho je oblíbená potravina – zelené fazolkové lusky. Fazole zkonzumované za syrova mohou bohužel vyvolat kožní onemocnění, ale i otravu. Dejte tedy pozor i v případech, že pěstujete třeba jako pouhou dekoraci například u pergoly zajímavou ovíjivou dekorativní fazoli. Děti by neměly konzumovat ani syrové brambory.
Příklady nejjedovatějších rostlin
Často jsou v našich zahradách běžně pěstovány různé druhy jedovatých rostlin: blatouchy a pryskyřníky, břečťan, cesmína ostrolistá, všechny druhy dřišťálů, durmany, jmelí, kapraď samec, kokořík, konvalinka, kosatce, všechny druhy leknínů, narcisy, pryšce, mahonie, pěnišníky a azalky, oměj, oleandr, listy rebarbory a za syrova i její stonky, vistárie, zimostráz a bohužel i mnohé další.
Publikováno: 20. 2. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_livch_rostlin