reklama

Vertikutace pro perfektní kondici trávníku

Naše klimatické podmínky trávníku příliš nepřejí. Přeci jenom zimní holomrazy a horké suché léto trávníku opravdu nepřejí. V porovnání s britskými zahradníky, kde vypadá perfektně i ten nejméně udržovaný trávník, máme opravdu co dohánět. Pro trávník je důležitá pravidelná zálivka a výživa. Obrovskou práci odvede také již zmiňovaná vertikutace. Tu provádíme nejlépe dvakrát ročně, tedy na jaře i na podzim. Jarní vertikutace má za úkol trávník doslova nastartovat a připravit na celou sezonu.

i (Zdroj: Shutterstock)
Vertikutace pro perfektní kondici trávníku

Pro trávník je důležitá pravidelná zálivka a výživa. Obrovskou práci odvede také již zmiňovaná vertikutace. Tu provádíme nejlépe dvakrát ročně, tedy na jaře i na podzim. Jarní vertikutace má za úkol trávník doslova nastartovat a připravit na celou sezonu.

Hlavní cíle vertikutace

Prořez provádíme buď vertikutátorem nebo v případě malých nebo tvarově komplikovaných trávníků také vertikutačními hráběmi. Obě varianty se ale v nejlepším případě kombinují.

Pokud máte na zahradě nainstalovaný závlahový systém, dopředu si označte praporky nebo tyčkami lokalizaci trysek. Vertikutátor je může snadno poškodit. Okolí trysek nebo okraje trávníku, zvláště pokud jsou ohraničeny obrubníkem, zvertikutujte hráběmi.

Pokud se rozhodnete pro zápůjčku techniky z půjčovny, volte raději výkonné stroje s vertikálně umístěnými noži, které dokáží z trávníku odstranit větší množství plsti. Práce s nimi půjde mnohem rychleji a hlavně efektivněji. Kvalita vertikutace záleží nejen na kvalitě stroje, ale také na vašich zkušenostech. Zvažte, jestli nebude lepší, aby vám s prvním prořezem pomohla firma, která by vám vysvětlila základní principy na místě.

Ačkoliv všeobecně platí, že se provádí ve dvou na sebe kolmých směrech, nemusí tomu tak být úplně vždy. Zvláště pokud je váš trávník dlouhodobě zanedbávaný, bude nejspíš nutné provést vertikutaci ve více než dvou směrech.

Před započetím prací se tedy na kvalitu trávníku detailně podívejte. Po provedení prvního směru z trávníku pomocí plastových švédských hrábí vyhrabejte plsť, to samé proveďte při každé další etapě. V trávníku by měly být zřejmé jen mírné a poměrně mělké stopy po nožích, rozhodně by nemělo docházet k vytrhávání trsů trávníku nebo nadměrného množství zelené hmoty trav. Hlavním cílem vertikutace je odstranění plsti, tedy odumřelé hmoty trav a mechu.

Proč nám plsť v trávníku vůbec vadí? V květnatých loukách na škodu není, ale u okrasných trávníků plnících především estetickou funkci už to neplatí. Plsť totiž bývá zdrojem houbových chorob, které se na travnaté ploše objevují nejen na jaře, ale i v rámci dalšího období. Dále zabraňuje výměně vzduchu, snižuje efektivitu absorbce vody spolu s rozpuštěnými živinami do půdy. Nože navíc narušují vrchní zhutněnou vrstvu půdy.

Pokud jste někdy viděli vertikutaci v praxi, možná vás napadá, že poměrně narušuje i samotný trávník. Ano, to je pravda, ale nože rostlinky trav nepoškodí natolik, aby došlo k jejich odumření. Trávník na tuto situaci naopak reaguje obnovou a rychlým odnožováním trav.

Vertikutaci poměrně často spojujeme také s pískováním křemičitým pískem, ten totiž vylehčuje těžké jílovité půdy, které se snadno zhutní. Vrchní vrstva půdy obohacená o písek pak lépe propouští vodu a živiny ke kořenům trav, takže se trávník rychle dostane do kondice.

Bez výživy to nebude fungovat

Aby vertikutace fungovala tak jak má, nikdy nezapomínejte na aplikaci trávníkového hnojivo. Volte hnojiva určená právě pro toto období. Na výběr máte rychle rozpustné nebo pomalu rozpustné varianty. U druhého typu hnojiv dochází k pozvolnému uvolňování živin, takže nehrozí popálení porostu a navíc budete hnojit až přibližně po třech měsících. Rychle rozpustné hnojivo sice dodá živiny během krátké doby, ale nespotřebované živiny se vyplavují do pro kořeny nepřístupných hloubek a navíc se dostanou také do podzemní vody.

Vždy se snažte o rovnoměrnou aplikaci hnojiva, se kterou vám pomohou strojky na hnojení nebo rozmetadla. Po každém hnojení je nutné trávník zalít, granule se tak lépe dostanou k půdnímu povrchu a ihned dodají živiny do půdy, takže se trávník po vertikutaci rychle vzpamatuje.

Termín

Každý rok se vhodná doba pro provedení jarní vertikutace může výrazně lišit. Zatímco některé roky ji provádíme v březnu, jindy to může být až v polovině nebo koncem dubna. Všeobecně ovšem platí, že ji lze provést tehdy, když se už ustálí teploty a nehrozí výrazné mrazy.

 

 

Publikováno: 28. 2. 2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová