Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.
Než se rozhodneme pustit do závlahového potrubí vodu, je vhodné místa, která jsou přístupná, vizuálně zkontrolovat. Podívejte se, jestli nedošlo k prasknutí armatur v hlavní sestavě nebo v šachticích s ventily, které rozvádí vodu do jednotlivých sekcí. Zkuste také ručně nebo s pomocí vhodného nářadí dotáhnout spoje, u kterých hrozí jejich povolení. V neposlední řadě zkontrolujte také vložku filtru, v případě poškození vložky neváhejte s její výměnou. Nyní můžete celý systém zavodnit. Po krátké chvilce se přesvědčte, že voda nikde nekape a všechny spoje jsou suché a těsní. Během této chvilky se věnujte ovládací jednotce závlahového systému.
Počítač na zalévání
U ovládacích jednotek nestačí přepnout vypínač z polohy OFF do polohy ON. V první řadě je nutné zjistit, zdali se nevybila záložní baterie. Dále si zkontrolujte naprogramování jednotky. Může se stát, že v případě nějaké chyby dojde ke smazání všech programů. Mnoho jednotek je vybaveno funkcí uložení celého programu do neprchavé paměti, kterou neovlivní ani restart jednotky. Dojde-li ke smazání celého programu, obnovte jej z paměti a překontrolujte jeho správnost.
Vždy je vhodné si dny a časy zalévání napsat například na papír. Správné nastavení jednotky může trvat i celou sezónu, během které zjistíte, kdy je vhodné zalévat a také kolik minut stačí trávníku, aby byl řádně zalit a nestála na něm voda. Časy i doba zálivky se tak několikrát upraví, proto se vyplatí mít správné nastavení jednotky vždy někde zapsané. V případě kvalitnější jednotky je možné spustit celou řadu kontrolních programů, které prověří celý systém od samotné ovládací jednotky až po spínání sekčních ventilů. Pokud máte k jednotce připojené různé typy čidel a senzorů, postupujte pro jejich zprovoznění vždy dle návodu, se kterým byly dodány.
U čerpadla pozor na vodní kámen
V případě použití čerpadla doporučuje mnoho firem jeho spuštění i během zimy. Vlivem nejen vodního kamene může dojít k jeho zatuhnutí, nezbývá pak než navštívit odborný servis a nechat si čerpadlo opravit nebo koupit nové. Máte-li jako hlavní zdroj vody například jímku s čerpadlem, musí prvotní kontrola začínat v jímce a u čerpadla.
Zkontrolujte čistotu vody v jímce, je-li voda znečistěná, jímku odčerpejte kalovým čerpadlem a vyčistěte. Jinak vypadá voda, která v jímce stála několik měsíců než ta, která se neustále během sezóny čerpá. Nezapomeňte také na kontrolu a případné dotlakování expanzní nádoby.
Spouštějte po částech
Po kontrole, ověření a správném nastavení všech prvků v závlahovém systému se můžeme pustit do jeho kompletního spuštění. Při zavodňování postupujte vždy po částech. Prvně zavodněte hlavní sestavu, dále potrubí k sekčním ventilům a v poslední řadě jednotlivé sekce. Po natlakování systému sledujte také manometr, neběží-li jednotlivé sekce, voda z žádné viditelné části systému nekape a tlak i přesto klesá, hrozí poškození trubního vedení pod zemí. Vizuálně zkontrolujte také samotné trysky postřikovačů, kde hrozí jejich ucpání. V případě, že stříkají nedostatečně, nechte postřikovač propláchnout instalací proplachových trysek.
V případě, že nedošlo k řádnému spuštění systému a například trubní vedení nebylo celé zavodněno, je nezbytné postupovat při zjišťování chyb vždy krokově. Spusťte prvně čerpadlo a zkontrolujte zavodnění trubního vedení k hlavní sestavě. Dále pak postupujte až k samotným sekcím. Jestliže například nedojde k zavodnění hlavní sestavy, může být na vině čerpadlo a jeho ovládací systém. Takto je nezbytné postupovat v případě každé chyby, která může nastat.
Závady na elektrickém vedení nebo zapojení nechte vždy proměřit kvalifikovaným odborníkem, nikdy to nezkoušejte sami. Mohlo by se jednat i o poslední spuštění, které provedete. Pamatujte, že u závlahových systémů neřešíte pouze vodu, ale také i elektřinu a kombinace těchto dvou prvků je mnohdy životu nebezpečná.
Publikováno: 1. 3. 2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad