reklama

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

i (Zdroj: Shutterstock)
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Co jsou doupné stromy

Názvem doupné jsou označovány takové stromy, které jsou ponechávány v lese záměrně, přestože jsou staré, či nějakým způsobem poškozené. I tak totiž mohou a často také slouží poměrně velké skupině ptáků a dalších živočichů jako bezpečný domov. Ať takové stromy stojí, nebo jsou už padlé, stále mají pro lesní, ale i další ekosystémy velký význam. Slouží jako úkryt a také jako zdroj potravy pro opravdu mnohé živočišné druhy.

Kdo v doupných stromech přebývá

V dutinách stromů žijí nejen ptáci, ale také hmyz a třeba i veverky a z rostlin jejich dřevní hmotu využívají sasanky a jmelí, které z ní získávají energii pro svůj růst a přeměnu látek, vodu, i minerální látky. Ve vnitřních částech stromů žijí strakapoudi velcí, sýkory koňadry, krutihlavové, sýčci, žluna zelená a datel černý. Uvidíte-li ve stromě vytesaný okrouhlý vstup do dutiny, vytesali ji právě buďto datel černý, nebo žluna zelená. Hnízdní dutinu s oválným otvorem pro vstup si ve stromech vytesávají strakapoudi velcí. Sýček obecný, krutihlav obecný, lejsek, brhlík a sýkora koňadra si hnízdní dutiny ve stromech nevytesávají, ale obývají dutiny, které před nimi vytvořily jiné ptačí druhy. V doupných stromech se ovšem mohou ukrývat také myšice, mohou z nich na vás vykouknout také veverky anebo i kolonie netopýrů.

Povědomí veřejnosti

Široká veřejnost nemá často dostatečné povědomí o problematice doupných stromů.  Někomu mrtvé stromy připadají nehezké, jiným zase nebezpečné, ovšem ony jsou nezbytně nutné nejen pro ptactvo, ale i pro bezobratlé živočichy, taktéž pro houby a lišejníky. Mezi milovníky přírody je ovšem důležitost významu odumřelé dřevní hmoty i doupných stromů dobře známa. Měli bychom tedy toto povědomí šířit mezi ostatní a hlavně mezi děti, aby poznaly souvislosti různých přírodních zákonitostí. A právě k tomu je nejideálnější ponechat doupné stromy i na zahradách, kde je přímo skvělá možnost pro intenzivní pozorování života v nich.

Čemu věnovat pozornost

Naší pozornosti by neměly unikat nejen stromy s dutinami, ale ani stromy, na nichž je pozorovatelná počínající hniloba, dále pahýly spadlých stromů atd.  Pokud budete chtít, můžete se také zúčastnit mapování doupných stromů ve svém okolí. Vaši spolupráci jistě uvítají ekologové a ochránci přírody.

 

 

Publikováno: 3. 3. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Lesy ČR