reklama

Nadrozměrné trvalky – dominanty zahrady

V každé zahradě by se měly prolínat rostliny různé výšky, barev, typů květů, olistění a struktury, aby dodaly zahradě na zajímavosti. Velké až mohutné rostliny mají v tomto směru důležitou úlohu – určují tvar záhonu a vytváří celkovou kompozici. Můžeme z nich tedy vycházet při tvorbě celé zahrady.

i (Zdroj: Shutterstock)
Nadrozměrné trvalky – dominanty zahrady

Štítovka (Darmera)

Jednou z takovýchto mohutných rostlin je i štítovka. Je to vlhkomilná oddenkatá trvalka podobající se v mnoha rysech děvětsilu. Její růžové květy na rostlině na jaře spatříme ještě dříve, než se stihne plně rozvinout její listoví. Květy dosahují výšky mezi 40 až 80 cm a listy až do metru. Ačkoli je štítovka velmi pěkná trvalka, je u nás pěstována velmi málo. Zahradě dodává barvu i na podzim, kdy se její velmi výrazně žebernaté listy o šířce až 30cm začnou měnit dočervena a získají opravdu nádherný odstín. Svými vlastnostmi splňuje štítovka plně požadavek na všestranný efekt rostlin, které do zahrad vysazujeme.

Popelivka (Ligularia)

Jestliže vám to prostor v zahradě umožní, vysaďte si jako pohledovou clonu anebo jako krytí méně vzhledné zdi například popelivku. Dorůstá totiž až do výšky 1,5 metru a kvete od července až do září. Její květy jsou žluté nebo oranžové. Ke spokojenosti jí stačí vlhčí půda a slunná nebo polostinná poloha. Běžně jsou k sehnání nejrůznější zahradní kultivary. Rostlinu zdobí nejen vysoké laty květů, ale také výrazné vybarvení listů některých druhů do purpurové barvy. Jelikož popelivky nesnáší sucho, vysazují se často rovnou k břehům zahradních jezírek, stejně jako do trvale zamokřených míst.

Podražec (Aristolochia)

V tomto případě se jedná o rostlinu liánovitou, jejíž dlouhé výhony jsou schopny dorůst až do 20 metrů. Robustní široce talířovité listy jsou na rostlině to nejnápadnější. Mají svěže zelenou barvu a díky nim docílíte například snadného zastínění pergoly. Podražec je mohutná a silná rostlina, která bude potřebovat stabilní oporu, kterou jí mohou poskytnout například svařené konstrukce z kovu anebo dřevěné pevné sloupky. Podražec má velkou výhodu v tom, že je odolný mrazu a netrpí ani žádnými chorobami nebo škůdci, ovšem je třeba dávat pozor, neboť je jedovatý. Od května do června se na starších rostlinách objevují dýmkovité květy. Jsou velmi exotické svým tvarem i barvou a dosahují délky až 8 cm. Později se z nich vyvinou kyjovité tobolky. Podražce nejlépe prospívají v polostínu, slunce a úpal nesnáší.

 

Publikováno: 22. 3. 2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová