Jaká síla dokáže udržet pořádek na louce, zajistit druhovou pestrost tak, aby nepřevládal jeden rostlinný druh?
Jak zajišťuje potřebné množství hmyzu důležitého k opylování rostlin, které by nebyly jinak schopné nechat dozrát semena a zajistit si tak své rostlinné potomstvo? Jsou zkrátka věci mezi nebem a zemí, které my lidé sotva kdy pochopíme. Jsou ale i souvislosti, které jsou nám naprosto jasné, a my je svým přičiněním ovlivnit můžeme. A jednou z nich je i možnost, postarat se o to, abychom mohli mít na své zahradě nebo v okolí svého domu kus takovéhoto překrásného rostlinného světa, můžeme si vysít vlastní louku.
Vlivem používání minerálních hnojiv a zvýšené produkce píce došlo v nedávné době na našich loukách k výraznému úbytku pestrosti květnatých luk. Některé původně hojné luční květiny se staly vzácnými a celkově se zmenšila rozmanitost rostlinných společenstev. V určitých případech situace došla tak daleko, že některé rostliny byly již zařazeny mezi druhy ohrožené.
Louku dělají loukou barevné květy lučních rostlin. Mnohé z nich jsou tak citlivé na podmínky stanoviště a způsob jeho obhospodařování, že velmi citlivě reagují na jeho změny. Na nejbohatších lukách s dlouhou historií můžeme nelézt až několik set druhů rostlin. Lučním květům se nejlépe daří v půdách s dostatkem vápníku, to je obvykle tam, kde lze v podloží nalézt vápenec, slín, dolomit. Na lukách s kyselou půdou bývají obvykle jen traviny.
Dodržujte požadavky rostlin
Důležité je při zakládání vlastní květnaté louky respektovat požadavky lučních rostlin. Některé luční květiny mají klíčení rozložené až na několik měsíců, to je specifikum, které jim zaručuje trvání druhu v přírodních podmínkách.
Ve specializovaných prodejnách je dnes možné sehnat takzvaná luční osiva. Jejich základ tvoří povětšinou letničky, ty mají vliv na pěkný vzhled louky v prvním roce, v dalších letech se však celkový vzhled této vyseté louky zhoršuje a louka již postrádá počáteční druhovou pestrost.
Jednoletky zakrývají
Vývoj správné květnaté louky je však přesně opačný. V prvním roce se na ní nejprve objeví jednoleté rostliny, které mají za úkol zakrýt půdu a až v letech následujících dochází k vytváření správného lučního porostu, jehož vzhled závisí na půdních podmínkách a také na způsobu jeho sekání. Správně založená a sekaná louka je ve výsledku odolným květnatým porostem, který dobře odolává výkyvům počasí a navíc není náročný na údržbu.
Založte ji na jaře
Pro výsev květnaté louky je nejvhodnějším obdobím jaro a podzim. Jarní výsevy jsou vhodnější na těžší půdě a ve vlhčích oblastech. S výsevem začínáme v průběhu měsíce dubna, tehdy se dá s půdou dobře pracovat. Půdu pro louku připravíme stejně, jako bychom chtěli vysévat trávník, jen nehnojíme a ani nepoužíváme herbicidy.
Osivo květnatých luk nemíchejte s běžným travním ani s jetelotravním osivem. Rychlý počáteční růst trávy a jeteloviny, na který jsou tato osiva vyšlechtěna, by obsadil prostor pomalu rostoucích lučních rostlin, a ty by pak byly v růstu výrazně omezeny. Semena přírodních rostlin nepřisévejte do založeného trávníku. Rychle rostoucí trávy by způsobily uhynutí mladých zpočátku velmi drobných rostlinek přírodních druhů rostlin.
Zrytou půdu uhrabejte a urovnejte železnými hráběmi. Nerozpadlé hroudy země rozbijte a vysbírejte všechny větší kameny. Pokud zamýšlíte osít jako louku větší plochu, využijte mechanizace a zoranou či zrotavátorovanou půdu urovnejte a připravte na co nejmělčí setí.
V neposlední řadě však nezapomeňte, že louka se stává loukou tím, že je sečena anebo spásána. Na velkých plochách lze ponechat část louky k přirozenému zarůstání dřevinami. Chceme-li však zvýšit na louce druhovou pestrost rostlin, bude nutné časté sečení a odstraňování posečené hmoty v průběhu následujících 2 až 4 let. Posekat se musí i dřevní náletové rostliny, vše i s posečenou trávou důkladně vyhrabat a odvézt tuto hmotu z louky pryč. Pravděpodobně budete potřebovat křovinořez anebo silnou sekačku na trávu. Neobejdete se ani bez notné dávky trpělivosti, než zmohutní slabě rostoucí luční květiny a vše na vaší louce opět vykvete.
Publikováno: 14. 3. 2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová