reklama

Začala sezóna konikleců

Jakmile se rozjaří, tedy koncem března a začátkem dubna se doslova rozzáří některá místa plná konikleců. První vycházky do přírody všech milovníků těchto jarních květin směřují na určité lokality, aby se pokochali mimořádně krásným pohledem na modrofialové květy vyrůstající často na suchých pahorcích trávy ještě loňské.

i (Zdroj: Shutterstock)
Začala sezóna konikleců

Koniklecové louky v ČR

Bezesporu patří tyto výšlapy do přírody k těm neobyčejným zážitkům, které si pak pamatujeme po celý život.  Podobně, jako se v předjaří setkáváme na procházkách do přírody s mezemi a hajními plochami plnými bělostných sněženek, na začátku jara zvláště na jižní a střední Moravě, kde kvete koniklec velkokvětý, nejsme ochuzeni ani o fascinující pohledy na jiný druh a barvu květů.

Kamenný vrch u Brna

Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) se stal důvodem ochrany plochy Kamenného vrchu nedaleko Brna. Tato přírodní rezervace v okrese Brno-město tak chrání nejen teplomilnou květenu, ale také vzácně se vyskytujícího střevlíka uherského (Carabus hungaricus). Tato lokalita zahrnuje zčásti stepní porosty a na severu i lesní okraj.  Naučnou stezkou vás provázejí informační panely a kromě klasické údržby a péče o danou lokalitu zahrnuje také nutnost pravidelného kosení luk a odstraňování nepůvodní vegetace. Jen tak se můžeme pravidelně zase v dalších letech setkat s koniklcem velkokvětým v tak hojném počtu. K vyhlášení této lokality za přírodní rezervaci došlo 23. března v roce 1978.

Doupovské hory na Karlovarsku

Převážně ve středních a také v severozápadních Čechách a rovněž na jižní Moravě roste koniklec luční (Pulsatilla pratensis subsp. Bohemica). V Českém středohoří a v Doupovských horách na Karlovarsku můžeme na svých toulkách přírodou o něco později zahlédnout vzácnější koniklec otevřený (Pulsatilla patens). Nepříznivou zprávou pro naši koniklecovou květenu je to, že bohužel k nejohroženějším druhům patří koniklec jarní (Pulsatilla vernalis), který kdysi dávno velmi hojně rostl kupříkladu v jižních Čechách. Jeho populace začaly velmi rychle mizet se zánikem světlých přepásaných lesů na písčitých terasách. Dnes u nás přežívá jen pouhých několik těchto rostlin na posledních lokalitách.

Strejčkův lom nedaleko Olomouce

Jaro v podobě koniklecového koberce přichází pravidelně i do Strejčkova lomu, který se nachází mezi Grygovem a Krčmaní nedaleko Olomouce. Díky stepním podmínkám uložených na devonských vápencích jsou zdejší louky ideální lokalitou pro výskyt konikleců velkokvětých a to hned v nemalém množství. Aby byly koniklece chráněny před davy nadšenců, kteří se na tu krásu přicházejí i přijíždějí dívat mnohdy i zdaleka, ohraničili jednotlivá místa botanici páskou. Jinak by totiž mohlo dojít až k pošlapání těchto krásných jarních květin. O místní vzácnou lokalitu se dlouhodobě stará sdružení pro ochranu přírody střední Moravy – Sagittaria. Na bývalých nyní již opuštěných pastvinách v okolí nepoužívaného vápencového lomu vykvétají každoročně tisíce konikleců. Město Grygov umístilo koniklec dokonce i do svého znaku, neboť unikátnost tohoto osluněného koniklecového stanoviště přispívá k celkové popularitě města.

 

Publikováno: 31. 3. 2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová