Jaké výhody má zahrada ve žluté barvě? Žluté květy rostlin, které kvetou na našich zahradách, jsou totiž nepřehlédnutelné nejen pro nás, ale i pro opylující hmyz. Spousta žlutě kvetoucích rostlin je schopná nám dělat radost skutečně od jara až do zimy, a proto si dnes představíme spíše méně známé druhy rostlin, které kvetou právě žlutě.
Zahrada ve žluté barvě? Proč ne! Pokud by v naší zahradě kvetly všechny květiny pouze žlutě, rozhodně by to nebyla žádná nuda. Není žlutá jako žlutá. Ostatně tato barva nejvíc přitahuje hmyz, proto bychom měli jistotu, že na zahradu přivábíme včely, čmeláky i motýly.
Zahrada ve žluté barvě začne kvést na jaře
Tařice skalní
Tařice (Aurinia saxalitis) je stálezelený keř vytvářející trsy šedozelených listů. Brzy zjara vykvétá v hustých hroznech malých žlutých květů. Vyžaduje plné slunce, mírnou zálivku a každý měsíc přihnojit. Po udržení celistvého tvaru je dobré tařici po odkvětu sestřihnout.
Hyacint východní
Hyacinty (Hyacintus orientalis) jsou oblíbené jarní cibuloviny. Vyznačují se šťavnatým stvolem a přímými hrozny až 40 velmi vonných květů. Vysazují se na podzim asi 10 cm hluboko na slunce nebo do polostínu.
Pěnišník
Rododendron (Rhododendron) je stálezelený keř obsypaný nálevkovitými květy. Kultivar „Princess Anne“ kvete právě žlutě. Vysazuje se na podzim zásadně do vřesovištní zeminy s přídavkem pomalu působícího hnojiva. Umístíme jej na slunce nebo do polostínu. Jako zálivku budeme volit ideálně dešťovou vodu, v suchém období bude potřebovat zálivku vydatnější. Abychom podpořili kvetení, je potřeba vyštipovat uschlé květy. Na podzim nasteleme okolo keřů listovku.
Žluté květiny pro léto
Mračňák
Mračňák (Abutilon) je rychle rostoucí prutnatý keř se zvonkovitými květy. Pěstuje se ve výživném jílovito-rašelinovém substrátu s přídavkem organické hmoty. Během vegetačního období je potřeba vydatně zalévat. Tvar keře se udržuje jarním sestřihem a zaštipováním vrcholů, takže lépe a bohatěji košatí. Mračňák je nutné zazimovat ve skleníku.
Pantoflíček celolistý
Pantoflíček (Calceolaria integrifolia) je vytrvalý polokeř, obvykle pěstovaný jako letnička s ohromným množstvím nafouklých žlutých květů. Ven se vysazuje po ledových mužích do dobré směsi pro hrnkové rostliny. Pantoflíček má rád slunce nebo polostín. Půdu udržujeme stále vlhkou a po každých 3 týdnech přihnojujeme.
Nevadlec hřebenitý
Nevadlec odrůdy „Century Yellow“ (Celosia argentea) je vzpřímená letnička s péřovitým zlatožlutým květenstvím. Některé odrůdy patří mezi zakrslé, běžná výška rostlin je cca 50 cm. Ven se vysazuje po posledních mrazech do vlhké, propustné půdy na slunečné, ale chráněné místo.
Svatolína cypřišovitá
Zahrada ve žluté barvě bude potřebovat svatolínu. Santolinia chamaecyparissus je hustě zelený polokeř s jemným olistěním a knoflíkovitými úbory na štíhlých stopkách. Vysazuje se na jaře do propustné půdy na plné slunce. Svatolína potřebuje pouze mírnou zálivku a každý měsíc dávku hnojiva. Je dosti choulostivá.
Podzim
Mnohokvět
Mnohokvět (Kniphofia), vytrvalá bylina s ohromným množstvím trubkovitých drobných květů v hustém hroznovitém květenství. Květy jsou bledě krémově žluté, zejména odrůda „Ice Queen“, kultivar „Beeś Lemon“ je citronově žlutá. Vysazuje se na podzim do propustné půdy na slunce nebo do polostínu. Odkvetlá květenství se musí odstříhat před zimou společně s listy. Je to choulostivá rostlina, kterou navíc často napadají třásněnky.
I v zimě může být zahrada ve žluté barvě
Talovín zimní
Talovín (Eranthis hyemalis) je hlíznatá trvalka se žlutými miskovitými květy a přeslenem lodyžnatých listů pod květem. Noc před výsadbou necháme hlízy namočené ve vodě a potom je vysazujeme do 5 cm hlubokých jamek v humózní půdě. Můžeme je přesazovat i na jaře po odkvětu. Bude se jim dařit na slunném nebo polostinném místě. Hlízkám je potřeba v létě dopřát odpočinek pokud možno v suchu. Kvete zpravidla v únoru.
Jasmín nahokvětý
Jasmín (Jasminum nudiflorum) má malé ostře žluté květy, které vykvétají na větévkách opadavého keře ještě před olistěním. Vysazuje se na podzim do velkých nádob nebo přímo na stanoviště s úrodnou zeminou na slunce nebo do polostínu. V létě zaléváme vydatně, v zimě méně. Poléhavé větve potřebují oporu. Na jaře se rostlina seřezává asi o 1/3.
Ve žlutě kvetoucí zahradě najdeme ještě spoustu dalších rostlin. Nebyly zde zmíněny třeba tulipány, narcisy, krokusy nebo nejkrásnější královny našich zahrad – růže. Také bychom neměli zapomenout na oblíbenou zlatici (Forsythia), což je rod rostlin z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Někdy jsou zlatice nesprávně označované jako zlatý déšť. Mezi stromy kvetoucími žlutě to bude především vilín, mezi keři pak třeba čilimník.
Publikováno: 9. 4. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: Zahrada v kořenáčích po celý rok (Nakladatelství Reader Digest Výběr)