Pokojové rostliny nám dokáží úžasně zpříjemnit bydlení. Pokud ovšem neděláme chyby při péči o ně. Nejen, že překvapí svými dekorativními listy či květy, zároveň ale umí vzduch zbavit i toxických látek. Ale špatná péče se podepíše na jejich nedobrém zdravotním stavu. Co vlastně děláme špatně?
Chyby při péči o pokojovky
Chyby při péči o pokojové rostliny dělá každý. Jednoznačně největší chybou při pěstování pokojovek je příliš mnoho vody. K tomuto pochybení dojde nejčastěji v zimním období, kdy mají rostliny výrazně utlumený metabolismus. A tak přebytek vláhy nestačí vstřebat, ve vodě zůstávají kořeny, což jim škodí. Ve výsledku to vede k jejich hnilobě a úhynu celé rostliny. I nedostatek vody je špatný, neboť rostliny mohou uschnout.
Jaké další chyby při péči o pokojovky děláme? Nezapomínejte, že v zimě je nutné omezit také hnojení umělými preparáty. Během celého roku hnojte dle návodu k použití, nejčastěji pak jednou za tři týdny. Během zimního období přidávání živin úplně utlumte. Při přehnojení spálíte rostlinám kořeny nebo znehodnotíte substrát. Při silném hnojení také dochází ke vzniku bělavých povlaků na substrátu.
V zimě je nutné zelené pokojové rostliny rosit. Velké chyby při péči se dopustíme, pokud se domníváme, že tento způsob závlahy je vhodný pouze v horkých dnech. Právě v zimě suchý vzduch působí rostlinám obtíže, protože se v něm snadno množí škůdci, a to nejčastěji zrádná sviluška. Pokud rostliny napadne, velmi rychle se množí. Nejlepší prevencí je rosení, udržování vyšší vlhkosti v podobě využívání odpařovačů nebo misek s kamínky, které jsou zaplaveny vodou.
Je to stále stejné, každý rok nás to čeká. Pokojové rostliny vyžadují zkrátka pravidelné přesazování. Zajistíte tím kořenům dostatek prostoru, rostliny budou lépe prosperovat a růst a díky přesazení také dojde k provzdušnění stávajícího substrátu. Pozor na ponechání rostlin ve starém substrátu příliš dlouho, ten kupovaný sléhává a může v sobě zadržovat hodně vody.
Máte rádi čerstvý vzduch? Není nad to ráno vstát a otevřít okno dokořán. Zrovna tak navečer, než ulehneme do postele, je dobré vyvětrat. Stejně ale nesmýšlejí naše milované a opečovávané květinky. Na pozoru se mějte před studeným průvanem. Většina rostlin, které jsou v dostatečné vzdálenosti od oken, krátké vyvětrání zvládnou, ale pokud jde o mrazivý vzduch, můžete pokojovky zahubit. Jde totiž o velmi výrazný teplotní šok.
Publikováno: 11. 4. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: prozeny.cz