reklama

Plánování zahrady může být i zábavou

Plánování zahrady má svá specifika a určitá pravidla. Jenom díky dokonalé přípravě a rozvaze se vyhnete unáhleným rozhodnutím, která mohou vést v tom nejhorším případě k zahubení rostlin. Poradíme, jak takovou zahradu naplánovat a na co nezapomenout.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plánování zahrady může být i zábavou

Jak začít při plánování zahrady?

Při plánování zahrady můžete využít služeb zahradního architekta, počítejte však s tím, že to nebude úplně zadarmo. Pokud si však troufáte na tuto realizaci sami, směle do toho.

Abyste předešli nepříjemným problémům, je ideální si vše důkladně promyslet a podívat se na tento úkol z několika úhlů. Nikam nespěchejte, neuvážená rozhodnutí se poté už neobejdou bez odborníka. Samotné plánování nespočívá jen ve výběru rostlin, které chcete na zahradě vysadit. Základem projektu totiž není jen práce s rostlinami. Toto je až ta poslední fáze, která vychází z kvalitní kompozice a správně zvolených materiálů zahradních staveb nebo cest.

Nejprve si ujasněte, co od zahrady očekáváte. Zda bude převážně užitkovou zahradou, nebo i místem odpočinu. Pokud máte děti nebo vnoučata, určitě je vhodné do plánování zahrnout i herní prvky. Zahradu plánujete na několik let dopředu, proto je dobré se u některých prvků mírnit. Myslete i na snadnou údržbu, proto by neměl být prostor nadměrně přeplněn.

Plánování zahrady může být i zábavou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plánování zahrady může být i zábavou

Co vše vzít při plánování zahrady v úvahu?

Všechny plány si nejprve nakreslete na papír a udělejte si náčrtek. Následně si všechny prvky přeneste na plánek, který nakreslete optimálně v měřítku 1:100. Při konečném návrhu spojte všechny prvky do pomyslné skládačky, která vytvoří konečný obrazec. Zahradu si rozdělte do různých tematických celků, nespěchejte a nebojte se dokonale plánovat. Pokud se vám něco nelíbí, máte dostatek času vše upravit. Zohledněte polohu zahrady, klima, půdu, terénní nerovnosti, ale také údržbu zahrady. Nezapomeňte na zeleninové záhony, ovocné stromy a keře, bylinkovou výsadbu, okrasné rostliny, prvky sloužící k odclonění zahrady od okolí.

Plánování zahrady může být i zábavou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plánování zahrady může být i zábavou

Prvky, jako jsou odpočinkové plochy, herní prvky, vodní plochy, stavby pro uchování dřeva a zahradního nářadí, terasa, altán nebo pergola a rovněž trávník pro různé účely, si naplánujte velmi pečlivě. Rovněž zakomponujte do plánu kout pro kompostér a nádrže na dešťovou vodu. Vše kombinujte s obytnou stavbou. V blízkosti kuchyně bude vhodné umístit bylinkový záhon, nebudete přeci běhat po mokrém trávníku přes celou zahradu pro kousek petržele. Naopak kompostér naplánujte co nejvíce bokem, kde nikomu nebude překážet a zavánět, ale rovněž bude snadné k němu odvážet biologický materiál.

Dalším krokem bude detailnější propracování celého návrhu. Každá rostlina ke svému růstu potřebuje specifické místo a rovněž je vhodné naplánovat i barevné aspekty, které rostliny nabízejí. Nezapomínejte na výšku rostlin, zda jsou solitéry nebo potřebují být ve skupině. Každá rostlina má svůj specifický čas na dostatečné vyvinutí. Stejně tak musíte počítat i se stářím jednotlivých rostlin. Některé druhy mohou žít dvakrát déle než druhé. Okrasné stromy mohou přežít i několik generací majitelů. Stejně tak i některé keře jsou dlouhověké, proto prvky na zahradu plánujte z krátkodobého a dlouhodobého hlediska.

Nemusíte si troufnout úplně na vše, nejste přeci renomovaným odborníkem. Mnohdy se vyplatí  poradit se s technicky náročnými prvky, kterými může být například závlahový systém, různé zídky, terasy nebo rampy. Na těžkou práci si objednejte specializovanou firmu i s potřebnou technikou.

Publikováno: 12. 4. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: homebydleni.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)