Jarní péče o trávník je důležitou a nezanedbatelnou součástí jeho pravidelné údržby. Jarní údržbu určitě nezanedbávejte, předejdete tak větší problémům, které mohou nastat u neudržovaného trávníku. Poradíme, jaký postup dodržet, aby byl zelený koberec stále krásný a svěží.
Péče o trávník začíná česáním
Na jaře při procházce zahradou vidíme na volných plochách mech v trávníku i zplstnatělou sušinu. Zatoužíme po hedvábném šťavnatém zeleném koberci. Ovšem k tomu vede ještě dlouhá cesta. Nezbývá, než se pustit do kvalitní péče o trávník. Zelené plochy se vyskytují na zahradách u domů, chalup a venkovských stavení, ale i na malých předzahrádkách na sídlištích. Pravidelná údržba závisí na umístění a velikosti plochy trávníku. Rozsáhlé louky u chalup se budou udržovat jiným způsobem než trávníky, které jsou u obytných domů. Takovým se někdy přezdívá intenzivní trávníky. A s tím souvisí ovšem mnohem větší péče a údržba.
Trávník po zimě nevypadá nijak vábně, neboť obsahuje starou uschlou trávu, plsť z minulého roku a mech. Takový trávník je nutné pro nadcházející sezónu zrenovovat. První krokem péče o trávník bude pořádné provzdušnění, k tomuto se užívají buď speciální vertikutační hrábě nebo elektrický, akumulátorový či benzínový vertikutátor. Jedná se o stroj podobný sekačce, který má na hřídeli umístěné nože ve svislé poloze. Pravidelným pohybem se trávní drny nařezají a tím se snadno zbaví všeho, co není pro trávník potřebné. Především tedy staré plsti a mechu. Přídavné pružiny vše přebytečné shrabou a trávník dokonale vyčešou a hlavně provzdušní. V potřebách pro zahrádkáře jsou k dostání různé typy podle šířky záběru, objemu koše nebo druhu pohonu.
Tímto provzdušněním zpřístupníte k trávníku přístup vody a živin až ke kořenům, které jsou pro správný růst trávy nezbytné. U trávníku, u kterého není nutné prořezávat drny, postačí vyčesávač, který sbírá mech v trávníku a suchou trávu. Trávník s malou plochou se udržuje snadněji, neboť přebytečný odpad můžete sbírat do přídavného koše. U větších ploch nechte vyčesaný materiál padat přímo na povrch a potom vše shrabejte hráběmi nebo použijte sekačku na trávu s větším sběrným košem. Organický materiál nikam nevyhazujte, ale můžete jej dále vyžít například do kompostu.
Hnojení je dalším krokem péče o trávník
Upravený trávník je nutné před sezónou přihnojit, abyste nastartovali jeho regeneraci. Po vertikutaci vzniknou v trávníku drážky. Jsou ideálním prostorem pro přístup kvalitního hnojiva, které obsahuje nejen základní živiny, ale také bakterie a enzymy. Ty umožní rozklad plsti, která mohla v trávníku ještě zůstat. Přihnojení můžete provádět ručně, ale to není příliš spolehlivé. Nikdy se vám nepodaří rovnoměrně ve správném poměru posypat hnojivo na celý trávník. Ke kvalitnímu prohnojení využijte rozmetadlo, které předně ve správném poměru uvolňuje jednotlivé granule hnojiva po celé ploše trávníku.
Dalším krokem jarní údržby trávníku je zapískování, k tomuto účelu se používá speciální druh křemičitého písku, který rozházejte rovnoměrně po celé ploše trávníku. Tento postup je prospěšný pro jednotlivé trávy, které lépe odnožují. Zabraňuje nechtěné tvorbě plísní, ale rovněž vyplňuje případné drobné nerovnosti, které se mohou v trávní ploše nacházet.
Třešničkou na dortu u jarní údržby trávníku bude uválcování celého prostoru speciální válcem, který utuží i přimáčkne trávní hmotu k trávnímu podkladu, aby mohla dobře regenerovat, zakořeňovat a odnožovat. Pokud je půda příliš suchá můžete trávník ještě zalít.
Publikováno: 15. 4. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: primadomatv.cz